Sari la conținut
Forum Roportal
delia delia

A fi bun - o utopie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si ce inseamna sa fii bun? sa te lasi calcat in picioare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii bun implica sa fii tolerant, perseverent,iertator dar si just.Nu cred ca este o utopie insa e foarte greu de realizat pentru ca, oricat de buni am incerca sa fim, e previzibil faptul ca ne vom iesi din fire atunci cand ar fi trebuit sa ne abtinem, vom rani pe cineva(involuntar chiar), vom uita sa facem o fapta caritabila atunci cand chiar ar trebui fata de semenii nostri...

Toti oamenii au o parte de bunatate in ei, insa ea trebuie cultivata si sporita.Nu vom fi niciodata buni 100% insa avem posibilitatea sa tindem catre 99.9% :shout:

 

si ce inseamna sa fii bun? sa te lasi calcat in picioare ?

 

 

In nici un caz sa te lasi calcat in picioare.Trebuie sa iti mentii cu fermitate opinia insa fara a apela la metode violente.Parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va ramane adanc in inimi

Dupa veacuri de mizerii

Ca-n IUBIREA fara margini

Este marginea durerii.

Vlahuta

P.S.

IUBIRE = BUNATATE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fi bun e ceva ce depinde doar de vointa noastra. Poti fi un cerebral rautacios, nu trebuie sa fii bun decat in fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fi bun - un proces de constientizare a ta in raport cu ceilalti. Buni pot fi numai oamenii inteligeti care nu se lasa calcati in picioare (supravietuire) dar nici nu se lasa asimilati si transformati de rau in lupta numita si viata.

 

Pentru un om prost - da, a fi bun pentru el e imposibil, e un procesul de gandire si decizie colosal, e o utopie.

 

defineste omul prost!

multumesc anticipat

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prost - lipsit de invatatura si inteligenta.

 

A fi bun = utopie. Prea vag sa faci o demonstratie unei asemenea afirmatii. Bunatatea este un termen prea larg si presupune grade de comparatie, are prea multe valori in diferite contexte incepand de la sinonimul milostiv pana la abil . Cu siguranta bunatatea absoluta este o utopie si se demonstreaza usor prin metoda exemplului si a combaterii acestuia. Idealistii sunt utopici caci ei tind spre perfectiune.

 

'A fi bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a fi bun TOTAL = utopie

 

a face lucruri bune pentru altii = posibil, in limita in care nu te afecteaza

Editat de minaluidracula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa fiu mai bun. In sensul de natural, onest. Dar sa nu-mi pierd din ironie. Si sa mi-o folosesc exclusiv in raportul de reciprocitate cu cei care ma trateaza urat. Dar tonul vocii mele sa ramana unul placut, chiar daca subtil le sugerez sa-si dea cu capul de pereti. :yahoo:

 

Asta e o arta pe care trebuie fiecare sa o incerce. Dar mai ales eu, simt ca am devenit cam rautacios, zeflemitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bunatatea exista! cu riscul ca poate unii vor spune ca sunt o visatoare, cred in bunatatea, altruismul oamenilor! cred ca daca eu simt asa, voi fi ca picatura chinezeasca, la orice rautate raspund tot cu bunatate sau doar zambesc...si pana acum nu m-am inselat in credinta mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×