Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

"ce model de scara ne dorim in interiorul locuintei noastre ... Va astept sa va spuneti opinia...

 

 

Considera si copiii mici care poate ametesc pe scari printre care se vede pana jos!!!

 

S-au gasit copiii mici spanzurati intre treptele goale, ca in poza, fara casa scarii ascunsa!!! altii doar isi rup spatele si raman handicapati pentru restul vietii.

 

Din punctul meu de vedere:

 

- nu mi-ar trebui casa cu scari nici sa-mi dea grauit!

 

- sa nu-l folosesti ca debara!!! pe trepte pe partile mai late sa fie pantofi pana sus, genti si sacose sportive cu echipament, aratate cu umeras haine la uscat si tot ce nu vrei sa cari sus ca defapt de jos il folosesti!!!

 

daca totusi decizi, sa fie treptele destul de late, sa nu alunece, fara carpet pe ele si loc potrivit pentru un pas, sa ai de ce sa te tii cand urci si cobori si mie nu-mi place sa fie spirala si spre centru sint inguste de tot fara folosinta doar spre margine au o latime pe care ai curaj sa-ti pui piciorul.

 

Am alunecat si cazut pe o scara vara trecuta in Toronto, Canada pe niste scari de proprietari iresponsabili, e un miracol ca sint in viata!!! In spirala a fost si cu carpet insa s-a dezlipit carpetul de la mult uzaj, ei stiau si nici nu mi-au spus macar ca fiu atenta pe acel loc!!! In fata scarii era un acvariu imens in care aproape am intrat cu capul!!! era gol doar le-a fost mila sa arunce la gunoi ... nu aveam de ce sa ma tin ca era ocupat balustrada de barfele a 7 persoane care locuiau in casa.

 

Cica ei sareau printre ele pe scari, mai cadeau dar nu era o problema majora!!! trecea durerea dupa un timp ...

 

La scurt timp dupa noi, o ruda al familiei si-a rupt spatele pe acel loc!!!

 

Doar considera si aceste cazuri ca posibilitati de accident si e bine sa ai asigurare medicala si pentru vizitorii tai in caz ca se intimpla ceva, se cumpara cu asigurarea casei deodata!!!

 

Sa nu fie aproape drept, cu inclinatie mica ca "Route Napoleon" in Franta!!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii mor si in somn, asa ca totul e posibil. Bineinteles ca scara trebuie sa fie in primul rind functionala, dar si rolul estetic conteaza intr-o casa.

Persoane care se impiedica si cad pe scari au fost si o sa mai fie probabil din nefericire, dar acesta nu este un motiv sa renunti la o casa cu mai mult de un nivel. Mi se pare cam fortata dizertatia ta olga khan. E ca si cum ai spune ca nu mai merg cu masina pentru ca se intimpla accidente pe drumuri... :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema referitoare la scari interioare. Pentru o scara interioara din lemn de dimensiuni nu prea mari avand in vedere faptul ca am cam 2.20m inatime mi s-au cerut de la 2000Euro pana la 12000RON. Inca nu am reusit sa ma edific daca asta este un pret normal pentru o scara din lemn. mie mi se pare imens pretul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema referitoare la scari interioare. Pentru o scara interioara din lemn de dimensiuni nu prea mari avand in vedere faptul ca am cam 2.20m inatime mi s-au cerut de la 2000Euro pana la 12000RON. Inca nu am reusit sa ma edific daca asta este un pret normal pentru o scara din lemn. mie mi se pare imens pretul....

2.20 metri este o inaltime standard pentru o camera...

la aceasta inaltime, o scara se intinde pe approximativ 4 metri in trepte

ar fi cam 500 euro/metru de scara cu materiale ( lemn si structura de metal si mana curenta-balustrada)

ideea este ca, scara respectiva nu este o scara de suit in pod..

aia te costa 1 milion :stars:

pretul poate fi bun daca este cu tot cu materiale si cu structura metalica pe care se pune lemnul,mana curenta-balustrada-si montajul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2.20 metri este o inaltime standard pentru o camera...

la aceasta inaltime, o scara se intinde pe approximativ 4 metri in trepte

ar fi cam 500 euro/metru de scara cu materiale ( lemn si structura de metal si mana curenta-balustrada)

ideea este ca, scara respectiva nu este o scara de suit in pod..

aia te costa 1 milion :stars:

pretul poate fi bun daca este cu tot cu materiale si cu structura metalica pe care se pune lemnul,mana curenta-balustrada-si montajul.

pare logic ce spui dar scara mea nu are chiar 4m pentru ca o fac in forma de L, cu trei trepte la inceput iar apoi un podest care schimba directia scarii, dupa care restul treptelor. Mie mi s-a parut mult dar repet nu am reusit sa aflu care ar fi preturile. Calculul tau pare logic.... dar in cazul asta eu cum as iesi mai ieftin.... cu scar a din beton sau cu una metalica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease:

@newtask ai fost cam dur cu userița de mai sus

 

Hellena MD dupa nick e posibil sa fie din Basarabia iar acolo sunt apartamente ce au inaltime de 2,55 şi 2,70 m

recunosc, am fost rautacios...mea culpa...

.........................

eu stau la casa----

cea mai mare cota pe inaltime este 3,25--in living, baie si bucatarie...

in rest am 2,20--dormitoare si marchiza..

.........................

cota "standard" pe inaltime este cuprinsa intre 2,20 si 2,50---la blocuri ( apartamente)

in rest, fiecare isi poate face casa cum vrea, atata timp cat nu iese din normele tehnice standard.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×