Sari la conținut
Forum Roportal
Saharian

Inceputul Sfarsitului pentru Regatul Marii Britaniei ?

Postări Recomandate

Camera Comunelor a votat asta seara cu o majoritate covarsitoare ca doreste sfarsitul traditiei camerei ereditare a Camerei Lorzilor. Ei vor o Camera a Lorzilor aleasa democratic in proportie de 100 % !

Desi procesul politic e inca departe de a realiza asta, e foarte posibil ca data de azi este (va fi ) privita ca inceputul sfarsitului pentru notiunea elitelor ereditare intr-una dintre cele mai conservatoare tari din lume.

Nu este deloc exclus ca acest proces sa conduca in timp la caderea regimului monarhic.

Ce parere aveti ?

 

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste Dresorii de Minti Umane din semnatura mea - si nu uita ca orice criza are o solutie.... cum vezi tu globalizare cu lorzi si guvern mondial ?

 

Nu ca as fi vreun sustinator al elitelor ereditare si monarhiei - DAR - sunt unii cu bani si putere care nu pot avea acces si trebuie sa faca lobby in fata lorzilor... GOT IT ?

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parere proasta ..si nu cred ca va cadea monarhia in UK.. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca se va intampla - dar pare clar - daca ideea ca factorul ereditar nu are ce cauta in politica devine o norma ....urmatoarea intrebare logica va privi rolul monarhiei

 

:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi-aşa vreo 30% din populaţie sunt republicani convinşi...

Şi Marea Britanie e conservatoare doar de faţadă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×