Sari la conținut
Forum Roportal
QvoVadis

Datini, traditii, obiceiuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spre binele tau este ca NIMENI nu te forteaza sa te vaccinezi, dar nici nu te scapa de moarte daca ajungi in spital cu virusul ... :meeting:

Editat de The Unknown
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.stiridinlume.ro/life-style/cand-sunt-mosii-de-vara-2022-si-ce-semnificatie-are-de-fapt-sarbatoarea-75677.html   

Ce se împarte în ziua de Rusalii???

"De Rusalii se dau de pomană vase de lut, căni, strachini și vase de lemn (cofe), împodobite cu flori și umplute cu lapte, vin sau apă. În unele sate bucovinene „Moșii de vară” încep încă în dimineața sâmbetei de Rusalii, când pomenile amintite mai sus se trimit pe la casele vecinilor.    Dar ritualul de pomenire are loc mai ales în cimitire, unde mormintele sunt curățate și împodobite din timp, iar lumânările ard întreaga perioadă în care se desfășoară ceremonialului de pomenire.    Împăcarea sufletelor morților în morminte depind de bogăția ofrandelor (pomenilor) și de respectarea ritualului."

*In State "nu zboara" asa ceva  :no:  doar in casa ta daca arde fro' lumânare, ca in cimitir este STRICT INTERZIS orice activitate inafara de plimbat si de plans eventual, nici de flori nu este nevoie si nu se permit decat artificiale de zilele de 11 Noiembrie sau de Memorial Day dar nu sint prea sigura, parca numai cu stegulete se decoreaza mormantul, sint reguli serioase.   Mancare mai merge daca ai copiii mici cu tine, dar pentru alcool faci si puscarie ca este la fel de interzis de manipulat daca n-ai o Licenta dar si atunci doar intr-o cladire unde intra exclusiv de la 21 de ani in sus.   Si cu asta se termina pomenirea.   Pe batranii romani stiam mai demulte ca se trimit acasa sa moara in toata ceremonia cunoscuta, ca nu se vede nici un nume de roman sau maghiar in ziar sa fi murit de o vreme lunga.   Imi amintesc decat pe directoarea unei colegiu privat care a murit in 3-4 zile de Flu, nu s-a stiut ca are alt nume acea raceala si oboseala care a ucis multe persoane si atunci, ca nu s-au dus macar la acel Vaccin de Flu gratuit la mijlocul verii, de la 1 August se anunta ca sint asteptati pacientii in Farmacii, fara termin, in 10 minute esti afara de acolo.   Dureaza mai mult pana se completeaza un formular.  Curios ca nici in biserici nu se forteaza pana la nota de sus nimic. 

Vase de lemn daca exista undeva deloc nu sint ieftine ca aici nu se taie pomii pentru asa ceva :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii merg in pelerinaj la Șumuleu Ciuc in judetul Harghita chiar si din Australia, Canada, USA iar localii multi merg pe jos la intrunirea anuala.   Acum cu masina ajunge multa lume ca este mai comoda si doar un pic de plimbare dar se aduna lume, se asteapta la 1 milion de capete, parca. 

Bunica mea pana era in stare sa mearga, pe jos facea drumul din Maramures si inapoi cu destula lume din toate satele pe unde ducea drumul.  Peste munti treceau in carute special aranjat sa transporte pelerini, era foarte organizat totul si dura cam 2 saptamani pana ajungeau de la Sighetu-Marmatiei in Harghita ca erau si batrane care abia se mai miscau. 

Eu zic ca este o activitate sanatoasa, mai bun de mers pe jos decat un maraton de alergat si distractiv in acelas timp.   Dormeau in fan in sure la oamenii din satele prin care treceau si le apuca sera.   Oricine poate sa mearga si se duc din multe religii oamenii care vor sa participe la o plimbare in grup pe jos prin padure in anumite locuri, dar la aer curat in orice caz.          Trenuri speciale au mai dus religiosi dar si curiosi care altfel n-ar fi ajuns In Tansilvania.    Sper ca  nu va ploua.   Poze vor fi in ziarul de Duminica de la slujba si program artistic.

Trebuie citit si pe site ca se scrie multe si sint poze de azi. 

https://www.romaniatv.net/pelerinaj-impresionant-de-rusaliile-catolice-la-sumuleu-ciuc-sute-de-mii-de-oameni-au-venit-sa-se-roage-la-fecioara-maria_6543908.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kép

Englezii fac o problema din situatia ca o femeie a adormit in spatele lui Chuck, el fiind urmasul la tron, o mare personalitate, celebritate, etc.   Scena a fost observat cred ca la verificarea in laboratoarele unde sint tratate filmele din camerele de luat vederi, la ultimul eveniment in onoarea reginei, o parada de calareti si actiuni de circ, muzica, dansuri acrobatice si altele si considerat foarte necivilizat si disrespect fata de el.  

In realitate, el n-a fost nici in tinerete un tip de rock star sa fuga femeile dupa el mai ales cele din India ca adormita nu este de rasa alba ca el.   Precis trebuia sa fie acolo din obligatie profesionala, nu sentimente personale, e cat se poate de rau, desigur adoarme mai repede.  Direct langa el poate sa fie cineva important, garda de corp in civil care se preface doar ca doarme.   Dar din cate se vede nici el nu pare a fi prea fericit sau excitat de ce vede, si nu din cauza ca femeia doarme, ca el nici nu stia pana nu i s-a aratat pelicula  :lol2:

Daca era regina in persoana acolo, adormea si ea sint sigura!!!    Trebuia sa faca doar pentru toti copiii din acel regat acel circ amestecat cu elemente de carnaval din Rio si Halloween american, DisneyLand, etc.   Nu era pentru adulti seriosi deloc activitatea, era locul lui  Harry ratacitorul cu "artista de circ" functia asta.

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.doctorulzilei.ro/solstitiul-de-vara-marcat-de-un-mare-pericol-astrolog-suntem-foarte-tensionati-pe-dinauntru/   

Solstițiul de vară, nu este peste tot un eveniment, cred si sint convinsa ca din americanii locali foarte putini stiu ce inseamna termenul asta, pentru ca aici nu sint zilele foarte lungi.   Repede se intuneca din cauza ca sintem mai aproape de Ecuator si Planeta are o inclinatie care ne umbreste, dar nu cunosc termenii stiintifici, doar faptul ca la 7:30PM si azi s-a intunecat deja!!!      In alt sezon dupa ora 4:30 incepe procesul asta de inserare in comparatie cu Canada unde vara nu se intuneca deloc, dar nici perdele n-au pe geamuri oamenii ca-s obisnuiti asa, n-am idee.  Pana nu ajung aici canadienii sa experimenteze, nu prea sintem crezuti daca vorbim despre aceasta tema, m-au facut si mincinoasa rudele ca asa ceva nu poate fi adevarat ca ei au fost la New York.   Cu aceste vorbe s-au terminat si relatiile de familie, ca n-aibe multe minciuni de asimilat.

In articol zice ca am fi foarte tensionati, nu stiu din ce cauza ca eu nu sint deloc, sau si partea asta se refera doar la locuitorii altor zone geografice unde este valabil si are efect aceasta schimbare al sezoanelor.   La noi urmeaza Musonul cu furtuni de praf, vanturi puternice si ploi abundenete dar pana-n prezent doar in alte zone ploua, deloc peste Phoenix.    

Am ascultat stirile in mod special sa aud ca au pomenit ceva despre acest fenomen, dar NIMIC, nici aproape de acest topic n-au mers, doar musonul este preocuparea majora pe moment. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Un medic de pe TikTok explică de ce nu trebuie să fie sărutați morții.    Riscurile la care se expun cei vii."

Noi catolicii multi n-am fost in situatie din asta, ca din cate stiu nu se saruta mortul, indiferent de cine ar fi!!!   Dar am fost si am vazut asemenea act dar mi s-a facut rau.                                    Eu separ aceste 2 fiinte, vii si mortii, nu-mi sint egali si n-as face deloc.   Nici prea aproape nu merg de morti,  raman in spate in incaperea unde este sicriul deschis. 

Asta este un alt criteia la mine de a selecta cine intra in casa!!!     Alta este, sa nu las pe nimeni sa-mi sărute copiii sau pe mine!!!   Strangem mana, barbateste!!!

Mirosul se pierde si fara a săruta morti!!!   Insa se lipesc alte boli de care a suferit decedatul care deja are un miros daca se tine in casa dupa traditie.   Ma bucur ca in State nu este permis de tinut corpuri neinsufletite!!!   Iar cei in accidente, sinucideri, sau boli grave sint in sicriu sigilati.       Nu se mananca langa morti si nu se aprind luminari!!!   

Un mare numar de romani duc acasa batranii sa moara, pana mai pot calatori cu avionu' ca sa aibe ceremonie cu toata traditia respectata, sa beneficieze de toate alea sfinte, ca aici nu se tine cont de superstitiile nimanui!!!                  

https://www.wowbiz.ro/un-medic-de-pe-tiktok-explica-de-ce-nu-trebuie-sa-fie-sarutati-mortii-riscurile-la-care-se-expun-cei-vii-20232745?utm_campaign=cross_parteneri&utm_source=redactia&utm_medium=redactia    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce NU ai voie să faci de Sfântul Ilie

În ziua de Sf. Ilie nu se lucrează, nu se coase, nu se spală și nu este bine să te cerți cu cineva. Se spune că proorocul îi pedepsește pe cei care nu cinstesc această și trimite fenomene meteo precum ar fi trăznete, ploaie, grindină, care ar putea distruge recoltele.

Se spune în popor că diavolii se ascund mai mult în lemnul de carpen, de aceea acest lemn nu este folosit în gospodărie şi e bine să nu se ascundă nimeni sub un carpen, pe vreme de furtună.

"Fetele nemăritate se duc pe ascuns în lanurile de cânepă şi se tăvălesc goale prin rouă.  Dacă noaptea vor visa cânepă verde înseamnă că se vor mărita cu băieţi tineri, iar dacă vor visa cânepă uscată se vor mărita cu cineva mai în vârstă."

În dimineaţa acestei zile se culeg plante de leac, în special busuioc, care se pune la uscat în podurile caselor, sub streşini sau în cămări. Tot acum se culeg şi plantele întrebuinţate la vrăji şi farmece.

Se crede că, dacă tună de Sântilie, toate alunele vor seca, iar fructele din livezi vor avea viermi. În această zi nu se lucrează de teama pagubelor (trăsnete, ploaie, grindină).

Ca divinitate solară şi meteorologică, Sfântul Ilie provoacă tunete, trăsnete, ploi torenţiale şi incendii, leagă şi dezleagă ploile şi hotărăşte unde şi când să bată grindina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 Maimed In Spain's Running Of The Bulls Die Within 24 Hours  Spanish bull run: Three dead in 24 hours in Valencia hospitals  62c6f05a220000f3594f89d9.jpeg?cache=CKoLBlTjkf&ops=210_120

 

Trei cetateni au murit striviti de tauri in Spania si nici draqu' nu poate scoate "sportul" asta din capul lor.  Unii deloc nu pretuiesc viata in Picassent,  Valencia,  Spania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mâine, de Sfânta Maria țineți ușile casei deschise pentru ca Preacurata să intre și să vă binecuvânteze. Nu vă tundeți și nu vă scăldați în ape curgătoare."   :lol2:

Aedes Albopictus.jpg

Nope, la noi nu tine cu aceste binecuvintari  :no:   Nu vrem mai multi tantari in casa ca ei intra neinvitati cu alte zburatoare.

Absolut pentru NIMENI nu deschidem usa ... tocmai ca sa ramana curata casa si fara mizeria altuia ... virusi, mirosuri de tigari, alcohol, nespalat, transpirat, etc.,!!!

La tunsoare este mai dificil pe aici in zona calda sa fie motivat cu sfinti, incearca sa interzici scaldatul vara ca termini in gura rechinului.  Chiar si in Arizona curg ape dar numai cu ocazia de furtuni tropicale, altfel nu se ineaca nimeni in rauri ca n-au apa doar la capatul podurilor se anunta pe o tablita care este numele raului.

Nimic nu ni se intampla din cauza asta!!!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii, ocrotiți de șerpi „să nu moară”. Ritualuri vechi din Maramureș pentru apărarea nou-născuților

M-am nascut in Maramures, dar de asta n-am auzit, cuvantul sarpe nu era pronuntat niciodata ca nu erau serpi in zona!!!   In zona rurala m-am nascut si am copilarit, daca era ceva de stiut, noi copiii stiam mult inaintea adultilor, insa nici vorba nu era de serpi sau alte chestii mitologice.   Am umblat in paduri la cules ciuperci si tot ce mai oferea natura dar n-am zarit macar un serpisor!!!   In San Diego si Phoenix am vazut serpisori prima oara in natura, dar erau calcati de masini.   Pisicii mei trageau afara din pamant serpisori cu clopotel si se jucau cu ei pana mureau.    Insa nici la Zoo din San Diego foarte renumit pe Planeta asta, n-am vazut nimic asemanator cu cel de pe poza atasata!!!   Noi ungurii n-avem cu din astea, dar cunosc zeci de romani cu care vorbesc si azi, dar nici ei n-au auzit NIMIC de serpi si copiii sa aibe ceva in comun.  S-ar putea sa fi fost acutal pe timpul migratiei din Asia, inainte de Attila, dar deloc dupa, ar fi auzit bunicii ceva.   

https://retetesivedete.ro/copiii-ocrotiti-de-serpi-sa-nu-moara-ritualuri-vechi-din-maramures-pentru-apararea-nou-nascutilor.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×