Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Departarea de natura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu va mi agitati a aparut o secta care spune ca traiesc doar cu apa si energie divina. se renunta treptat la alimente pana nu mai e nevoie sa maninci . bei apa meditezi si te incarci energetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu va mi agitati a aparut o secta care spune ca traiesc doar cu apa si energie divina. se renunta treptat la alimente pana nu mai e nevoie sa maninci . bei apa meditezi si te incarci energetic.

 

Da? Ce secta? Detalii please.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ca, in loc sa trec in alta extrema la fel de plina de capcane, prefer sa incurajez cresterea corecta si fara excese. este o utopie, bineinteles, omul nu va ajunge niciodata la un punct de armonie cu mediul inconjurator, dar fiecare are dreptul sa-si doreasca ceva, nu?

vai, ce cuvinte folosim pentru un efect de scena mai profund..."crima"...

Am tentinte spre teatral... asa ca mai arunc din cand in cand si cuvinte de "efect" :crazy:

In fine... tot ce vreau eu este ca lumea sa nu se mai autoamageasca... si mai vreau poate ceva mai putina ipocrizie...

 

Nu am nimic cu cei care preferand carnea... ucid animalul cu mana lor, zicand eventual o rugaciune... constientizand faptul ca si noi suntem trecatori si ca si noi o sa murim intr-o zi, asa cum sugereaza si Gibran in Profetul.

 

Dar cei care pe fata sunt "prietenii animalelor" si la masa stramba din nas daca nu e carnita... aia cum sunt? nu sunt ipocriti?

Sau cei care imi reproseaza mie ca nu ma hranesc sanatos DAR atunci cand ii intreb cam cum sunt crescute animalele cu care se hranesc ei incep a spune de tarani desi cumpara de la tarani poate din an in pasti restul timpului consumand o pseudo-pasta de antibiotice si hartie igienica (am un prieten care datorita unui accident la fabrica de salamuri a gasit o bucata mai maricica).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conditionarea si trecutul isi pun amprenta in mod inexorabil asupra noastra. E si normal sa ne placa carnea cel mai mult tinand cont de trecutul nostru barbar, nu ca prezentul ar fi diferit.

adica papatul carnitei e ceva adanc fixat in gene...si sprancene ? :drunk:

 

Sanatos si variat :D asa ne placem sa credem... Ar trebui sa dai o raita prin industria alimentara...s-ar putea sa devii vegetariana dupa o asemenea vizita . Este o mare diferenta in ce ii trebuie omului si ceea ce este vital pentru el,,,,

sa dau o raita? hehehe ! sezi bland, daca-ti spun eu cateva chestii despre industria alimentara, de maine nu mai bei nici apa !

 

Nu am nimic cu cei care preferand carnea... ucid animalul cu mana lor, zicand eventual o rugaciune... constientizand faptul ca si noi suntem trecatori si ca si noi o sa murim intr-o zi, asa cum sugereaza si Gibran in Profetul.

stiu ca in perioada cand omul era vanator-culegator nomad, baietii, cand vanau ceva, lasau in loc o mica figurina sculptata, ca natura sa aiba ceva in schimb. iar daca animalul era animala si avea pui pe care ii gaseau, pe astia ii cresteau ca sa nu isi atraga mania spiritelor. misto, nu ? :jester:

 

Dar cei care pe fata sunt "prietenii animalelor" si la masa stramba din nas daca nu e carnita... aia cum sunt? nu sunt ipocriti?

Sau cei care imi reproseaza mie ca nu ma hranesc sanatos DAR atunci cand ii intreb cam cum sunt crescute animalele cu care se hranesc ei incep a spune de tarani desi cumpara de la tarani poate din an in pasti restul timpului consumand o pseudo-pasta de antibiotice si hartie igienica (am un prieten care datorita unui accident la fabrica de salamuri a gasit o bucata mai maricica).

1. ipocrizie fata de treaba asta exista si a aparut odata cu primul magazin alimentar.

2. pentru cine nu vrea sa mai manance carne, o dieta buna este cea lacto-ovo-vegetariana. asta are de toate.

3. aberatiile si nenorocirile sistemului intensiv de crestere si prelucrare sunt reale, si la animale, si la vegetale. se cauta "mai mare" si "mai frumos", in loc sa se caute "mai sanatos", din pur interes comercial. la ce ajungem? tot la bani.... :roll:

 

 

dar noi despre ce discutam? despre excese aiurea, gen omorarea delfinilor, a focilor, vanatoarea a nu stiu cate sute de mistreti ca faza...sau despre carne si necesitatea ei in alimentatie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da? Ce secta? Detalii please.

 

 

nu mai stiu cum se cheama am primit un mail cu un articol in care scria ca un maestru din secta asta care sustinea ca nu a mancat de 6 ani nimic a fost prins in camera de membri cand manca si a fost exclus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum, concentrati-va putin, si explicati legatura cu spiritualitatea. Vad ca s-a discutat in principal despre alimentatia vegana, consumul de carne, uciderea animalelor ... avem si o incercare esuata de a sugera ca omul e vinovat, societatea consumerista, etc etc, dar in principiu s-a povestit despre chestii fara nicio legatura cu religia sau spiritualitatea.

Nu vreti mai bine sa vorbiti despre asta la sectiunea Varia? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fa si tu o diferenta intre mancare si sadism. altfel o luam pe alte araturi - eterna poveste cu vegetarianismul. ori aici este alt aspect : omul vrea sa consume. sa zicem. dar de ce actul asta trebuie sa fie insotit de atata cruzime si risipa? vanam rechinii doar pentru aripioara dorsala... si pasarea paradisului pentru penele din coada ! :doh: :lol:

la fel de cruda si de inconstienta mi se pare si defrisarea padurilor, de exemplu.

toata specia umana e perversa si sadica, de ce sa-i jignesti pe restul prin nenominalizare? :cry:

 

Ati vazut vreodata un cotet devastat de un dihor sau de o nevastuică? Am vazut zeci de iepurasi sugrumati doar din plăcerea de a ucide de către carnivore. Dar lupii care omoară c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati vazut vreodata un cotet devastat de un dihor sau de o nevastuică? Am vazut zeci de iepurasi sugrumati doar din plăcerea de a ucide de către carnivore. Dar lupii care omoară c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu trebuie sa-mi explici cum sta treaba cu carnivorele, am vazut o pisica aducand vrabii moarte in fata frigiderului numai ca sa se amuze. probabil pe stapan care trebuia sa curete dupa ea. :D si stiu ca sunt animale care omoara si din alte motive decat cel al hranei. cimpanzeii au acelasi gen de linsaj social pe care-l avem si noi. isi omoara in gasca si cu cruzime un membru care nu le convine, din varii motive.

dar pot sa abordez subiectul doar cu un om care nu-mi va replica "tu te consideri animal?" ca apoi sa ma priveasca superior. intelegi? :D

 

oamenii sunt omnivori. iar introducerea, candva pe scara evolutiei liniei noastre, in alimentatie, a hranei de origine animala, a dus la dezvoltarea si aparitia omului modern. n-a fot obicei, n-a fost placere, a fost necesitate. daca nu era necesitate, nu am fi mancat azi carne.

ca doar nu ne-am trezit intr-o buna zi, la nivel de specie, si am hotarat s-o punem de-un gratarel ca-i vremea buna ! :)

Eu ma consider animal.

ANIM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×