Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine v-am gasit dragii mei. Iaca , citii o gramada de posturi care mai de care mai pline de miez si de informatii. Ioh as vrea sa stiu cum se dimensioneaza un sea chest si ce fel de calculele se fac la un sistem de racire pentru a afla cat de mare ar trebui sa fie sea chestul cu pricina in care se va instala si un box cooler. Sariti lume si ajutati un biet muritor . La dreq , sunt unele intrebari la care nici gugal nu stie raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ineresant topicu mai bagati ceva legat de nave

 

Quovadis cumva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine v-am gasit dragii mei. Iaca , citii o gramada de posturi care mai de care mai pline de miez si de informatii. Ioh as vrea sa stiu cum se dimensioneaza un sea chest si ce fel de calculele se fac la un sistem de racire pentru a afla cat de mare ar trebui sa fie sea chestul cu pricina in care se va instala si un box cooler. Sariti lume si ajutati un biet muritor . La dreq , sunt unele intrebari la care nici gugal nu stie raspunsul.

 

:flowers:)) Pai cum sa stie google raspunsul la ce intrebi tu, e vorba de calcule de proiectare. Pt mine termenul de sea chest este total necunoscut, spune-i pe romaneste iar prin box cooler nu stiu ce vrei sa denumesti de aceea incearca sa te exprimi in romaneste, poate te putem ajuta.

Daca e vorba de schimb de caldura nu vei gasi pe google raspunsul. Imi trebuie temperatura de intrare, cea de iesire a fluidului care vrei sa-l racesti, deebitul de fluid, cantitatea de caldura pe care vrei sa o schimbi, temperatura de intrare ;i de iesire a fluidului racitor pt a-i calcula debitul necesar, stabilim tipul de curgere in echicurent sau contracurent, stabilim ce tip de schimbator de caldura se preteaza (cu tevi, cu placi etc), materialul care se preteaza (otel, aluminiu, inox etc), pompele de care dispui (debit si puterea motoruluicare le actioneaza), nr de rezistente locale (coturi, curbe, ventile , supape) si cu ajutorul criteriilor de schimb termic si de curgere, laminara sau turbulenta (Prandtl si Peclet). Pentru asta trebuie sa inveti o materie care se numeste Fenomene de Transfer si Utilaje.

 

In alta ordine de idei as vrea sa construiesc o barcutza care sa o folosesc la pescuit pt a transporta firul cu carlige si momeala aproximativ in acelasi loc pt ca daca sa spunem lansarile le pot face cam in acelasi loc desi depinde de vant de gradul de oboseala si de indemanare din ziua respectiva, nada nu o pot trimite tot acolo. Am vazut ceva pe la TV dar sunt cam scumpe in jur de 600 eur... Are cineva idee daca se gasesc modele care sa le pot adapta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, e primul meu post aici...Am si eu nevoie de niste titluri de carti de unde as putea sa invat despre constructiile navale.

Ma intereseaza termenii folositi, denumirile componentelor si pieselor unei nave, structura de rezistenta.Ma intereseaza strict din punct de vedere practic (nu e pentru vreo facultate ) tpentru ca o sa lucrez intr-un santier naval si sa am habar ce se face pe acolo.

P.S daca imi puteti recomanda si o carte/materiale de unde as putea sa invat sa citesc planurile dupa care se construiesc navele,m-ar ajuta mult

Multumesc anticipat,Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte..ma poate ajuta cineva cu niste adrese,carti d eunde pot raspunde la urmatoarele intrebari:12.1. Cu ce se construieste nava?

12.2. Cum se construieste nava?

12.3. Ce se foloseste pentru construirea navei?

12.5. Cine construieste nava?

12.4. Cand se construieste nava?

 

Tehnologia de fabricatie a navei

13.4. Luati ca baza de referinta tabelul de la punctul 13.1. si intocmiti o lista de propuneri avand ca scop finalizarea proiectului cu 2 luni mai devreme si cu cel putin 50% mai putine costuri. Calitatea trebuie sa ramana aceiasi. La ce concluzii ati ajuns? - explicati.

13.1. Prezentati grafic si explicati prin cuvinte intrarile si respectiv iesirile in si din procesul de fabricatie a navei.

Calitatea navei

14.1. Unde gasim raspunsuri la intrebarea: Cum construim nava?

14.2. Cine sunt cei care urmaresc calitatea navei si din ce motiv?

14.3. Ce este registrul de clasificare? Ce rol are? Cum functioneaza? Ce obiective urmareste la o nava?

14.4. Ce este standardul de calitate si care este rolul si pozitia lui in procesul de fabricatie al navei?

14.7. Ce se intampla atunci cand managementul calitatii totale este considerat ca fiind doar un principiu teoretic si nu este pus in practica?

14.6. Cum functioneaza managementul calitatii totale?

14.5. Care sunt consecintele nerespectarii standardului de calitate?

 

Strategia de constructie a navei

15.1. Care sunt factorii care determina strategia de constructie a navei?

15.8. Care sunt consecintele nerespectarii strategiei de constructie a navei?

15.3. Care este modul de abordare a strategiei de constructie a navei in raport cu planul general al unui santier naval (consideram ca santierul are in derulare suficient de multe proiecte)?

15.4. Care sunt elementele majore aflate sub influenta directa a strategiei de constructie a navei?

15.5. Prezentati si explicati motivele pentru care strategia de constructie a navei este inclusa in documentatia anexa la contractul dintre santier si beneficiar.

15.6. Ce legatura exista intre strategia de constructie a navei si celelalte capitole ale documentatiei anexa la contract?

15.7. In ce moment al derularii contractului se utilizeaza strategia de constructie a navei si de catre cine?

15.2. Care este aportul fiecaruia dintre factorii de mai sus la strategia de constructie a navei?

 

Relatia contract nava - santier naval

16.3. Scrieti un eseu avand ca tema resursele umane utilizate la constructia navei.

 

16.2. Descrieti modul de organizare a unui santier naval cat si functiile departamentelor prezentate

16.1. Care sunt modurile prin care contractul si documentatia anexa la contract sunt difuzate catre compartimentele de executie ale santierului naval?

 

va rog frumos sa ma ajutati!!o adresa ,o carte,o idee,eu ma-m chinuit sa caut pe google dar nu am reusit de aia am apelat la ajutorul vostru..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

am nevoie de o adresa,va rog, unde gasesc inormatii despre instalatia de evacuare gaze.

la Galati facem ASD-uri...adica nave mici,imi trebuie pentru proiect.

va rog... :spiteful: :good: :o:

 

am si eu o rugaminte..ma poate ajuta cineva cu niste adrese,carti d eunde pot raspunde la urmatoarele intrebari:12.1. Cu ce se construieste nava?

12.2. Cum se construieste nava?

12.3. Ce se foloseste pentru construirea navei?

12.5. Cine construieste nava?

12.4. Cand se construieste nava?

 

Tehnologia de fabricatie a navei

13.4. Luati ca baza de referinta tabelul de la punctul 13.1. si intocmiti o lista de propuneri avand ca scop finalizarea proiectului cu 2 luni mai devreme si cu cel putin 50% mai putine costuri. Calitatea trebuie sa ramana aceiasi. La ce concluzii ati ajuns? - explicati.

13.1. Prezentati grafic si explicati prin cuvinte intrarile si respectiv iesirile in si din procesul de fabricatie a navei.

Calitatea navei

14.1. Unde gasim raspunsuri la intrebarea: Cum construim nava?

14.2. Cine sunt cei care urmaresc calitatea navei si din ce motiv?

14.3. Ce este registrul de clasificare? Ce rol are? Cum functioneaza? Ce obiective urmareste la o nava?

14.4. Ce este standardul de calitate si care este rolul si pozitia lui in procesul de fabricatie al navei?

14.7. Ce se intampla atunci cand managementul calitatii totale este considerat ca fiind doar un principiu teoretic si nu este pus in practica?

14.6. Cum functioneaza managementul calitatii totale?

14.5. Care sunt consecintele nerespectarii standardului de calitate?

 

Strategia de constructie a navei

15.1. Care sunt factorii care determina strategia de constructie a navei?

15.8. Care sunt consecintele nerespectarii strategiei de constructie a navei?

15.3. Care este modul de abordare a strategiei de constructie a navei in raport cu planul general al unui santier naval (consideram ca santierul are in derulare suficient de multe proiecte)?

15.4. Care sunt elementele majore aflate sub influenta directa a strategiei de constructie a navei?

15.5. Prezentati si explicati motivele pentru care strategia de constructie a navei este inclusa in documentatia anexa la contractul dintre santier si beneficiar.

15.6. Ce legatura exista intre strategia de constructie a navei si celelalte capitole ale documentatiei anexa la contract?

15.7. In ce moment al derularii contractului se utilizeaza strategia de constructie a navei si de catre cine?

15.2. Care este aportul fiecaruia dintre factorii de mai sus la strategia de constructie a navei?

 

Relatia contract nava - santier naval

16.3. Scrieti un eseu avand ca tema resursele umane utilizate la constructia navei.

 

16.2. Descrieti modul de organizare a unui santier naval cat si functiile departamentelor prezentate

16.1. Care sunt modurile prin care contractul si documentatia anexa la contract sunt difuzate catre compartimentele de executie ale santierului naval?

 

va rog frumos sa ma ajutati!!o adresa ,o carte,o idee,eu ma-m chinuit sa caut pe google dar nu am reusit de aia am apelat la ajutorul vostru..

 

 

la noi in damen exista manualul lacatusului,al sudorului,al tubulatorului si al sudorului,daca le gasesti te-ai scos.

nu stiu daca am voie sa le public aici,daca da ,o sa le atasez.

Editat de Gandanral_01

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand vrei sa dimensionezi trebuie sa tii cont de fluxul pompelor de racire, cantitatea de caldura transferata catre seachest, suprafata radianta al tancului si rata de transfer a caldurii

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Servus la toata lumea! 

Poate se doreste ranfularea topicului...

De asemenea, daca initiatorul mai este prin zona, poate aproba schimbarea denumirii topicului, din Arhitectura navala, in Mecanica si Constructia Navei.

Cu respect, mihai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×