Jump to content
Forum Roportal
QvoVadis

Datini, traditii, obiceiuri

Rate this topic

Recommended Posts

hungarikum

Maghiari din Ungaria in haine traditionale in Puszta, cu bici-ul la o defilare campeneasca sau asemanator dar nu stiu exact, insa s-a prezentat si in comunitatea locala asa un eveniment si a fost chemat politia de vecini crezand ca e vorba de ceva arme cand pocneau biciurile :donatello:   Este o arta sa invarti acel ceva foarte mare ...

• Like 1

12 alimente pentru un organism sănătos care să lupte cu COVID-19. Confirmate de medici (fanatik.ro)

12 alimente pentru un organism sănătos care să lupte cu COVID-19. Confirmate de medici

Pe poza sint mancaruri de Paste din Suceava care seamana cu Ardealca nu este miel doar carne afumata de porc, oua rosii, sarmale si Tuica!!!

Usturoiul aduce cel mai mult beneficiu in lupta cu COVID'u urmat de varza acra si alte muraturi.   Mereu se recomanda si  peștele gras, somonul, ieri am cumparat din COSTCO felioare subtiri afumate ca n-am de lucru si ca pestele crud, ca-mi era foame si era gata de mancat.  Doar 3 felioare am reusit care erau cat hartie pentru 3 tigari si cand il ambalez pentru frigider observ ca este etichetat ca Somon Norvegian Afumat si vandut la pret norvegian DAR Preparat in Grecia.   Asta ca si o branza/cascaval din Irlanda a fost etichetat pentru America : - Made in Roumanie!!!  una din bunatatile pentru Ziua Verde de 17 Martie Ziua lui Sfantu' Patrick, in pachetul galben, e super buna marfa!!!  Cumpar mereu mult ca doar in acea zi este la ieftinit dar serios si sta bine in congelator.    Cand s-a mancat Crustacee in Romania???   Eu n-o sa la mananc doar ca cineva a tradus niste pagini dintr-o carte de bucate straina :no: c-ar fi bun pentru "tine" ... daca nu poftesc la ceva, in veci nu-l voi manca!!!  Asta e lozinca mea si acum voi trece sa mananc paine cu unt si ardei gras rosu ca-mi place, am si ridichi rosii.   

Nici Probiotice „chimice” nu mananc pana pot sa fac varza acra si alte muraturi!!!    Kefir inca n-am gustat si nu cred ca a fost inventat pentru mine nici acel produs.  Eu mai folosesc Hrean chiar mult si Miere putin, pe langa vegetale orientale ca Turmeric, Ginger, Bitter Melon, niste seminte si prafuri din alimentarile specifice.    Sanatate!!!

Image result for sfantul patrickirish cheeses

Când pică Paștele anul ăsta la ortodocși și catolici. Surpriză mare în calendar (fanatik.ro)

"Anul acesta, perioada dintre Paștele Ortodox și cel Catolic este una destul de mare, spre deosebire de anul trecut." 

În Calendarul ortodox 2021, Postul Paștelui începe de pe 15 martie și se termină pe 1 mai. Postul Sfintelor Paști este cel mai lung și cel mai dificil dintre toate posturile întrucât durează 40 de zile, motiv pentru care este supranumit Postul Mare.

Postul Pastelui in Calendarul Catolic începe pe 17 februarie și se termină pe 3 aprilie.

*Nu eram sigura cat timp tine Postul Mare la Orthodoxi daca diferenta este de 1 luna intre evenimente.   Va fi cu o sarbatoare mai mult in casa fiecarui cetatean ca nimeni nu renunta la bunatati cu usurinta. *