Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Sufletele si temerile lor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

NB - stiu ca sunteti pusi pe sotii, dar haideti sa incercam sa purtam un dialog.. fara misto-uri.

 

Tema nu tine seama de sex, ambele sexe pot trece prin asta la un moment dat in viata lor.

Avem o dezamagire sentimentala.. ne inchidem in noi incercand sa trecem peste... Dar.. ceva nu ne iese asa cum trebuia si ne blocam in noi mai mult decat intentionam.

Sunt oameni care dupa o asa dezamagire nu mai reusesc sa lase pe nimeni langa ei, nu mai au incredere in cei din jur, dar nici in ei.. (replica cel mai des auzita "nu mai am nimic de oferit").

Cu iubire si multa rabdare poti ajunge langa ei si sa-i faci sa se dezbrace de ziduri.

 

Intrebarea mea e: de ce se ajunge pana acolo? De ce nu reusim sa ne controlam emotiile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NB - stiu ca sunteti pusi pe sotii, dar haideti sa incercam sa purtam un dialog.. fara misto-uri.

 

Tema nu tine seama de sex, ambele sexe pot trece prin asta la un moment dat in viata lor.

Avem o dezamagire sentimentala.. ne inchidem in noi incercand sa trecem peste... Dar.. ceva nu ne iese asa cum trebuia si ne blocam in noi mai mult decat intentionam.

Sunt oameni care dupa o asa dezamagire nu mai reusesc sa lase pe nimeni langa ei, nu mai au incredere in cei din jur, dar nici in ei.. (replica cel mai des auzita "nu mai am nimic de oferit").

Cu iubire si multa rabdare poti ajunge langa ei si sa-i faci sa se dezbrace de ziduri.

 

Intrebarea mea e: de ce se ajunge pana acolo? De ce nu reusim sa ne controlam emotiile?

e simplu.... pentru ca de multe ori "ce nu descoperim la noi" cautam la ceilalti.....

ce nu "vrem" sa schimbam la noi ...vrem sa schimbam la ceilalti.....

ce gasim la noi ca "lucruri" mai putin placute ...le judecam aspru la ceilalti.....etc.....

intr-un cuvint.....neputinta sau nestiinta de a empatiza cu celalalalt.... :airkiss: si lipsa iubirii .....

multa iubire

ps.....judecam blind raportul nostru cu ceilalti......dar aspru raportul celorlalti cu noi..... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un om ranit refuza apropierea cuiva nou.. nu cauta nimic la respectivul... sau mai bine zis.. cauta motive care l-ar putea indeparta pe celalalt, sa-l faca sa plece din proprie initiativa.

De ce nu au curajul sa mai tina la cineva, de ce le este teama ca totul se va termina si ca vor ajunge sa sufere iar?

Culmea este ca, de multe ori, asta se intampla si cand e vorba de oameni care chiar tin la ei si tocmai lor le dau suturi in fund.

 

Cum faci un astfel de om sa inteleaga ca trebuie sa isi invinga teama si sa incerce.. poate de data asta o sa fie bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum faci un astfel de om sa inteleaga ca trebuie sa isi invinga teama si sa incerce.. poate de data asta o sa fie bine?

Atunci cand 'poate' sau intrebari de genul asta nu vor mai intra in discutie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NB - stiu ca sunteti pusi pe sotii, dar haideti sa incercam sa purtam un dialog.. fara misto-uri.

 

Tema nu tine seama de sex, ambele sexe pot trece prin asta la un moment dat in viata lor.

Avem o dezamagire sentimentala.. ne inchidem in noi incercand sa trecem peste... Dar.. ceva nu ne iese asa cum trebuia si ne blocam in noi mai mult decat intentionam.

Sunt oameni care dupa o asa dezamagire nu mai reusesc sa lase pe nimeni langa ei, nu mai au incredere in cei din jur, dar nici in ei.. (replica cel mai des auzita "nu mai am nimic de oferit").

Cu iubire si multa rabdare poti ajunge langa ei si sa-i faci sa se dezbrace de ziduri.

 

Intrebarea mea e: de ce se ajunge pana acolo? De ce nu reusim sa ne controlam emotiile?

 

 

Ma simt cu musca pe caciula ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum faci un astfel de om sa inteleaga ca trebuie sa isi invinga teama si sa incerce.. poate de data asta o sa fie bine?

 

hranindu-i sufletul cu incredere si afectiune ... trebe sa simta siguranta prezentei tale si sa isi simta sufletul protejat de tine ... sau de cine e langa el

 

e nevoie de multa multa iubire chiar si cand mofturos si morocanos te alunga... zambeste si iubeste :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"...intr-o buna zi, calugarul realiza pt. prima data ca nu era vorba de gasca,

ci de el insusi, el era gasca din sticla. el era cel suferind. el voia cu

disperare sa fie liber. sticla cea transparenta dar apasatoare il sufoca din

toate directiile, ii limita libertatea.

primul pas spre "iluminare" este sa intelegi ca esti... la stramtoare. nu

ceilalti, cei ce cu usurinta pot fi criticati, ignorantii si cei lipsiti de

educatie, ci tu, cel istet si cultivat, fiinta inteligenta si speciala care

esti tu, tu te sufoci si cauti cu disperare o gura de aer proaspat.

prima realizare e gasirea adevaratei surse de suferinta - nu din exterior,

ci dinauntru. admitandu-ti slabiciunile, vei ajunge la urmatoarea problema:

care-ti e sticla si cum te eliberezi? din acest punct, surprinzator, nu mai

esti atat de departe de a rezolva ghicitoarea.

...

intr-o buna zi, calugarul a realizat brusc faptul ca sticla care-l sugruma

era propria lui minte. desi transparenta si fara forma, cu siguranta ii

crease o imagine deformata a adevarului. aceasta a fost cea de-a doua

realizare, care ii dadu o noua libertate, din interior.

deci calugarul mai intai a inteles ca el era gasca si, apoi, ca singurul

lucru care il tinea captiv era propria lui minte.

 

raspunsurile zen care izvorasc dintr-o minte ascutita nu sunt nicicand

recunoscute. singurele raspunsuri acceptate sunt acelea care izvorasc din

experienta si transformare. sarcina invatatorului este aceea de a cunoaste

diferenta, si de a-l provoca pe invatacel pana ce acesta ajnge intr-un loc

care e mai adanc decat logica - numai acolo raspunsurile pot fi gasite.

 

prelucrare dupa http://www.buzzle. com/articles/ living-bottle- zen.html

 

ar mai fi de precizat doua lucruri: cum a ajuns gasca acolo. ei bine, se

introdusese un ou si... gasca acolo fusese de la bun inceput.

iar calugarului ii trebuisera trei ani pt. a da un raspuns pe placul

invatatorului, al maestrului - perioada de experienta si transformare,

asadar.

 

tine minte, gasca e [sau trebuie sa fie scoasa] afara."

 

mirceac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma simt cu musca pe caciula ......

De ce crezi ca ti-am spus ce am spus pe un alt topic? Ma lupt cu un astfel de om. Si uneori e al dracului de greu sa-l fac sa zica ce-l doare. S-a invatat asa.. singur.. si acum abia trece peste barierele impuse chiar de el.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×