Sari la conținut
Forum Roportal
adriana28

Tulburari anxiodepresive cu atac de panica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

oare ajunge doar sa iti schimbi modul de gandire??cand abia stai in ghete la ce naiba sa te gandesti decat la boli?eu ma simt la limita, din rasputeri ma chinui s anu cedez, sincer, sunt departe d ecea ce am fost!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare ajunge doar sa iti schimbi modul de gandire??cand abia stai in ghete la ce naiba sa te gandesti decat la boli?eu ma simt la limita, din rasputeri ma chinui s anu cedez, sincer, sunt departe d ecea ce am fost!

 

Cum sa-ti schimbi modul de gandire daca nu te duce mintea?

 

Exemplific.

 

Logica nevroticului: O femeie nevrotica declara ca ea nu se prostitueaza pentru ca nu e tarfa, mai bine fura dintr-un magazin sau excrocheaza niste batrani lasandu-i fara economiile de o viata.

 

Bucuriile sclavului difera fata de bucuriile stapanului: nu exista bucurie mai mare pentru sclavi decat satisfacerea instinctelor, inmultirea iepureasca (multi da prosti) la fel cum si pentru stăp

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti prea dur...

 

D-zeu iubeste sclavii si stapanii deopotriva. La primii le da multa suferinta aici ca sa nu le mai fie dator dincolo. Ai auzit de sluga ticaloasa? In primul rand e ticaloasa cu ea insasi, apoi cu stapanul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E uluitor ca esti aceasi persoana cu cel care posteaza niste chestii psihologice interesante si pertinente...probabil ca erau doar copy-paste...altfel nu-mi explic!

Care e legatura intre topicul asta si ideea aberanta a suferintei ,,mantuitoare''?! -si mai sunt si bazaconiile legate de subordonare(relatia sluga-stapan).Dezamagesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E uluitor ca esti aceasi persoana cu cel care posteaza niste chestii psihologice interesante si pertinente...probabil ca erau doar copy-paste...altfel nu-mi explic!

Care e legatura intre topicul asta si ideea aberanta a suferintei ,,mantuitoare''?! -si mai sunt si bazaconiile legate de subordonare(relatia sluga-stapan).Dezamagesti.

El cred ca vrea sa spuna ca e o suferinta auto-generata, de aia zice "sluga ticaloasa cu ea insasi"... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,mai toate suferintele sunt autogenerate...imi dau seama ca unii oameni nu isi asuma raspunderea pentru boala...si,cu ocazia ei,nici pentru vindecare.Dar cei care au postat aici,tocmai ca fac niste gesturi in directia insanatosirii lor,nu cred ca merita pusi la colt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,mai toate suferintele sunt autogenerate...imi dau seama ca unii oameni nu isi asuma raspunderea pentru boala...si,cu ocazia ei,nici pentru vindecare.Dar cei care au postat aici,tocmai ca fac niste gesturi in directia insanatosirii lor,nu cred ca merita pusi la colt.

 

Vezi ca pana la urma ai inteles? Lucrurile sunt in asa fel programate incat sa ti se intaorca peste nas in absenta oricarei entitati punitive exterioare (ma refer la zeitati din orice religie "mantuitoare").

 

Berne spunea ca atitudinea de adult e aceea in care nu te vaiti si spui "hai sa vedem ce se putem face sa rezolvam problemele".

 

Ieri era pe realitatea o emisiune cu titlul "Snagov fara viitor" (din ciclul Cine are nocor are) a lui Tatulici in care era invitat si Columbeanu Irinel. Tatulici sa dadea de ceasul morti sa-i convinga pe locuitorii de pe malul lacului Snagov ca sunt condamnati ca si cand ar trai pe langa Cernobal. Si ce a spus Columbeanu pana la urma? A spus: "eu sunt convins ca lacul Snagov are un mare potential, dar haideti sa nu-i cantam prohodul si sa vedem ce putem face sa-l dezvoltam". Voi credeti ca Irinel Columbeanu l-a citit pe Eric Berne? Nu, in momentul ala au vorbit stramosii lui prin el, iar noi care l-am citit pe Berne am inteles de ce e asa bogat, nu pentru ca a fost taicasu securist, ci pentru ca in orice regim neamul lui Columumbeanu ar fi spus "sa nu ne panicam, ci haideti sa vedem ce putem face sa rezolvam problemele", atitudine de adult pe care au avut-o toti securistii aia care locuiesc in jurul Unirii, aceasi care l-au lins in cur pe Ceausescu si la urma l-au ciuruit. Sunt aceasi care si-au scolit copiii in USA si care nu sunt agresori in familie ca mojicii de jos, a caror fii suntem noi, cei care suferim de tuburari emotionale cu denumiri vagi ca depresie si atacuri de panica.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×