Sari la conținut
Forum Roportal
ionutsdaddy

Rase de caini potrivite pentru copii

Postări Recomandate

va rog niste pareri despre o rase potrivite ptr copiii. am primit o recomandare ptr labrador. legat de acesta, as dori sa aflu daca totusi are si ceva calitati legate de paza: isi apara teritoriul, latra la straini, poate fi dresat pentru comenzi minime sa latre/atace?

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere o rasa potrivita pentru copii ar fi boxerul. Este foarte jucaus, usor de dresat, innebunit dupa copii, poate fi dresat pentru paza. Cred ca depinde foarte mult de ce asteptari aveti de la acel caine, fiecare caine are temperamentul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog niste pareri despre o rase potrivite ptr copiii. am primit o recomandare ptr labrador. legat de acesta, as dori sa aflu daca totusi are si ceva calitati legate de paza: isi apara teritoriul, latra la straini, poate fi dresat pentru comenzi minime sa latre/atace?

multumesc

 

labradorul e in general prea prietenos si prea curios si de aceea nu este recomandat pentru paza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog niste pareri despre o rase potrivite ptr copiii. am primit o recomandare ptr labrador. legat de acesta, as dori sa aflu daca totusi are si ceva calitati legate de paza: isi apara teritoriul, latra la straini, poate fi dresat pentru comenzi minime sa latre/atace?

multumesc

 

zici de un bichon frisepost-78064-1173436383_thumb.jpg el traieste 15 ani

Editat de richi-andree

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niste prieteni au labrador negru ; e f. linistit, dar si e bun de pazit un apartament caci marimea lui si glasul sau sonor sperie chiar si pe unii posesori de caini mici. Prietenii mei au incercat sa-l dreseza sa nu mai ia mancare de pe jos dar nu au reusit si acum il scot cu botnita.

Eu am avut un cocker nebun, agitat si cand hotii mi-au spart apartamentul, acesta a latrat atata ca au iesit toti vecinii si hotii au fugit; dar era foarte nebun si jucaus ; a distrus destul prin casa. A murit de batranete si acum am altul parca mai nebun. De o saptamina am angajat un dresor sa-l mai cuminteasca. Sper sa aiba rezultat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi ciobanescul german... insa e o problema cu parul si cu ingirjirea lui in general. Este foarte usor de dresat, fidel, destul de docil.

In copilarie am avut un brac german, care desi caine de vanatoare, era extraordinar in preajma copiilor... insa cred ca acela a fost o exceptie de la regula, pentru ca de obicei sunt mai agitati si mult prea activi.

Schnautzerul mijlociu mai este un caine foarte simpatic, si care poate fi dresat si pentru paza.

Ti-am scris rasele de mai sus ca sa mai ai si alte optiuni. Eu sincer as alege labradorul. Am avut experiente foarte placute cu rasa asta, si in plus, este foarte curajos.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog niste pareri despre o rase potrivite ptr copiii. am primit o recomandare ptr labrador. legat de acesta, as dori sa aflu daca totusi are si ceva calitati legate de paza: isi apara teritoriul, latra la straini, poate fi dresat pentru comenzi minime sa latre/atace?

Eu aş vota pentru Collie. Sunt ciobăneşti (scoţieni) şi sunt de talie medie spre mare. E unul dintre puţinii c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×