Sari la conținut
Forum Roportal
Ac!duTZ

Filme create de amatori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tehnologia din ce in ce mai avansata si din ce in ce mai mult la indemana oricui permite in momentul de fata,pe langa multe altele, posibilitatea de ati crea singur un film...sa fi regizor, scenarist, actor si chiar cameraman (all in one) chiar la tine acasa. Persoane de genul asta exista...si multe chiar au talent (am gasit o gramada de filmulete reusite pe odc). Personal ma chinui de aproape juma' de an sa strang material pentru a incerca sa realizez un film despre viatza la tzara...asa cum este ea...cu propriul ei scenariu, atat de ciudat si totusi atat de des intalnit...sper sa reusesc intr-un final sa duc la bun sfarsit proiectul...si poate chiar sa realizez ceva cu el...

 

Astept toti pasionatii de cinema amator sa-si dea cu parerea aici :yahoo: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc acum sa fac un filmulet de scurt metraj care sa participe la un concurs in America..este foarte greu sa impresionezi...iti trebuie un scenariu al naibi de bun si niste actori acceptabili pt a reusi...daca aveti ceva idei pt un scenariu...ascult :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta (am lucrat in televiziunea in jur de 9 luni) iti pot spune ca e posibil. Ai nevoie de o camera profesionala, care costa in jur de 4000 de euro (daca vinzi un rinichi poti sa-ti cumperi doua, e nevoie in unele scene)

Si de un scenariu, eu as merge pe scurt metraje idei am ,dar fianante....

 

CAMERA PROFESIONALA

 

O imagine de calitate scoti cu aceasta camera, cei de la National TV ,TVR 1,B1 TV detin asa camere de filmat

 

Eu as merge pe traditie, sa mergi cu o idee noua, eu va asigur daca filmam o hora sau secerisul (cum e descris in Morometii) rupem gura targului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi am numai 16 ani sunt superpasionata de tot ce tine de lumea filmului...de altfel de aici si idea mea de a face facultatea in America...Dar ma rog asta e alta poveste...Ideea e ca am un scenariu cam de o ora,o comedie cu copii multi in genul "Kevin singur acasa",mai am si un foarte scurt metraj(5min) "scufita rosie reloded" e facut intr-o dupa masa din plictiseala,dar e idea este faina.Prefer sa merg pe comedii,sa castig un concurs mic care sa imi ofere ca premiu o camera,iar apoi s aincep sa cstig concursuri din ce in ce mai mari:))....da...oana ce visatoare asa cred ca va ganditi cu toti

 

Nah ca v-am cam dat de citit!Mai vb!

post-147166-1214580304_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice se poate, trebuie să fii a little obsessed şi să convingi oameni să se pună la mintea ta, dacă ai cu ce găseşti

c

Editat de hyper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parca HBO organiza in fiecare an un concurs de scurt metraje iar castigatorii primesc bani si filmul lor va fi dat pe post.

Regizorul meu preferat Darren Aronofsky a inceput prin a castiga cateva atfel de concursuri...si a regizat scris s iprodus filme ca Pi, Requiem for a dream, The fountain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti.Eu am 18 ani si sunt super pasionat de filme...sa creez..ei bine plecand de jos am reusit sa scot acest film

link trailer http://www.youtube.com/watch?v=pYtnqIT7BLE

 

link film http://freesmilerecords.webs.com/apps/vide...92-strazile-1-3 (se incarca mai greu dar merge)

 

Sunt amator 100%.e un film construit in proportie de 95% de mine(restul,sugestiile prietenilor)am folosit o camera foto de 8,1MP si mi-am atras prietenii in acest proiect(ei tot amatori)

Aveam odata o dorinta,un vis de a ajunge sa creez filme in mod oficial,sa devin regizor de filmedar parintii mei nu sunt de acord si anul asta ma pregatesc pt academia de politie.oricum...as dori sa imi spuneti parerea voastra legat de film si stiu si eu:-?....un sfat de un site cu concursuri ceva:-??...habar nu am...:pardon: mult noroc tuturor si vreau voua celor pasionati de filme...daca aveti sansa sa deveniti regizori....construiti ceva de calitate si aducem Romaniei niste premii valoroase....intrati in istorie(pe mine gandul asta m-a atras foarte mult) Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm . Iti trebuie scoala pentru asta . Filmul nu e asa de rau . Ati imprumutat ceva de la americani . Ceea ce ii lipseste este partea de non cruzime . Si da , ai nevoie de eidtare video urgenta

 

Incearca macar un curs de cateva luni daca nu iti permiti facultate .

Si incearca sa ii convingi pe parintii tai cu ajutorul unui consilier scolar pt a iti urma visul

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.Adevarul e ca e greu sa fii si regizor,si cameram in unele faza si sa joc in film.Ideea e ca era perfect sa am pe cineva care sa se priceapa in adobe:-?....oricum....o sa mai fac un ultim film in iarna asta....zic eu...mult mai bun decat srazile dar si mai scurt.(nu exista timp)...filmul se va numi''Se va intampla la ora 12:00'' este un film serios cu o crima misterioasa,pe care cel care se uita al film nu va stii cine a facut-o,cand a facut-o si mai ales cum a facut-o.Cand e pe internet las aici linkul...paroximativ peste 7 saptamani...deja lucrez la scenariu.Mult noroc tuturor si daca aveti filme facute de voi...puneti linkul cu cele mai bune aici:D....sau daca aveti idei cu site-uri de concurs cu astfel de filme de amatori...in afara de homemade.ro :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×