Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Departarea de natura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar pentru că tot suntem in sectiunea de religie, oare Dumnezeu nu este cel mai mare macelar? Cine a determinat disparitia atator specii de-a lungul timpului, inainte de interventia omului in biosferă, si cu ce scop?

exact. sa luam doar potopul descris in biblie, in care YHWH se caieste de ce a facut si spune ca va pierde toata suflarea de pe pamant. animalele alea cu ce erau vinovate de, hai sa spunem, mania justificata asupra oamenilor ce devenisera corupti ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar pentru că tot suntem in sectiunea de religie, oare Dumnezeu nu este cel mai mare macelar? Cine a determinat disparitia atator specii de-a lungul timpului, inainte de interventia omului in biosferă, si cu ce scop?

Ca puiul da naparca, sa-i poata da peste nas, Celui ce i-a dat sansa sa vada toata creatia Sa. Niciodata multumiti cu soarta lor, pun sub semnul intrebarii chiar existenta, prezentul e privit ca o derulare paralela cu gandul ca nimic nu se sfarseste.

 

Orice lucru El

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vali29 - vezi ca tu subjugi crestinismul ca iti justifici (chipurile logic) ignorata si coruptia din lume...

Ciudat ca asta ai inteles. Uite finalul din cartea Eclesiastul.

 

Eclesiastul 12 "Dar adu-ţi aminte de Făcătorul tău

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca o marturisire personala, pot sa-ti spun ca aceasta lume plina de nelegiuire si nelegiuiti nu va putea fi schimbata, ci vor merge din rau in mai rau, dar asta nu inseamna ca incetez sa condamn faptele care nu sunt placute lui Dumnezeu. Este datoria fiecaruia care s-a apropiat de El.

 

Aici ei si el castiga pentru ca tu ai ajuns sa crezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact. sa luam doar potopul descris in biblie, in care YHWH se caieste de ce a facut si spune ca va pierde toata suflarea de pe pamant. animalele alea cu ce erau vinovate de, hai sa spunem, mania justificata asupra oamenilor ce devenisera corupti ? :lol:

 

Explicatia maniei justificate este prezenta in Biblie, dar cum potopul a fost un cataclism inregistrat si de alte civilizatii din regiune, exista si explicatii alternative. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa crezi ca lumea materieala fost creata pentru om e o tampenie.... situatia cred ca mult mai complicata iar noi oamenii suntem doar niste rotite p'aici care se cred in centrul creatiei, cum credeam ca si pamantul e in centrul universului si totul se roteste in jurul nostru pana a venit Copernic si altii sa infirme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca o marturisire personala, pot sa-ti spun ca aceasta lume plina de nelegiuire si nelegiuiti nu va putea fi schimbata, ci vor merge din rau in mai rau, dar asta nu inseamna ca incetez sa condamn faptele care nu sunt placute lui Dumnezeu. Este datoria fiecaruia care s-a apropiat de El.

Nu asta e calea adevarata Vali, nu asta e calea Iubirii...

Eu stiu ca tu vezi justificata condamnarea asta... tocmai ai dat un citat din Vechiul Testament care sa te justifice... dar lumea de azi nu mai e lumea de atunci... nu fusese facuta inca o anumita jertfa :lol:

 

Cat despre nelegiuiti si nelegiuire... cu cat ceri mai mult de la oameni cu atat creste probabilitatea ca ei sa te dezamageasca. Normal ca daca-i pui pe oameni in fata legii divine... sunt pacatosi.... dar pacatos esti si tu Vali... toti suntem... asa ca relativ... toti suntem in aceiasi oala... la fel de nelegiuiti... la fel de murdari... singurul mod in care te poti vedea mai curat e daca stai ca farizeul in picioare si te bati cu pumnul in piept... "multumescu-ti tie Doamne ca mi-ai dat credinta destula si ca ma tii pe Calea cea Dreapta... nu ca veneticii astia de pe Roportal care nu cred in Tine...etc."

 

Vrei sa ajuti un suflet sarman, cocosit de povara pacatelor? Arata-i Lumina... Arata-i Iubirea... nu pacatele din spatele lui... pe alea le cunoaste mai bine decat ai putea tu vreodata sa le cunosti.

 

Toti suntem una.... interconectati... cand faci ceva pentru cei din jur pentru tine faci... cand ii critici.... pe tine te critici... dezgustul pentru nelegiuitii astia de care vorbesti salasuieste in inima ta Vali... pe tine te atinge... nu e in mine... nu e in ei... in tine e... si nu e ceva nobil... nu e iubire... nu te ajuta.... cu nimic... renunta la el... renunta la tot ce nu e iubire... daca ramane doar iubire.... ramane destul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explicatia maniei justificate este prezenta in Biblie, dar cum potopul a fost un cataclism inregistrat si de alte civilizatii din regiune, exista si explicatii alternative. :hi:

eu vorbeam de justificarea omorarii animalelor. in biblie aceasta nu sta in picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×