Sari la conținut
Forum Roportal
bitternight

Crede si nu cerceta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mintea odihnita se limiteaza doar la credinta. Ca doar de asta a fost introdusa manipularea in randul maselor.... deoarece foarte multi cred.

Da, mulţi cred, dar nu ştiu ce cred.

 

Mintea odihnita se limiteaza doar la credinta.

Doar cei care caută adevărul au credinţă :

 

1 TIMOTEI 5 : 21 "Cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun."

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si cat de parsiva poate sa fie aceasta carte daca pe de-o parte spune: cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun, si pe de alta parte tot ea te manipuleaza indicand: aia nu e buna, ailalta nu e buna, nici o alta religie sau filosofie nu e buna, numai crestinismul e unicul the best ever. Asa ca degeaba spune: cercetati, ca dupa aceea tot ea ingradeste cercetarea condamnand filosofia antica, alte religii, etc.

Asa ca acel cercetati toate lucrurile e apa de ploaie, domnu' Lupini, pentru ca tot biblia spune sa nu te fure filosofia ca e desarta.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, si cat de parsiva poate sa fie aceasta carte daca pe de-o parte spune: cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun, si pe de alta parte tot ea te manipuleaza indicand: aia nu e buna, ailalta nu e buna, nici o alta religie sau filosofie nu e buna, numai crestinismul e unicul the best ever.

Păi chiar de aia spune să cercetaţi, pentru a vedea ce e bun şi ce nu. Tu acorzi de la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragule, daca ar spune cerceteaza ca sa iti dai seama cu mintea ta daca e bun sau nu, era ok. Dar biblia spune cerceteaza, si dupa aia ia si decizia pentru tine: filosofia e desarta. Asa ca e manipulare toata ziua.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragule, daca ar spune cerceteaza ca sa iti dai seama cu mintea ta daca e bun sau nu, era ok.

Spune clar : cercetează ! Ce nu ţi-e clar ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa toate lucrurile. Acum vorbim de religii sau filosofii. Deci?

Aaaa, am priceput, vrei să las toate pentru că ţie nu-ţi convine că scrie ...Cercetaţi toate lucrurile........ Tu cauţi cu tot dinadinsul ceva care să incrimineze pe Dumnezeu. Nu vei găsi. :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci daca spune toate lucrurile, asta include "toate lucrurile". Inclusiv religiile si sistemele filosofice. Da ori ba?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×