Sari la conținut
Forum Roportal
ironbutterfly

o idee...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna seara in primul rand..nu stiu exact dac am postat unde trebuie...sper sa nu fi facut vreo gafa...

problema mea este in felul urmator: sunt cu al meu baiat de 3 ani si mai mult de jumate, aproape patru... dar de vreo 2 saptamani in coace...el se poarta f ciudat, f distant... cand l-am intrebat ce are...mi-a spus ca nu stie ce vrea ... ca nu stie dac mai vrea sa continuam... ca s-a plictisit de mine ... ca deja e monotonie si ca nu stie dac vrea sa trecem peste asta...

l-am intrebat dac vrea sa luam o pauza... a zis ca nu... ca sa vedem ce se intampla... i-am zis ca ma doare comportamentul lui... mi-a raspuns ca nu stie ce vrea...

am incercat sa ma indepartez de el..sa nu-l mai sun, sa il las in pace sa se decida...el continua sa ma caute, sa ma sune, cica sa vada ce fac.

Nu stiu cum sa reactionez , nu stiu ce sa aduc nou in relatie, nu stiu ce comportament sa am fata de el... sunt intr-o ceata totala si eu...

intr-un fel il inteleg... stresul de la servici, anturajul de la servici, problemele de acolo...dar nu inteleg ce vina am eu in toate astea..am incercat sa fiu langa el, sa-l sustin...

cand a fost sa mergem pe undeva cu prietenii lui..nu am ezitat nici o clipa am mers... dar cand eu am propus sa mergem la munte, mi-a raspuns ca nu poate, ca nu avem bani de-ajuns (si aveam), cand propun sa iesim imi raspunde ca e obosit, in conditiile astea ce naiba sa mai fac eu..ca sa se schimbe ceva...dac el tot timpul ma refuza..si apoi tot eu sunt de vina...

dati-mi o idee ceva...un sfat...

detalii dac mai vreti..va dau pe parcurs...acum nu prea mai imi gasesc cuvintele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna seara in primul rand..nu stiu exact dac am postat unde trebuie...sper sa nu fi facut vreo gafa...

problema mea este in felul urmator: sunt cu al meu baiat de 3 ani si mai mult de jumate, aproape patru... dar de vreo 2 saptamani in coace...el se poarta f ciudat, f distant... cand l-am intrebat ce are...mi-a spus ca nu stie ce vrea ... ca nu stie dac mai vrea sa continuam... ca s-a plictisit de mine ... ca deja e monotonie si ca nu stie dac vrea sa trecem peste asta...

l-am intrebat dac vrea sa luam o pauza... a zis ca nu... ca sa vedem ce se intampla... i-am zis ca ma doare comportamentul lui... mi-a raspuns ca nu stie ce vrea...

am incercat sa ma indepartez de el..sa nu-l mai sun, sa il las in pace sa se decida...el continua sa ma caute, sa ma sune, cica sa vada ce fac.

Nu stiu cum sa reactionez , nu stiu ce sa aduc nou in relatie, nu stiu ce comportament sa am fata de el... sunt intr-o ceata totala si eu...

intr-un fel il inteleg... stresul de la servici, anturajul de la servici, problemele de acolo...dar nu inteleg ce vina am eu in toate astea..am incercat sa fiu langa el, sa-l sustin...

cand a fost sa mergem pe undeva cu prietenii lui..nu am ezitat nici o clipa am mers... dar cand eu am propus sa mergem la munte, mi-a raspuns ca nu poate, ca nu avem bani de-ajuns (si aveam), cand propun sa iesim imi raspunde ca e obosit, in conditiile astea ce naiba sa mai fac eu..ca sa se schimbe ceva...dac el tot timpul ma refuza..si apoi tot eu sunt de vina...

dati-mi o idee ceva...un sfat...

detalii dac mai vreti..va dau pe parcurs...acum nu prea mai imi gasesc cuvintele...

 

Interesanta chestie, inseamna ca esti inca o pustoaica inflacarata... sfaturile mele sunt: incearca sa fi mai aspra cu el, de exemplu te suna, pari indiferenta, caseste un baiat simpatic cu care sa mergi sa te plimbi, sa razi si mai multe nu neaparat sa fi cu el asta doar sa il faci gelos un picut... si nu uita, fi mai aspra cu el, si la urmatoarea dragoste nu ii arata toata dragostea, mai pastreaza si pentru tine... nu ii da lui toata satisfactia, crede-ma, o sa il inebunesti dupa tine... succes si sper ca ti-a fost de folos ce ti-am scris...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa plictisit de tine .. este clar . Nu mai ai ce face ..

Incearca sa nu il mai suni ,nu ii mai vorbi o perioada ,astfel iti vei da seama daca este asa sau nu . :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna seara in primul rand..nu stiu exact dac am postat unde trebuie...sper sa nu fi facut vreo gafa...

problema mea este in felul urmator: sunt cu al meu baiat de 3 ani si mai mult de jumate, aproape patru... dar de vreo 2 saptamani in coace...el se poarta f ciudat, f distant... cand l-am intrebat ce are...mi-a spus ca nu stie ce vrea ... ca nu stie dac mai vrea sa continuam... ca s-a plictisit de mine ... ca deja e monotonie si ca nu stie dac vrea sa trecem peste asta...

l-am intrebat dac vrea sa luam o pauza... a zis ca nu... ca sa vedem ce se intampla... i-am zis ca ma doare comportamentul lui... mi-a raspuns ca nu stie ce vrea...

am incercat sa ma indepartez de el..sa nu-l mai sun, sa il las in pace sa se decida...el continua sa ma caute, sa ma sune, cica sa vada ce fac.

Nu stiu cum sa reactionez , nu stiu ce sa aduc nou in relatie, nu stiu ce comportament sa am fata de el... sunt intr-o ceata totala si eu...

intr-un fel il inteleg... stresul de la servici, anturajul de la servici, problemele de acolo...dar nu inteleg ce vina am eu in toate astea..am incercat sa fiu langa el, sa-l sustin...

cand a fost sa mergem pe undeva cu prietenii lui..nu am ezitat nici o clipa am mers... dar cand eu am propus sa mergem la munte, mi-a raspuns ca nu poate, ca nu avem bani de-ajuns (si aveam), cand propun sa iesim imi raspunde ca e obosit, in conditiile astea ce naiba sa mai fac eu..ca sa se schimbe ceva...dac el tot timpul ma refuza..si apoi tot eu sunt de vina...

dati-mi o idee ceva...un sfat...

detalii dac mai vreti..va dau pe parcurs...acum nu prea mai imi gasesc cuvintele...

 

E al doilea subiect care imi pica in atentie pe tema "nehotarare".

 

Indiciu: dupa o anumita perioada de timp petrecuta intr-o relatie stabila, barbatul, inevitabil, isi va pune intrebarea "Unde vreau eu sa ajung?"- e o chestie naturala la ei, sunt orientati mereu spre scop, chiar daca in prima faza se comportan cu degajare si deschidere. Totul e monoton, e plictisit... oare cu ce seamana? Cu imaginea unei casnicii in care obisnuinta a pus stapanire pe relatia de cuplu, o imagine des "mediatizata" a banalului unei relatii de lunga durata. Daca s-a intamplat ca cineva apropiat sa ii fi sugerat sau sa fi batut vreun apropo "Bai, dar voi cand va luati?" s-ar putea ca nehotararea lui sa mascheze o usoara panica. Starile de genul asta nu apar neaparat in timp, ci pot fi declansate de un gand care pana acum nu era in raza lui constienta.

 

Ce sa faci? Mai important- ce vrei sa faci? Eu as sugera o perioada de respiro, in care sa va dati seama amandoi de directiile in care vreti sa mergeti- impreuna sau separat. Trebuie sa aflii cauza acestor framantari ale lui (de ce simte ca e monotonie, ca e rutina? Ce ii lipseste? Cum si-ar dori sa fie?) si in acelasi sa aflii in ce masura este dispus sa treaca peste aceasta perioada: o vede ca pe inceputul sfarsitului sau doar ca pe un impas ce trebuie depasit?

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am 23 si el 24... e posibil sa fie si o alta idila la orizont ... nu stiu exact..am avut incredere in el..si nu vreau sa ma gandesc la asta...

l-am intrebat..am incercat sa vb cu el... despre ce nu-i convine... ce vrea nou...mi-a rsp ca nu stie...ca nu stie ce vrea...

eu am incercat sa ma indepartez...dar nu ma lasa..ma suna ... vine la mine acasa ...

mi-a zis ca dac putem trece peste asta bine...dac nu ... nu putem si punct... acum nu stie ce vrea...

mi-a spus cuvintele astea de m-am saturat...

pe de alta parte parintii mei si ai lui deja incep sa se viziteze din ce in ce mai des... chiar si fara ca noi sa stim... isi spun cuscrii... deci va dati seama cum le-ar pica dac noi ne-am despartii...

nu stiu ce naiba sa mai zic..nustu cum sa gandesc... ce sa fac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, imi imaginez ca este greu in situatia asta: primesti semnale contradictorii de la partener. Pe de o parte iti spune "stai langa mine" (te cauta, te cheama la el), dar pe de alta parte "ceva e in neregula, nu stiu, nu stiu".

El ce parere are despre aceste vizite ale parintilor vostri si despre ideea de "cuscrii"?

Nu te gandi la ce vor spune parintii daca v-ati desparti, ca nu stati impreuna pentru ei...

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa dupa cum a spus si Ametist, dupa o anumita durata a relatiei, barbatii au nevoie de o "reculegere" pentru a afla ce vor defapt de la viata si de la respectiva relatie. si cu cat sunt presati in aceasta perioada, cu atat mai mult vor incepe sa priveasca negativ relatia existenta. poate ca momentan e bine sa accepti asa cum este situatia, fara sa-l presezi cu intrebarile, lasandu-i libertate fizica si psihica pentru a afla ce vrea in primul rand pentru el, de la el, de la viata, de la tine e.t.c.

pe de alta parte parintii mei si ai lui deja incep sa se viziteze din ce in ce mai des... chiar si fara ca noi sa stim... isi spun cuscrii... deci va dati seama cum le-ar pica dac noi ne-am despartii...

nu stiu ce naiba sa mai zic..nustu cum sa gandesc... ce sa fac...

ai rabdare. usor de zis, greu de facut dar e mai bine sa va lamuriti acum ce curs va urma relatia voastra decat daca ati ajunge sa va casatoriti si sa mai aveti si copii.

in ceea ce priveste parerea parintilor vostrii ... e bine ca se inteleg, dar nu suficient. cel mai important este sa va intelegeti voi si sa treceti de acest impas. succes :vampire:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am 23 si el 24... e posibil sa fie si o alta idila la orizont ... nu stiu exact..am avut incredere in el..si nu vreau sa ma gandesc la asta...

l-am intrebat..am incercat sa vb cu el... despre ce nu-i convine... ce vrea nou...mi-a rsp ca nu stie...ca nu stie ce vrea...

eu am incercat sa ma indepartez...dar nu ma lasa..ma suna ... vine la mine acasa ...

mi-a zis ca dac putem trece peste asta bine...dac nu ... nu putem si punct... acum nu stie ce vrea...

mi-a spus cuvintele astea de m-am saturat...

pe de alta parte parintii mei si ai lui deja incep sa se viziteze din ce in ce mai des... chiar si fara ca noi sa stim... isi spun cuscrii... deci va dati seama cum le-ar pica dac noi ne-am despartii...

nu stiu ce naiba sa mai zic..nustu cum sa gandesc... ce sa fac...

 

 

Nu stie ce vrea pe dracu ! Auzi la el, nu stie. imi pare rau sa-ti zic dar baiatul tau se reorienteaza dupa cum vad eu lucrurile. In dragoste stii mereu ce vrei si nu esti nehotarat. Cand a ales sa stea cu tine stia ce vrea ? Il framanta alegerea intre plictiseala pe care zice ca o are cu tine si necunoscutul alaturi de alta. La capitolul sex cum stati ? poate si acolo trebe sa schimbi ceva.

Cauta sa vezi ce-l determina sa fie asa rece si intre timp fii si tu la fel. Pentru baietei un soc de genul "sa vii la mine cand stii ce vrei" poate fi ca si cum ar da cu fata de un perete in plin avand de amorez.

 

Intre timp fii tare ! :vampire:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×