Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Cum se va rezolva problema medicilor in Romania

Postări Recomandate

Tu ai spus de 7000 de euro, nu eu. Ei bine uite asa gandesc si medicii, ''pentru banii aia Vin si dorm la usa ta, te tratez de n-ai treaba, iti cand din dramba, iti merg in cap, cant la piculina si flaut, ma tautez si umblu gol pe strada daca vrei. '' Le fac pe toate numai nu te trateaza.

Probabil ca nu am valoarea banului in Romania, dar am alte valori, printre care si valoarea vietii^, ceea ce medicii din Romania nu mai au.

Dar acei medici de lux de oriunde nu ''functioneaza'' pe sanatatea pacientilor asa cum o fac in Romania.

Medicul cardiolog, a facut o electrocardiograma si in facultate, pentru asta nu avea nevoie de carti in valoare de milioane de lei, pentru ca nici inima pacientului nici infarctul nu s-au modificat de cand a terminat facultatea. E vorba de OMENIE si de VOINTA

Editat de lauraven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare normal la pretul asta. La pretul asta nu poti sa tocmesti nici macar un zugrav.

 

Treaba sta cam asa: e ca si cum ai spune ca o masina poate functiona foarte bine si cu apa, nu cu benzina. Ei, uite ca nu functioneaza. Fie ca iti place sau nu, in orice tara, medicul este un produs de lux. Orice fel de medic. Si trebuie intretinut ca atare. El nu poate functiona cu apa doar ca aceasta e mai ieftina. Oricat de bine intentionat ar fi, oricat de fraier si de naiv incat sa se dedice in continuare mesieriei, sperand la timpuri mai bune, pur si simplu nu se poate! El trebuie platit atat de bine incat sa ramana dedicat meseriei, nu sa se gandeasca la facturile curente.

 

La asta se poate gandi un contabil sau un agent imobiliar. Medicul are o cu totul alta meserie.

 

la banii astia care ii dau de pomana, adica 70 lei x 12 luni = 840 lei puteam sa-mi iau macar un televizor si tot ieseam in castig, intelegi?

tu ai fi de acord sa dai niste bani , oricat de putini ar fi ei , pentru un serviciu care oricum nu il ai si pe langa asta sa mai zica altcineva ca dai prea putin ? dar de ce doctorul nu ar putea sa se gandeasca la facturi ? el nu consuma? trebuie sa traiasca in puf si sa-si faca vacantele in Hawai si sa vina la munca cu mertanu ultimu tip ? asta ti se pare tie corect ?

 

adica EI sunt ZEI si NOI suntem SCLAVII, nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu ai fi de acord sa dai niste bani , oricat de putini ar fi ei , pentru un serviciu care oricum nu il ai

===============================================================

 

Daca sunt putini nu ai serviciul.

 

===============================

la banii astia care ii dau de pomana, adica 70 lei x 12 luni = 840 lei puteam sa-mi iau macar un televizor

===============================

 

Aia e altceva. Dar tot pomana este.

 

Dann_req, nu stiu medici care isi fac vacanta in Hawai. Adica nu-i cunosc personal. Dar cunosc medici. Stiu familie tanara care au reusit sa-si cumpere o garsoniera. Ea e medic, el lucreaza la o revista ca grafician. Nu-si pot face credit imobiliar. Si-au luat o masina bunicica la mana a doua. Nu-mi par zei, imi par mai degraba oameni destul de normali, care si-ar dori si ei sa aiba un copil la trei camere. Dar nu pot.

 

Or fi si medici care pleaca in Hawai. Dar noi vorbim de medicul de rand, ala la care ne ducem cu totiii, nu de chirurgi exotici.

 

 

=========================

 

Medicul cardiolog, a facut o electrocardiograma si in facultate,

 

==========================

 

Nu poti fi medic doar cu facultatea. Medicul care ramane doar cu facultatea e un medic prost pregatit, un medic care nu a mai evoluat de cand da facut facultatea. Chiar daca a fost genial in facultate. Cardiologia e o specialitate, o stiinta, si ca orice stiinta este in continua miscare. Nu vorbim aici de contabili sau avocati, care au un normativ dupa care ponteaza.

 

Medicii au valoarea vietii. Exista medici care nu si-au putut salva de la moarte propriile rude. De ce? Pentru ca au ambulantele ruginite, pentru ca au scapat din vedere un anumit lucru, pentru ca nu se pot informa. Nimeni nu face o meserie plecand din start cu ideea ca trebuie sa fie un incompetent. Toti vor sa se perfectioneze. E la fel ca in orice meserie, numai ca medicina autentica e o meserie scumpa. Nu poti ramane medic doar cu facultatea. Degeaba VREI daca nu POTI.

 

Stiu medici care spun ceva de genul: "Vine la mine maine o doamna care are cutare problema si nu pot sa o ajut. Am auzit ca americanii au gasit o procedura de tratament, ceva mult mai bun decat procedurile standard. Ia sa intru pe Google"

 

Pe Google gaseste jumate de articol si butonul de Download. Daca da click pe el ajunge pe o pagina unde i se cere VISA, MASTERCARD sau alta traznaie.

 

Articolul costa 45 USD. Un singur articol. Viata umana e scumpa, costa.

 

Domna respectiva o sa vina maine si medicul o sa dea din umeri. O sa-i recomande procedura din facultate. Aia veche de 20 de ani.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dann_req, nu stiu medici care isi fac vacanta in Hawai. Adica nu-i cunosc personal. Dar cunosc medici. Stiu familie tanara care au reusit sa-si cumpere o garsoniera. Ea e medic, el lucreaza la o revista ca grafician. Nu-si pot face credit imobiliar. Si-au luat o masina bunicica la mana a doua. Nu-mi par zei, imi par mai degraba oameni destul de normali, care si-ar dori si ei sa aiba un copil la trei camere. Dar nu pot.

 

Or fi si medici care pleaca in Hawai. Dar noi vorbim de medicul de rand, ala la care ne ducem cu totiii, nu de chirurgi exotici.

=========================

Medicii au valoarea vietii.

 

am facut referire la ce ai zis tu, nu am zis ca acum asta fac medicii din romania.

zici de articole care costa 45 euro, crezi ca daca ar castiga 3000 de euro ar da de la ei din buzunar aia 45 euro? eu unul ma indoiesc, pentru ca acum nu vor sa-ti arunce o privire care nu costa si sa-ti spuna daca mori sau nu si vrei sa zici ca or sa dea bani ca sa te ajute ?

 

nu toti medicii au valoarea vietii , crede-ma. daca tu cunosti personal 2 - 3 - 10 medici care sunt buni la suflet , asta nu inseamna ca toti sunt la fel , in primul rand sunt oameni si oamenii sunt si buni si rai. am avut de-aface cu cativa doctori si sincer nu mai vreau, cand intri in cabinet nici macar nu se uita la tine sa vada cine esti, se uita sa vada ce ai in mana ca sa stie cum sa vorbeasca cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand intri in cabinet nici macar nu se uita la tine sa vada cine esti, se uita sa vada ce ai in mana ca sa stie cum sa vorbeasca cu tine.

 

===============================

 

Pai e NORMAL sa fie asa! Crezi ca medicii buni la suflet nu functioneaza cu plic?

 

Hai sa-ti mai explic inca o data. Fiecare lucru are o valoare financiara in sine. Actul medical - pana si cel mai modest - costa. Vezi preturile din afara, unde actul medical intra in NORMALITATE. Plicul nu face decat sa caleze, sa normalizeze diferenta. Cu siguranta ca medicul si-ar dori sa primeasca legal acesti bani. Ii merita, pentru ca nu e un simplu salahor.

 

==============================

si vrei sa zici ca or sa dea bani ca sa te ajute ?

=============================

 

Da, si sunt mult mai multi decat iti inchipui. Nici un medic nu pleaca de la premisa ca vrea sa fie incopetent. Cred ca si tu, in meseria ta, nu gandesti asa. Problema e ca pasiunea, cinstea si tot ce vrei tu nu-ti asigura un salariu bun, care sa iti permita un apartament, o masina buna, un concediu la mare - pe vremea lui Ceausescu mergeam cu totii la mare - si pe deasupra sa te abonezi la o revista medicala, sa cumperi anumite carti etc. Nu sa te abonezi pentru o persoana anume, ci pentru tine, ca meserie.

 

Cand depui un efort considerabil sa inveti, sa te perfectionezi, cand pleci la drum cu avant si te trezesti ca stai cu mana intinsa dupa plicuri ca ultimul milog nu prea iti mai arde de meserie. Nu pentru asta ai facut facultate, sa cersesti plicuri. Ai facut facultate ca sa ai o meserie buna si un salariu bun. Un salariu, nu cerseala. Plicul e cerseala, oricum ai pune problema. Poa' sa fie milioane in el, tot cerseala e. Ai facut facultate pentru o viata mult mai buna.

 

O viata de cetatean european, nu de salahor roman.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
===============================

 

Pai e NORMAL sa fie asa! Crezi ca medicii buni la suflet nu functioneaza cu plic?

 

pai atunci si mie mi se pare normal sa nu mai cotizez luna de luna la cass cu aia 70 de lei, pentru ca si eu functionez cu mancare si lichide, si daca impart salariul peste tot cate un pic o sa stau sa ma uit ca prostu cand vine salariul .

stii care e partea mai proasta ca tie ( nu neaaparat numai tie, ma refer in general la societatea romaneasca)ti se pare normal ca sa dai/iei spaga si asta nu va dispare odata cu majorarea salariului. toti zic ca asa ar face , dar realitatea este ca indiferent cat de multi bani ai castiga tot vrei mai multi. cheltuiala se stabilest ein functie de buget , dar apar si cheltuieli neprevazute, deci ajungem iar la rotunjirea bugetului cu ......spaga !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, nu ai inteles. Hai sa te iau altfel. Iti propun un efort de imaginatie. Sa presupunem ca vrei sa cumperi o masina buna. Nu ceva de fite, ceva bun, nou, care sa mearga bine. Sa zicem un Clio, ok? Mergi la showroom si intrebi pretul. Acum vine partea stintifico-fantastica: sa presupunem ca ti se da urmatorul raspuns: "Aceasta masina costa 300 EU." Urmeaza un soc. "Cum adica? E o promotie?" "Nu, ti se raspunde. Toate modelele noastre vor costa intre 100 si 300 de EU."

 

Care va fi reactia ta? Teoretic vei sari in sus si vei spune:"Uau! 300? Vreau si eu 5 bucati!". In realitate insa vei functiona altfel. Orice lucru are o valoare financiara, asa-numitul "pret psihologic". In realitate ti se va face teama. Daca o masina nou-nouta costa doar 300 de EU inseamna ca e ceva la mijloc. Vei face un lucru greu de imaginat: vei spune "300 de EU e putin, sunteti sigur ca nu e macar 10.000?" In final, oricat de greu pare de crezut, nu o vei lua, pentru ca iti va fi teama. Un lucru ieftin trezeste teama.

 

Actul medical are si el o valoare financiara. Daca e sa recunoastem cinstit majoritatea oamenilor nu dau plicul pentru ca li se cere, ci pentru ca isi dau seama ca la suma pe care o platesc prin asigurarile sociale nu se pot simti in siguranta. E ca si cum ai merge cu o masina de 300 EU. Ti-ar fi teama. Multi accepta sa plateasca pentru un lucru cat se poate de uman si de simplu: spre a se simti in siguranta.

 

 

Chiar daca dai peste cel mai bun medic, peste cel mai uman, peste cel mai bine pregatit, nu-ti vine sa faci o operatie de 3000 la pretul unui amarat de televizor.

 

Nu e normal, dar traim intr-o lume anormala. Necazul e ca nu ne dam seama. Nu plicul trebuie condamnat, ci situatia care te face sa-l dai si respectiv sa-l primesti.

 

Daca esti sofer sau contabil, avocat sau mai stiu eu ce e ok. Poti sa conduci o masina si fara mult entuziasm. Ca medic n-ar trebui sa ajungi in situatia in care sa ceri plicuri. Ca medic ar trebui sa fii platit in asa fel incat sa nu ai nevoie de plicuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, nu ai inteles. Hai sa te iau altfel. Iti propun un efort de imaginatie. Sa presupunem ca vrei sa cumperi o masina buna. Nu ceva de fite, ceva bun, nou, care sa mearga bine. Sa zicem un Clio, ok? Mergi la showroom si intrebi pretul. Acum vine partea stintifico-fantastica: sa presupunem ca ti se da urmatorul raspuns: "Aceasta masina costa 300 EU." Urmeaza un soc. "Cum adica? E o promotie?" "Nu, ti se raspunde. Toate modelele noastre vor costa intre 100 si 300 de EU."

 

Care va fi reactia ta? Teoretic vei sari in sus si vei spune:"Uau! 300? Vreau si eu 5 bucati!". In realitate insa vei functiona altfel. Orice lucru are o valoare financiara, asa-numitul "pret psihologic". In realitate ti se va face teama. Daca o masina nou-nouta costa doar 300 de EU inseamna ca e ceva la mijloc. Vei face un lucru greu de imaginat: vei spune "300 de EU e putin, sunteti sigur ca nu e macar 10.000?" In final, oricat de greu pare de crezut, nu o vei lua, pentru ca iti va fi teama. Un lucru ieftin trezeste teama.

 

Actul medical are si el o valoare financiara. Daca e sa recunoastem cinstit majoritatea oamenilor nu dau plicul pentru ca li se cere, ci pentru ca isi dau seama ca la suma pe care o platesc prin asigurarile sociale nu se pot simti in siguranta. E ca si cum ai merge cu o masina de 300 EU. Ti-ar fi teama. Multi accepta sa plateasca pentru un lucru cat se poate de uman si de simplu: spre a se simti in siguranta.

Chiar daca dai peste cel mai bun medic, peste cel mai uman, peste cel mai bine pregatit, nu-ti vine sa faci o operatie de 3000 la pretul unui amarat de televizor.

 

Nu e normal, dar traim intr-o lume anormala. Necazul e ca nu ne dam seama. Nu plicul trebuie condamnat, ci situatia care te face sa-l dai si respectiv sa-l primesti.

 

Daca esti sofer sau contabil, avocat sau mai stiu eu ce e ok. Poti sa conduci o masina si fara mult entuziasm. Ca medic n-ar trebui sa ajungi in situatia in care sa ceri plicuri. Ca medic ar trebui sa fii platit in asa fel incat sa nu ai nevoie de plicuri.

 

nu e chiar asa de simplu. nu poti sa faci comparatia asta intre o masina si un doctor/serviciile medicale, si sa-ti spun de ce : pentru ca s-au intamplat cazuri (cateva stiu eu din surse sigure ) ca pacientul sa vina la spital si sa moara pe o masa pentru ca NIMENI ( doctori sau asistente ) nu l-au bagat in seama deoarece omul nu avea PLICUL ala , ca nu avea de unde; sau recent : sa vii la spital sa te interneze ca sa te operezi de apendicita si sa stai acolo in spital 15 zile ( atat este voie) si sa pleci acasa "netaiat" ca doctorul a vrut 300 lei si tu nu ai avut decat 150 lei.

 

ti se pare normal ? cel putin la niste oameni care ar trebui sa salveze vieti si vor salarii europene ?

si mai rau este ca fenomenul asta de "nebagare in seama a oamenilor fara PLIc" ia tot mai mult amploare.

 

daca tu consideri ca asa trebuie si este normal pentru ca doctorii sunt prea prost platiti si la banii aia nici macar nu ar trebui sa mai treaca pe la spital decat 1 zi pe an , atunci jos palaria,

 

sunt un nebun :yes:

 

si nu are rost sa mai dialogam pe tema asta.

si apropo , nimeni nu da plicul ala de dragul amorului , il da ca sa fie tratat (pentru ca daca nu l-ar da nu s-ar uita nimeni la el - in nici-un fel)

Ma repet , nu toti doctorii sunt adeptii plicului , dar din nefericire - MAJORITATEA

Editat de dann_reg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

==========================================

Ma repet , nu toti doctorii sunt adeptii plicului , dar din nefericire - MAJORITATEA

==========================================

 

Nu majoritatea, ci toti. Absolut toti. Dar exista o diferenta: unii cer de la obraz, altii asteapta. Si chiar presteaza de multe ori si fara plic. Nu confunda tariful unei operatii - la negru, evident - cu atentia. Pentru o operatie ti se cere un tarif. Pentru o consultatie se asteapta o atentie. Sunt doua lucruri complet diferite.

 

=========================================

 

daca tu consideri ca asa trebuie si este normal pentru ca doctorii sunt prea prost platiti si la banii aia nici macar nu ar trebui sa mai treaca pe la spital decat 1 zi pe an , atunci jos palaria,

 

=========================================

 

Iar te inseli. Medicul meu de familie e intotdeauna la cabinet. Am si numarul lui de telefon, ii pot da telefon oricand. Nu-mi inchide telefonul si nu ma injura. Nu spun ca moare de bucurie cand ma aude/vede. Nu ma imbratiseaza, nu ma ciupeste de obraji, nu deapana amintiri cu mine. E o relatie foarte normala. Si e un medic bun dupa parerea mea. Nu m-a dat niciodata pe usa afara.

 

 

=========================================

si sa pleci acasa "netaiat" ca doctorul a vrut 300 lei si tu nu ai avut decat 150 lei.

=========================================

 

Nu cred ca lucrurile stau chiar asa. Din cate stiu medicii se orienteaza. Probabil ca ai vazut filmul lui Cristi Puiu, "Moartea domnului Lazarescu". Personajului principal i se cere mita ("Da' familie nu are? Da' familia cand vine? Sa treaca familia pe la domnul doctor), insa in final personajul suporta totusi o operatie pe creier, destul de complicata si de scumpa in occident. Si nu se stie exact daca moare sau traieste. Ceea ce spui tu sunt cazuri izolate, dar in principal exista un tarif al actului medical care - atentie! - este oarecum similar cu cel european. Singura diferenta este ca cel european e pe alb si cel romanesc pe negru. Nu vorbesc - repet - de cazuri izolate, cand medicul isi ia banii si nu face nimica, ori cand te da afara ca n-ai decat juma de suma. La fel ca dl. Lazarescu exista si persoane care sunt operate si cu cat au.

 

Mai gandeste-te la un lucru: daca tariful LEGAL al unei operatii ar fi de 300 si tu ai 150 te-ar mai primi cineva? Nu cred. Crezi cumva ca o persoana cu cine stie ce boala rara se poate opera in Franta sau Germania cu 150 EU? Cum ar fi sa auzi: Clinica din Viena, impresionata de cazul baietelului Gigel din Patarlagele a oferit gratuit operatia de... inlocuire de nu stiu ce. N-ai sa auzi asa ceva. Vine Becali si scoate 10 000 de EU si il scapa pe Gigel. Daca nu vine Becali moare Gigel, ca operatia nu se face in Romania. Daca s-ar face iti garantez ca un medic roman ar opera si pe juma de suma. Dar un medic din afara n-ar putea, pentru acolo sumele sunt mari si - din nefericire - sunt si legale. Si daca nu le strangi mori.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, daca toata lumea este de acord cu plicul, trebuie plicul legalizat :yes: ce mai vrei sa schimbi?

 

Mentalitatea medicilor de azi din Romania va ramane aceeasi.

 

In consecinta putem striga in gura mare. TRAIASCA PLICUL!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×