Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor.am o mica nelamurire.pe 16februarie am avut ultimul CM,pe 21 am luat postinor si pe 27 am avut o mica sangerare timp de 2zile care stiu ca e normala in urma administrarii pilulei de a2a zi,sangerare care nu se numeste menstruatie.eu mai fac si tratament cu duphaston pt chisturi ovariene care il iau din a 16a zi a CM.intrebarea este...acum de cand incep sa calculez cele 16zile? e posibil ca de la duphaston sa am sani usor mariti,putin tari si durerosi?de la menstruatie nu si-au revenit si e doar prima luna de tratament.m-am gandit si la posibilitatea unei sarcini dar nu am am avut nici un simptom si am avut ciclu(stiu ca sunt cazuri si cu sarcina peste ciclu).ce fel de reactii mai da duphastonul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e posibil ca de la duphaston sa am sani usor mariti,putin tari si durerosi?de la menstruatie nu si-au revenit si e doar prima luna de tratament.m-am gandit si la posibilitatea unei sarcini dar nu am am avut nici un simptom si am avut ciclu(stiu ca sunt cazuri si cu sarcina peste ciclu).ce fel de reactii mai da duphastonul?

la mine, duphatonul a determinat sangerari continue timp de patru luni, cu sani mariti... - cat timp am luat pastilele

doctorita nu imi spunea decat ca trebuie sa il iau zece zile in fiecare ciclu, dar nu putea sa imi spuna cand incepe ciclul... - mi s-a parut ceva total neprofesional din partea ei

dupa vreo jumatate de an am aflat de la doctorita de la urgenta ca nu avusesem nevoie de acest tratament...

 

am o mica nelamurire.pe 16februarie am avut ultimul CM,pe 21 am luat postinor si pe 27 am avut o mica sangerare timp de 2zile care stiu ca e normala in urma administrarii pilulei de a2a zi,sangerare care nu se numeste menstruatie.eu mai fac si tratament cu duphaston pt chisturi ovariene care il iau din a 16a zi a CM.intrebarea este...acum de cand incep sa calculez cele 16zile?
cel mai sigur este in felul urmator: astepti sa inceapa urmatorul ciclu menstrual si numeri 16 zile, trecand peste ciclul acesta

s-ar putea sa trebuiasca sa o iei de la inceput si cu numaratoarea pentru cate luni sa iei duphaston - dar asta iti va spune medicul (in ce zi a cilcului menstrual esti, nici medici nu pot sa spuna - acesta este nivelul medicinii actuale - mai degraba a-i putea afla de la o ghiciotoare!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma intereseaza ce pret are..si cum se administreaza,eu il iau pt reglarea ciclului menstrual

 

Am primit reteta dar nu am ajuns inca sa iau. Nu ma prea hotarasc.

Nu stiu ce pret are dar se ia din ziua 16 pana in ziua 25 a ciclului menstrual. Prima zi e cea in care incepe menstruatia. Se iau 2 pastile. Cred ca una dimi si una seara. Asta o sa mai intreb.

De cat timp le iei? Cum e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am primit reteta dar nu am ajuns inca sa iau. Nu ma prea hotarasc.

Nu stiu ce pret are dar se ia din ziua 16 pana in ziua 25 a ciclului menstrual. Prima zi e cea in care incepe menstruatia. Se iau 2 pastile. Cred ca una dimi si una seara. Asta o sa mai intreb.

De cat timp le iei? Cum e?

nu le-am mai luat...:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu tratament cu Duphaston. "Apa de ploaie". Am o amenoree primara (inca nu am menstruatie) si pana sa incep un tratament pe baza de hormoni, doctorul mi-a recomandat sa iau intai acest medicament. Nu a avut nici un efect.

Viata frate :flowers: Am aproape 19 ani si inca n-am treaba cu absorbante, tampoane etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata frate :flowers: Am aproape 19 ani si inca n-am treaba cu absorbante, tampoane etc

 

nu e sanatos oricum :hi:

 

eu n-am regulat...nu stiu ce sa fac..trec si 2 - 3 luni uneori pana imi vine.n-as vrea sa incep cu tratamente dupa acum...si mama a fost la fel :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma intereseaza ce pret are..si cum se administreaza,eu il iau pt reglarea ciclului menstrual

E cam 200 si ceva de mi, mie mi s-a dat pt 3 luni de zile

acum voi astepta

eu am si ovare polichistice si menstruatia nu-i regulata

Il iau de o luna si nu-s efecte secundare

mai mult tre sa-ti spuna endocrinologul ,in functye de problema

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×