Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salutare, tuturor.

Mi s-ar parea interesant o dezbatere despre ce model de scara ne dorim in interiorul locuintei noastre, chit ca este un duplex, o locuinta de vacanta sau permanenta. Mergem pe stilul clasic, scara executata din brton si placata cu diverse materiale, scara ,cu vang central si fara contratrepte, "ascundem" scara intr-o "casa" (casa scarii) sau o lasam vizibila si o construim in asa fel incit sa se incadreze cu ambientul?

Va astept sa va spuneti opinia...

post-21575-1172826534_thumb.jpg

post-21575-1172826564_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am preferat scari in "2 ape", adica din acelea care isi schimba brusc cursul pe la jumatatea drumului...Motivul: in caz ca se pierde sirul treptelor (in special la coborire) si te impiedici, sa ai timp sa-ti redresezi cit de cit zborul planat spre baza scarilor...si neaparat trepte din lemn, sa fie mai moale la eventualul contact cu ele...dar, model obisnuit, nu ca si cele din pozele de mai sus pt. ca nu mi se par foarte practice, la sters praful...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de scari interioare..cine imi poate spune cu ce fel de scari as economisi spatiul din locuinta?ma gandesc ca aceste scari in spirala sun cele mai bune dar ma gandesc cum as mai putea sa urc ceva mai voluminos pe aceste scari?se pot face la comanda ce dimensiune doresc? :)

 

Apropo de scari interioare..cine imi poate spune cu ce fel de scari as economisi spatiul din locuinta?ma gandesc ca aceste scari in spirala sun cele mai bune dar ma gandesc cum as mai putea sa urc ceva mai voluminos pe aceste scari?se pot face la comanda ce dimensiune doresc? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de scari interioare..cine imi poate spune cu ce fel de scari as economisi spatiul din locuinta?ma gandesc ca aceste scari in spirala sun cele mai bune dar ma gandesc cum as mai putea sa urc ceva mai voluminos pe aceste scari?se pot face la comanda ce dimensiune doresc? :cry:

 

Apropo de scari interioare..cine imi poate spune cu ce fel de scari as economisi spatiul din locuinta?ma gandesc ca aceste scari in spirala sun cele mai bune dar ma gandesc cum as mai putea sa urc ceva mai voluminos pe aceste scari?se pot face la comanda ce dimensiune doresc? :lol:

Cred ca depinde ce intelegi prin economisirea spatiului: vrei ca scara sa-ti ocupe cit mai putin spatiu sau vrei sa si utilizezi spatiul de sub scara. Functie de cele doua optiuni , scarile difera. Apoi nu trebuie sa uiti si de factorul estetic, scara este un element de arhitectura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai intai de toate trebuie tinut cont de spatiul disponibil

apoi, daca scara este intr-o singura ''apa'' tinut cont de onghiul format cu orizontala,,cca 30 grade

asta inseamna la o camera cu inaltimea de 2, 5 metri, scara se la intinde cam 5 metri, plus spatiul de acces de sus si de jos....deci cam 8 metri

scara in doua ape scurteaza aceasta lungime si poate arata mai estetic

cea in spirala e mai economicoasa cu spatiul ocupat dar e mai dificila la acces

concluzie: depinde de interior si utilizare

p.s. sunt doar considerente personale fara pretentii academice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculul pentru spatiul ocupat de o scara nu este foarte complicat. Daca reiau datele din exemplul de mai sus rezulta urmatoarele:

-inaltime nivel (atentie se ia in calcul diferenta dintre cota pardoseala finita nivel superior si cota pardoseala finita nivel inferior) de 250 cm;

- scra dreapta intr-o singura rampa;

- inaltime treapta: 17 cm; rezulta un numar de trepte de 250 cm : 17 cm = 14, 70, rotunjim la 15 trepte de unde rezulta inaltimea treptei de 16,67 cm;

- latimea treptei: 25 cm (ete o latime rezonabile);

- proiectia pe orizontala a scarii ( sau daca vreti lungimea pe orizontala a scarii) este de 15 (nr. trepte) x 25 cm = 375 cm

- inplus, asa cum s-a mentionat si mai sus, mai este nevoie de cel putin 100 cm la capaetele scarii pentru acces la ea;

Un calcul foarte important este legat de dimensiunile golului in planseu, astfel incit, in momentul cind incepem sa urcam pe scara sa nu ne lovim cu capul de planseu. Tinind cont de datele de mai sus, si luind in considerare grosimea planseului (cu tot cu pardoseala finita) de 15 cm, rezulta ca inaltimea parterului ar fi de 250 - 15 = 235 cm.

Daca tinem cont ca inaltimea unei trepte este de 16,67 cm, deja dupa ce am urcat doua trepte , inaltimea utila ramasa este de 235 - 2x16,67 = 201,66 cm deci practic de aici trebuie sa inceapa golul din planseu.

Dimensiunea lui este de 375 cm - 2x 25 = 325 cm.

Desigur , trebuie tinut cont si de faptul ca la coborire (cel putin pentru persoanele mai inalte) sa nu existe senzatia ca se lovesc cu capul de planseu cind ajunge la ultimele 2 trepte, deci in general inaltimea de 201,66 cm se lasa ceva mai mare (cel putin 220 cm).

Desigur, calculele pentru scara se adapteaza functie de datele particulare ale fiecarei constructii si de ceea ce doreste fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi adaptez aceste calcule ale scarii la constructia dorita de mine, nu trebuie sa tin cont si de rezintenta(nu trebuie sa tin cont de amplasamentul stalpilor)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca un stilp sau o grinda de rezistenta nu poate sa fie amplasata astfel incit sa afecteze spatiul scarii. Asta este problema arhitectului si a inginerului de rezistenta ca sa ofere o solutie care sa-ti convina. Calculul de mai sus este orientativ pentru o scara intr-o singura rampa. Sunt "n" posibilitati de a amplasa o scara. Depinde de spatiu, de arhitectura , de design-ul final din casa etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-21575-1174563688_thumb.jpg

 

Mai multe poze cu acet gen de scari, balustrade pe site-ul producatorului scari

Editat de Diela
diela - scos poze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×