Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ubuntu pare cel mai apropiat de windows. Dupa ce se obisnuieste cu linux poate trece la o distributie mai serioasa, gen slackware sau debian :flowers:

Ai cumva debian-ul, mai exact pachetele de aplicatii ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă vrei să faci lucrurile cum trebuie, soluţia e Fedora (versiunea curentă e 6) pe o platformă Intel. Sigur că instalarea e un pic mai complicată dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un disc cu fedora de unde se paote procura ????

Se caută pe Google "Fedora download" şi găseşti imediat vreo 30 de locuri de unde se poate download-a. Plus că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa instalez fedora , pe sistemul meu !!

Am reusit sa am si sunet !!!! Initial nu aveam !!! Sa vedem de-acum inainte............... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate sugera cineva ce ar fi mai bine sa aleg...intre Fedora Core 9 (relase-ul) si Suse 10? Doresc o distributie serioasa (prin asta inteleg o colectie vasta de aplicatii), sa aiba un emulator gen wine sau cedega...sau macar sa-l pot instala si sa nu-mi creeze probleme la detectarea componentelor hardware...gen placa video Nvidia, placa de sunet...si cel mai important sa pot crea/configura o conexiune la internet...Mentionez ca am Cable link de la RDS...si doar pe "Slax"(un live cd) imi merge internetul

 

Am nevoie neaparat si in linux de cateva suite de aplicatii: Microsoft Office 2003, Adobe Photoshop, Skype, Yahoo Messenger, si pe langa toate astea ar fi de preferat sa-mi detecteze corect webcamul (philips SPC315NC) si telefonul mobil (motorola v3x). Stiam ca pentru programele pentru windows rulate sub linux este necesara o aplicatie gen "wine"...iar pentru jocuri Cedega (am cedega.rpm cred ca se potriveste si la fedora si la suse) . Microsoft Office se instaleaza bine cu "wine" sub linux?

 

astept sugestii. Multumesc anticipat

Editat de Capitano

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi poate sugera cineva ce ar fi mai bine sa aleg...intre Fedora Core 9 (relase-ul) si Suse 10? Doresc o distributie serioasa (prin asta inteleg o colectie vasta de aplicatii), sa aiba un emulator gen wine sau cedega...sau macar sa-l pot instala si sa nu-mi creeze probleme la detectarea componentelor hardware...gen placa video Nvidia, placa de sunet...si cel mai important sa pot crea/configura o conexiune la internet...Mentionez ca am Cable link de la RDS...si doar pe "Slax"(un live cd) imi merge internetul

 

Daca nu ai mai folosit linux pana acum eu ti-as recomanda Ubuntu, altfel as opta pentru suse (desi nu-l mai folosesc de mult timp).

 

Placa de retea ar trebui s-o recunoasca. Nvidia s-ar putea sa nu-ti mearga din prima, insa gasesti drivere de linux pe pagina lor de internet; la fel si cu placa de sunet. Cu o conexiune la internet poti instala dupa aceea oricate aplicatii (inclusiv wine) ai nevoie, plus ca apar mai mereu versiuni noi.

 

Din cate stiu cedega nu e free.... (daca vrei sa te joci, e mai bun windows-ul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ai mai folosit linux pana acum eu ti-as recomanda Ubuntu, altfel as opta pentru suse (desi nu-l mai folosesc de mult timp).

 

Placa de retea ar trebui s-o recunoasca. Nvidia s-ar putea sa nu-ti mearga din prima, insa gasesti drivere de linux pe pagina lor de internet; la fel si cu placa de sunet. Cu o conexiune la internet poti instala dupa aceea oricate aplicatii (inclusiv wine) ai nevoie, plus ca apar mai mereu versiuni noi.

 

Din cate stiu cedega nu e free.... (daca vrei sa te joci, e mai bun windows-ul)

 

Am mai folosit linux pana acum si "stiu cu ce se mananca"..cat de cat...insa Ubuntu mi se pare prea "novice" . Eu vreau ceva de nivel profesional cu cat mai multe posibilitati si cu o interfata grafica "prietenoasa" care sa ma scuteasca de toate acele comenzi complicate cu care inca nu m-am obisnuit:(

Editat de Capitano

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai folosit linux pana acum si "stiu cu ce se mananca"..cat de cat...insa Ubuntu mi se pare prea "novice" . Eu vreau ceva de nivel profesional cu cat mai multe posibilitati si cu o interfata grafica "prietenoasa" care sa ma scuteasca de toate acele comenzi complicate cu care inca nu m-am obisnuit:(

 

Atat Fedora cat si Suse permit administrarea sistemului folosind interfata grafica, din punctul asta de vedere sunt la egalitate. Mie Fedora mi se pare greoi, ruleaza in fundal tot felul de programe.

 

Este adevarat ca-s unele aplicatii comerciale pentru Linux care sunt proiectate pentru anumite distributii (in special pentru Red Hat), poate de asta te-ai orientat catre Fedora/Suse.

 

 

Daca vrei ceva mai avansat eu zic sa treci la Slackware :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×