Sari la conținut
Forum Roportal
vitea2005

Dilema intre impozit pe profit si cel de venit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, vreau sa intemeez o societate (Srl cu 2 asociati) neplatitoare de TVA , care la inceput va avea cheltuieli mari(de aceea vreau sa optez pt impozitare pe profit (16%) si sa nu am angajati. Ca apoi in 1-2-3 ani cind termin investitiile majore sa trec pe impozit pe venit(2-3% cit va fi atunci) (voi avea cheltueli relativ putine , incasari voi avea suficiente(sub 100 000 E) ca sa imi permit angajati ) e posibil asa ceva?

 

Va mutumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua, vreau sa intemeez o societate (Srl cu 2 asociati) neplatitoare de TVA , care la inceput va avea cheltuieli mari(de aceea vreau sa optez pt impozitare pe profit (16%) si sa nu am angajati. Ca apoi in 1-2-3 ani cind termin investitiile majore sa trec pe impozit pe venit(2-3% cit va fi atunci) (voi avea cheltueli relativ putine , incasari voi avea suficiente(sub 100 000 E) ca sa imi permit angajati ) e posibil asa ceva?

 

Va mutumesc anticipat

este numai ca mi se pare ca dureaza 5 ani pana sa poti face modificarea asta...nu sunt insa extrem de sigur... cel mai bine este sa intrebi la registrul comertului. ei sunt cei mai avizati sa iti raspunda...eventual cauta pe net un nr de telefon al registrului din orasul unde esti, si suna...de obicei gasesti angajati acolo oameni tineri si destul de amabili, asa ca nu e o problema foarte mare sa afli cu siguranta...succes in afacerea pe care vrei sa o deschizi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×