Sari la conținut
Forum Roportal
chivuta

Sint indragostita de alt barbat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chivuta, eu pot sa ma pun in pielea sotului tau. Ma apropii si eu de 40..si-ti spun cinstit.

Daca ai pe altcineva...-si e foarte bine ca ai ; probabil tu`ti stii motivele pt care te-ai indragostit de o alta persoana acum(oricum ar fi o alta discutie), spunei-o. Eu in locul lui as prefera sa stiu cat mai repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chivuta, eu pot sa ma pun in pielea sotului tau. Ma apropii si eu de 40..si-ti spun cinstit.

Daca ai pe altcineva...-si e foarte bine ca ai ; probabil tu`ti stii motivele pt care te-ai indragostit de o alta persoana acum(oricum ar fi o alta discutie), spunei-o. Eu in locul lui as prefera sa stiu cat mai repede.

cum ai reactiona?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offf, ce dor, ce chin, ce jaleeeee, pe la casa dumitale....

Daca ma regretat ceva vreodata, e ca nu am facut ce trebuia - cand trebuia. Nu mai amana oricat de greu ar parea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca lipsesc niste informatii aici... e foarte posibil ca sotul tau sa fie absolut fericit cu tine asa cum esti, chiar daca nu te manifesti ca o femeie indragostita.

 

da - e cred ca e!!!

 

Esti singura in masura sa incerci sa iti dai seama de ceea ce simte pentru tine, si efectul pe care o astfel de dezvaluire ar putea-o avea. Iar alegerea ar trebui sa fie in functie de concluziile pe care le tragi. Poate ca vei concluziona ca il distrugi facand asta, si te vei sacrifica tu, ramanandu-i alaturi. In timp, poate chiar vei ajunge sa te impaci cu alegerea facuta. Sau poate ca iti poti inchipui un viitor nu foarte indepartat in care ar intelege plecarea ta si ar accepta-o, dandu-ti libertatea sa iti cauti fericirea altundeva.

 

da - asa gindesc si eu ...

 

cind am simtit ca inceput sa ma indragostesc mai mult de babrbatul acesta i-am spus sotului meu ca ma sperie viitorul, ca ma sperie ce va fi cind o sa fim numai noi doi, ca doresc ca sa avem o viata intima mai infocata ... el incearca sa schimbe ceva, dar prea putin. Stiu ca gresala e a mea dar imi este foarte greu sa iau o decizie - fac ce trebuie sau ce vreau? Poate ca avea dreptate cine zicea ca ma intereseaza mai mult ca sa ma ierte el decit cit sufera el, dar as face orice ca sa nu sufere prea mult si sa inteleaga cit pot sa il iubesc pe omul acesta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi marseaza pe ideea de sinceritate fata de sot, dar cred ca inainte de toate trebuie sa fii sincera cu tine. Pana nu iti vei da seama ce tip de relatie vrei, poti si iti permiti sa ai cu acel barbat, nu vad de ce ai strica armonia din cuplu pentru o chestie care s-ar putea sa fie trecatoare.

In plus, sunt multe cazuri de astfel de flame trecatoare care au facut un bine cuplului- partenerul respectiv si-a dat seama ca isi pretuieste mult sotul/sotia, si ca nu ar renunta pentru nimic la el.

Ia toata intamplarea- pentru ca asta este- ca pe o provocare: te cunosti pe tine- incepi sa iti dai seama care iti sunt nevoile si dorintele ascunse, te cunosti in raport cu sotul tau- cat de mult esti dispusa sa il parasesti/sa lupti pentru casnicie, etc.

 

Da, sinceritatea este o caracteristica morala extraordinara, insa sinceritatea fara intelepciune este aproape zero. Daca ne-am destrama relatiile de fiecare data cand apare o flama, o pasiune, nu ar mai ramane un cuplu in picioare. Nu ai cum sa eviti sa iti pice cu tronc o persoana, dar din momentul in care iti dai seama ca s-a intamplat asta totul depinde de tine.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am impresia ca lipsesc niste informatii aici... e foarte posibil ca sotul tau sa fie absolut fericit cu tine asa cum esti, chiar daca nu te manifesti ca o femeie indragostita.

 

da - e cred ca e!!!

 

Esti singura in masura sa incerci sa iti dai seama de ceea ce simte pentru tine, si efectul pe care o astfel de dezvaluire ar putea-o avea. Iar alegerea ar trebui sa fie in functie de concluziile pe care le tragi. Poate ca vei concluziona ca il distrugi facand asta, si te vei sacrifica tu, ramanandu-i alaturi. In timp, poate chiar vei ajunge sa te impaci cu alegerea facuta. Sau poate ca iti poti inchipui un viitor nu foarte indepartat in care ar intelege plecarea ta si ar accepta-o, dandu-ti libertatea sa iti cauti fericirea altundeva.

 

da - asa gindesc si eu ...

 

cind am simtit ca inceput sa ma indragostesc mai mult de babrbatul acesta i-am spus sotului meu ca ma sperie viitorul, ca ma sperie ce va fi cind o sa fim numai noi doi, ca doresc ca sa avem o viata intima mai infocata ... el incearca sa schimbe ceva, dar prea putin. Stiu ca gresala e a mea dar imi este foarte greu sa iau o decizie - fac ce trebuie sau ce vreau? Poate ca avea dreptate cine zicea ca ma intereseaza mai mult ca sa ma ierte el decit cit sufera el, dar as face orice ca sa nu sufere prea mult si sa inteleaga cit pot sa il iubesc pe omul acesta ...

 

 

Cred ca e esential sa-ti raspunzi la urmatoarea intrebare... e prea tarziu pentru tine si sotul tau? Cu alte cuvinte... crezi ca daca celalalt barbat ar disparea subit din viata ta, ai avea o sansa sa fii fericita alaturi de sotul tau? Sau ORICE ar face el, si oricum ar face, esti satula de el. Pentru ca aici e buba, asa simt eu.

 

Daca tu de fapt ai o nemultumire (sau mai multe) legata de el, care se poate corecta (si asta e impresia pe care mi-o lasa faptul ca i-ai spus ca te sperie viitorul, si ca vrei o viata intima mai infocata), atunci ai putea sa clarifici lucrurile intr-un mod simplu. Sa ai o discutie foarte directa cu el, in care, fara sa pomenesti defel de celalalt barbat, sa-i spui clar: ca simti ca te indepartezi de el, ca ai nevoie de niste schimbari majore ca sa poti sa simti pasiune pentru el, ca daca nu se intampla lucrurile astea crezi ca nu veti avea cum sa fiti fericiti, nici unul dintre voi, ca problema e reala si urgenta. Dupa asta... ai putea sa-i dai ceva timp... nu cred ca ar trebui sa fie mai mult de cateva luni, in care sa vezi daca se schimba ceva. Oricum, faptul in sine ca i-ai pune problema asa te-ar ajuta sa-l intelegi mult mai bine; e un semnal de alarma foarte clar in privinta relatiei voastre, fara sa-l pui (inca) in fata unui element extern (si elementele externe sunt cele pe care nu le intelegem si care ne dor cel mai mult, in cazul unei despartiri). Trebuie insa sa-i spui lucrurile astea intr-un mod categoric, in care sa priceapa ca problema e grava. Dupa multi ani de convietuire cu cineva, suntem tentati sa nu luam pe cat de serios ar trebui semnalele de alarma transmise de partener.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubire, pasiune, moft ... nu conteaza ce este. conteaza ca tu ai mustrari de constiinta pentru ceea ce faci. deci, ceva nu este bine. ai de facut niste alegeri. si de suportat consecintele. asta este cel mai corect. numai tu esti in masura sa decizi ce vei face. nu conteaza ce zic ceilalti.

dar nu uita un aspect. fructul interzis este cel mai dulce. nu ai de unde stii ce va fi dupa ce vei lasa totul pentru cel care spui ca-l iubesti.

pune in balanta, analizeaza si ia o decizie care crezi ca este cea mai buna pentru toti. dar o viata duplicitara e total nerecomandata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×