Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Fondul clasei si fondul scolii sunt ILEGALE

Postări Recomandate

s-a dat lege ca elevul nu e obligat sa plateasca dar...el chiar e obligat ! pe mine,una..anul asta M-A STORS de bani scoala, ca-s si pe-a 12a...

Dar este o chestie pe care chiar NU o inteleg...de ce nu plateste scoala,din fondul scolii si gardianul ? de ce adica trebuie sa platim in fiecare luna gardianul si nu se achita chestia asta din fonduri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-a dat lege ca elevul nu e obligat sa plateasca dar...el chiar e obligat ! pe mine,una..anul asta M-A STORS de bani scoala, ca-s si pe-a 12a...

Dar este o chestie pe care chiar NU o inteleg...de ce nu plateste scoala,din fondul scolii si gardianul ? de ce adica trebuie sa platim in fiecare luna gardianul si nu se achita chestia asta din fonduri?

cu siguranta gardianul scolii nu e platit din buzunarul elevilor. Pentru ca banii pe care elevii ii dau la scoala nu sunt contabilizati nicaieri. Deci in cazul asta, ar veni ca gardianul este angajat la negru, ceea ce intr-o institutie publica este practic imposibil. :cry: ASTA E O MARE MINCIUNA!

 

Din fondul clasei sau al scolii (fond care n-ar trebui sa provina din buzunarul elevului, avand in vedere ca invatamantul este gratuit) ar trebui sa se cumpere cele necesare modernizarii scolilor si nu pentru atentii acordate profesorilor. Iar daca cineva vrea totusi sa cumpere de 8 martie sau xraciun sa de Sfanta Filofteia cadou profesorilor, restul clasei nu e neaparat nevoie sa fie de acord. Punct.

In clasa a XII, se aduna bani pentru protocolul de la bac, (nu stiu daca mai e valabil), pentru banchet si alte mii si mii de nimicuri

 

ba da...suntem obligati pentru ca altfel nu ne da diploma de absolvire a claselor 9-10 si nici de absolvire a liceului 10-12...ca cica-s doua diplome separat...daca nu achiti si alte fonduri pe langa cel al scolii, nu iti da nici fisa de lichidare

 

Deci, repet...anul asta, M-AU STORS de bani :cry: nu ma asteptam sa apara chiar atatea fonduri de platit,de peste tot..mai ales protocolul, cursul festiv, masa festiva pentru atestat si alte porcarii, gardian, cele 2 diplome, inchiriere robe, ...ca sa nu mai zic si de banchet ca apoi se interpreteaza :cry:

scuze, asta e iar alta abureala, ca cea cu vaccinul de la 18 ani. N-ai voie in bac fara vaccin :cry: nu ti se da diploma de 12 clase fara vaccin, etc. etc.

Stai linistita, ca si fara banii dati iti iei diplomele :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba da...suntem obligati pentru ca altfel nu ne da diploma de absolvire a claselor 9-10 si nici de absolvire a liceului 10-12...ca cica-s doua diplome separat...daca nu achiti si alte fonduri pe langa cel al scolii, nu iti da nici fisa de lichidare

 

Deci, repet...anul asta, M-AU STORS de bani :cry: nu ma asteptam sa apara chiar atatea fonduri de platit,de peste tot..mai ales protocolul, cursul festiv, masa festiva pentru atestat si alte porcarii, gardian, cele 2 diplome, inchiriere robe, ...ca sa nu mai zic si de banchet ca apoi se interpreteaza :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da...suntem obligati pentru ca altfel nu ne da diploma de absolvire a claselor 9-10 si nici de absolvire a liceului 10-12...ca cica-s doua diplome separat...daca nu achiti si alte fonduri pe langa cel al scolii, nu iti da nici fisa de lichidare

 

Deci, repet...anul asta, M-AU STORS de bani :o: nu ma asteptam sa apara chiar atatea fonduri de platit,de peste tot..mai ales protocolul, cursul festiv, masa festiva pentru atestat si alte porcarii, gardian, cele 2 diplome, inchiriere robe, ...ca sa nu mai zic si de banchet ca apoi se interpreteaza :cheer:

si eu sunt tot a 12-a sunt si tot ce am dat a fost in folosul meu, adica banchet, robe, diplome, album, cd-uri cu filmulet cu clasa. dar daca nu voiam sa particip si sa am toate astea nu imi impunea nimeni sa scot din buzunar. chiar am colegi care nu au venit la banchet, nu au avut robe, album etc.

da, sunt 2 diplome ca sunt 10 clase obligatorii, iar cls. 11 si 12 sunt un bonus, doar daca vrei, desi nu stiu cine mai face doar 10 clase acum... nu stiu cum e la tine in liceu, dar eu nu am auzit de amenintari d-astea cum ca nu dau diploma ca nu ai dat bani. nici nu cred ca au voie sa faca asa ceva.

eu stiu ca nota de lichidare nu are legatura cu nici un fond. nu iti da nota aia in caz ca ai distrus vreun material didactic (cum ar fi capra de la sport sau o eprubeta), daca ai luat carti de la biblioteca si nu le-ai returnat, daca ai pierdut cartela electronica de intrare in scoala care se plateste (cum mi s-a intamplat mie :dance: ) si alte datorii la administratie. faza cu fondul scolii e ca nu e trecut in evidenta contabilitatii, n-ai sa gasesti nici o dovada in dosarele scolii ca s-au cerut si dat acei bani. din moment ce nu apare nicaieri si nu e perceput ca o "taxa legala" nu e nevoie sa dai nimic. acum ca sunt profesorii mai ... "nesimtiti"... sa va ceara bani si sa mai aiba si tupeul sa va spuna ca nu primiti diploma... no comment :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×