Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eram dator mai demult cu raspunsul asta :airkiss:

Daca ai de gand sa faci modelare 3d/ editare filme/ programare de jocuri/ alte activitati care papa intensiv din procesor, poate ar fi bine sa te orientezi spre platforme dual-core. Din pacate, chiar si asa, ce propui tu acolo este destul de slab - insa avantajele se vad in timp, datorita memoriei DDR2 si a placilor de baza. In orice caz, e o tehnologie noua, si sunt toate sansele sa te coste mult mai mult decat un procesor single-core.

 

Care, la 3 Ghz, satisface excelent toate nevoile casnice, si chiar si in plus :airkiss: Cupleaza cu o placa de baza ce are chipset Intel si minim 512 memorie RAM, si poti considera ca ai facut o investitie buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa-l contrazic pe daemon, dar daca tot vrei sa faci o investitie atunci alege ceva de viitor adica un proc dual-core; ai bani mai putini du-te catre amd un x2-3800+ e bun , nu e (asa) scump, plus ca se poate overclock-a usor la nivelul unuia de 4400+; daca ai banuti mai multi indreapta-te catre intel, is mai fiabile si mult mai performante ca amd, si in plus asa poti schimba si tipul de memori sa treci pe DDR-II

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vreau sa-l contrazic pe daemon, dar daca tot vrei sa faci o investitie atunci alege ceva de viitor adica un proc dual-core; ai bani mai putini du-te catre amd un x2-3800+ e bun , nu e (asa) scump, plus ca se poate overclock-a usor la nivelul unuia de 4400+; daca ai banuti mai multi indreapta-te catre intel, is mai fiabile si mult mai performante ca amd, si in plus asa poti schimba si tipul de memori sa treci pe DDR-II

 

io am un laptop cu procesor intel core duo T2050 la 1.6 GHz

Asta inseamna ca am un procesor dublu, insa fiecare core are 800MHz, si combinat, surpriza mare fac cat un rahat de procesor de 1.6 GHz obisnuit. In plus, te asigur ca asa se si comporta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu depinde daca e pentru laptop sau pentru desktop

in cazul ca e pt. laptop ... clar ca merge Core la orice frecv. ~ consum mult mai mai mic -> autonomia bateriei mai mari, performante deloc de neglijat ... dar in domeniu asta as alege un Turion !!

In caz ca e pentru un desktop inca as alege un pentium la 3000 si la mana a 5-a fata de un un Core de 1.6 sau 1.8 :jester: al carui plus de performanta infim pentru uzul obisnuit al unui PC nu isi justifica diferenta de pret asa mare fata de prima optiune ! Sa nu mai punem la socoteala si diferenta restului de componente ce trebuiesc inlocuite ...

~ Spun asta pentru ca eu am un proc la 3000 si cu o placa video buna vreau sa zic ca nu am gasit un joc care sa nu mearga la rezolutii de minim 1024x768... . Nu am gasit aplicatii de procesare video-audio/randare 3D/ grafica / emulare / etc ... care sa poata duce mai mult decat procesoru sau mem. RAM ... ~

Diferenta reala ... nu numai din aplicatii gen 3D Mark ... care nu sunt altceva decat niste software pana la urma ... ar fi atunci cand sa zicem esti cuprins intr-un joc si vrei tu neaparat sa arhivezi sa zicem vre-o cativa Giga de documente in timp ce scanezi de virusi tot systemu si tu sa iti continui jocu !!! or in realitate nu stiu daca ar face fata HDD-u ... decat probabil daca ai vre-o 2-ua Raptopuri la 10000 rpm si in Raid ... :jester:

... eu de curios am testat jucand Quake 4 si scriind cu Nero un DVD la 8x si un CD la 24X si scanand systemu cu AVG free la vremea aceea ~ jocu a mers normal ... ca doar era deja in memoria RAM si placa video nu cred sa aiba treaba cu antivirusu sau cu nero ... iar cand am terminat nivelu ... terminase de scris si CD-u si DVD-u iar scanarea mergea in continuare ca doar aveam mai mult de 200 de Giga :)

Logic si normal ar fi sa "fi in pas cu moda" sa ai ce-i mai performant, ce-i mai nou, ce-i mai trandy !! dar in spatele fiecarei logici de acest gen e o logica mult mai bine gandita si analizata !!! :unknw: ... de "baietii destepti" :vava:

Nu zic ... si mie mi-a trecut prin cap sa trec la platforma Cnore 2 Duo ... dar ... cand ma gandesc acuma cati bani puteam arunca ... doar sa am eu satisfactia ca arhivez cu 5 minute mai repede decat vecinu !!!??? ... si cand ma mai gandesc ca aceeasi bani acu valoreaza mult mai mult ... adica pot lua ceva si mai bun sau pot lua acelasi lucru cu mai putin !! ... inca ma mai gandesc la "formula magica" ~ raportul optim ~ dar, pana la urma e ceva personal ... sau dupa nevoile, fiţele sau inspiratia de moment a fiecaruia !!

 

Prin urmare ... consumati dragi romani ... consumati cu drag si spor pentru patrie mai putin pentru popor; pentru ca asta suntem ... o piata de consum ... mai greu cu productia ... iar ce se produce este de 10 ori vandut "sa fie sigur ca se consuma" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin urmare ... consumati dragi romani ... consumati cu drag si spor pentru patrie mai putin pentru popor; pentru ca asta suntem ... o piata de consum ... mai greu cu productia ... iar ce se produce este de 10 ori vandut "sa fie sigur ca se consuma" :jester:

 

iniţial această

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sry aditm dar nu-s deloc de acord cu cele spuse de tine; sincer mi se pare stupid sa-ti faci un update de la o vechitura la alta vechitura (dezavantaje pentium 3000 - consuma mult curent, apropo de replica ta despre consum in comp. cu productia, se incalzeste in draci si despre performanta exemplu tau se refera la hyperthreading care e un fel de factura de dual core, not the real mccoy); procurile de acum dual core, fie amd sau intel, nu mi se par scumpe, si oricum raportul performanta/pret nu se compara cu un proc vechi, fie amd sau intel

daca tot vrea careva sa faca un upadate pai sa-l faca, unul adevarat, care sa-l tina inca 5 ani, nu sa ia ceva ce e deja invechit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sry aditm dar nu-s deloc de acord cu cele spuse de tine; sincer mi se pare stupid sa-ti faci un update de la o vechitura la alta vechitura (dezavantaje pentium 3000 - consuma mult curent, apropo de replica ta despre consum in comp. cu productia, se incalzeste in draci si despre performanta exemplu tau se refera la hyperthreading care e un fel de factura de dual core, not the real mccoy); procurile de acum dual core, fie amd sau intel, nu mi se par scumpe, si oricum raportul performanta/pret nu se compara cu un proc vechi, fie amd sau intel

daca tot vrea careva sa faca un upadate pai sa-l faca, unul adevarat, care sa-l tina inca 5 ani, nu sa ia ceva ce e deja invechit

 

nenea ... nu vrei sa iti spui parerea si atat ?

si cu ceva argumente daca se poate !?

Normal e mult mai usor sa citesti sau sa asculti ce zice unu sau altu si daca tie tie nu-ti convine sa il injuri sau sa-i spui ca-i prost sau sa ii dai niste argumente care sfideaza logica !!! "vezi cazul lui Becali" b

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×