Sari la conținut
Forum Roportal
calliope

Soc!

Postări Recomandate

Bagherra - faza cu viata si cu nea Dumnezeu (de fapt sunt doi am scris-o in alt topic) sta cam asa :

 

Viata trebuie traita, are sens numai pentru cele 5 simturi... argumentul - viatza este un esec al creatiei intrucat se termina, e plina de imperfectiuni, este un esec al luminii decazute in materie.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti face griji...

Prea multe informatii contradictorii si prea multa sensibilitate din partea ta...Crezi ca daca ai afla tot ceea ce te framanta,ar fi mai bine ???

Ce tu chiar crezi ca se implica cineva(divinitatea) la modul personal in viata ta ?Nuuu...Fi tare !

Experimentul continua..

SAMAN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu le scot fiinca multe ar schimba gandirea pe careo impune astazi.

Nu,zau!Si ca sa nu schimbe gindirea,tin prostimea in intuneric... :P

 

 

De ce senzaţia aceasta de panica? Nu vă opreşte nimeni să credeţi ce doriţi sau ce simţiţi ca şi mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mai crede cineva ca turnurile au fost daramate fara ''aprobare"?.Cine mai crede in BEN LADEN crede si in ZANA MASELUTA..

am fost off topic :P :yahoo:

Saman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai grija sa nu te joci numai cu aceste urari!

Pe vremea aceea oamenii nu se ingropau in modul in care pretind asa-zisii cercetatori ca au descoperit acele corpuri.

Nici nu pot dovedi ca acele corpuri sunt ale lui Iisus, Mariei Magdalena si al copilului lor. Or fi murit toti in accident de masina si i s-a facut cuiva mila sa-i ingroape in mare fast, in sarcofage! Aceasta teorie vine sa rastoarne pe cea din Codul lui Davinci - iata ca si pretinsul copil al lui Iisus ar fi murit, deci nu exista un neam al urmasilor sai!

Stilul de viata al lui Iisus si ceea ce a pretins ucenicilor sai - sa renunte la familii, la neveste, la copii, ne arata ca nu accepta asa ceva. Cum mai convingea pe cineva sa-si abandoneze familia si sa-i urmeze daca el avea familie?

 

In alta ordine de idei, nu vad nimic rau in faptuc ca Iisus ar fi trait ca un om, avand nevasta si copii. Asa trebuia sa traiasca daca vroia sa cunoasca greutatile vietii omului. Dar el a venit si ne-a spus ca nu asta conteaza, pntru ca dincolo nu exista asa ceva: nu exista sex, nu exista cupluri, nu exista familii. El a venit sa ne invete ce e important pentru lumea vesnica, ignorand legile efemerului.

Ca si fenomenul "autopsiei extraterestrului" acest nou fenomen - fabricat in laborator - nu va impresiona decat pe cei slabi.

Simplu:tocmai dovedind ca el a facut-o!(a abandonat-o!)

IIsus,oricit de zeu ar fi fost,odata intrupat,era un simplu om si nimic mai mult!

Cind esti intrupat ca om,ai corp material,traiesti intr-o lume materiala,nu te poti opune ei si legilor ei caci,esti linsat!Esti anihilat!

Proba evidenta:IIsus,nu a putut supravietui fiind spiritual,intr-o lume materiala!

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IIsus,nu a putut supravirtui fiind spiritual,intr-o lume materiala!

 

Exact Baghera, repet - viata are sens numai numai pentru cele 5 simturi... argumentul - viatza este un esec al creatiei intrucat se termina, e plina de imperfectiuni, este un esec al luminii decazute in materie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea aici ai plusat.Viata e un experiment nu un esec.Faptul ca e finita e datorita programului.Genetica moderna incearca sa decodifice ADN-ul.In mare parte s-a reusit.

Imbatranirea e datorata tot unei gene care comanda acest proces.Cand vor izola aceasta gena si o vor putea manipula se va ajunge la o existenta permanenta.

Specia umana se va scinda(e SF-ist scenariul dar nu imposibil )pt ca nu vor avea acces la ''tratamentul genetic"toti oamenii.Eu cred ca deja a inceput.Panmixia nu e benefica raselor (dzeul evreilor a incercat sustinut sa protejeze poporul sau ''cititi partea lui de experiment''de amestecul sangelui '').Se discuta deja de imperecheri selective intre oameni cu anumite calitati genetice.Asta tot la o segregare a speciei umane va duce (super destepti ,super-oameni ''asta era si visul nazistilor '') si normalii ,restul corciturilor.

Cam asa vad eu treaba...

SAMAN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,zau!Si ca sa nu schimbe gindirea,tin prostimea in intuneric... :P

Sa fim sinceri:americanii,fac si ascund o multime de nenorociri...

Sub pretexte de doi bani,ataca alte state ca sa traiasca ei bine si ca sa faca rost de bani pentru cercetari in interes propriu!

Toate astea,intr-o zi au sa le plateasca cu virf si indesat! Turnurile lu' peste au fost doar un avertisment...apa de ploaie...o replica de doi bani...pe linga ce va veni!

 

 

cred ca ma repet da nu conteaza . la vatican exista o evangelie care e scrisa chiar de iisus .in care spune ca dumnezeu e pretutindeni. ca nu tre sa il cauti neaparat in templu(actual biserici) . si fiti siguri ca daca scot asta si asa nu prea se omoara lumea sa se duca la biserica dupa chiar ca se vor goli si biserica va pierde puterea. si mai sunt alte tone de documente.

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la o vreme,eu,Toma necredinciosul,am trairi ciudate...

Sunt nebuna....sunt posedata...cine stie?!

Ceva,se intimpla....

Nu ma recunosc...

Eu,nu mai sunt eu...

Ati auzit de vremea incercarilor?De cele 72 de ore de intuneric? Sotul meu vrea sa ma duca la psihiatru...

Acum ma simt aleasa...acum strig ca D-zeu nu exista!

Am practicat reiki...multi,innebunesc..nu se stie de ce...

Nu suporta...ce?

Am avut revelatii cutremuratoare! Imi e teama sa vorbesc despre ele ca sa nu fiu catalogata nebuna! Oare,sunt? :P

D-zeu,nu e omnipotent si nici omniprezent!E...extraterestru?Suntem un joc pe pc-ul cuiva?L-as face si eu pe el joc...

Pentru ce trebuie sa suferim? Pentru ce suferinta este valuta forte'?Cine imi poate raspunde?

IIsus era un initiat...si un mutant...dar pentru ce a trebuit sa moara? Pentru prostirea noastra? Exemplu de sacrificiu prostesc?

Dar daca ceea ce numim diavol este opozitia?Sinceritatea?Dar nu are sustinatori? Daca el e cel cinstit?Cel care spune adevarul?

Aveti biblia'? Cine a scris-o? Si pentru cine? Si pentru ce? Ca extraterestrii,n-au auzit de asa ceva....

Eu ,inca reflectez...si oscilez...

Am avut niste revelatii cutremuratoare.M-am trezit in urma uneia dintre ele strigind :"Dumnezeu,nu exista!"

Cine este Dumnezeu si ce vrea de la noi?

Iar gandesti "la gramada"? Nu Dumnezeu e de vina pentru "lenea" ta spirituala. El te-a invatat sa zbori, deci nu mai boci pe marginea rapastiei - sari! In orice drum initiatic confruntarea cu Dumnezeu e o treapta. Totul e sa nu crezi ca ai invins, astfel ai pierdut! Il vezi in fata ta mergand pe valuri si te indoiesti - de el sau de tine - te vei scufunda! Elibereaza-ti constiinta si vei pluti, nu mai lasa pe nimeni sa se joace cu simtamintele tale. Este arta raului de a manipula spiritul uman! te joaca pentru a te pierde. Raul iti da revelatia divina si apoi te face sa te indoiesti pentru a te slabi in mod continuu.

 

Simplu:tocmai dovedind ca el a facut-o!(a abandonat-o!)

IIsus,oricit de zeu ar fi fost,odata intrupat,era un simplu om si nimic mai mult!

Cind esti intrupat ca om,ai corp material,traiesti intr-o lume materiala,nu te poti opune ei si legilor ei caci,esti linsat!Esti anihilat!

Proba evidenta:IIsus,nu a putut supravietui fiind spiritual,intr-o lume materiala!

E un rationament fara rationament. Atatia oameni raman singuri si neprihaniti prin credinta si au o putere infinit mai mica decat a lui Iisus. Mai mult, Iisus a avut in permanenta constiinta divinitatii sale.

 

Exact Baghera, repet - viata are sens numai numai pentru cele 5 simturi... argumentul - viatza este un esec al creatiei intrucat se termina, e plina de imperfectiuni, este un esec al luminii decazute in materie.

Cele 5 simturi sunt doar cateva dintre "simturile umane" si nu sunt altceva decat un mijloc de relationare cu mediul. Viata este un mijloc, ci nu un scop!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la o vreme,eu,Toma necredinciosul,am trairi ciudate...

Sunt nebuna....sunt posedata...cine stie?!

Ceva,se intimpla....

Nu ma recunosc...

Eu,nu mai sunt eu...

Ati auzit de vremea incercarilor?De cele 72 de ore de intuneric? Sotul meu vrea sa ma duca la psihiatru...

Acum ma simt aleasa...acum strig ca D-zeu nu exista!

Am practicat reiki...multi,innebunesc..nu se stie de ce...

Nu suporta...ce?

Am avut revelatii cutremuratoare! Imi e teama sa vorbesc despre ele ca sa nu fiu catalogata nebuna! Oare,sunt? :P

D-zeu,nu e omnipotent si nici omniprezent!E...extraterestru?Suntem un joc pe pc-ul cuiva?L-as face si eu pe el joc...

Pentru ce trebuie sa suferim? Pentru ce suferinta este valuta forte'?Cine imi poate raspunde?

IIsus era un initiat...si un mutant...dar pentru ce a trebuit sa moara? Pentru prostirea noastra? Exemplu de sacrificiu prostesc?

Dar daca ceea ce numim diavol este opozitia?Sinceritatea?Dar nu are sustinatori? Daca el e cel cinstit?Cel care spune adevarul?

Aveti biblia'? Cine a scris-o? Si pentru cine? Si pentru ce? Ca extraterestrii,n-au auzit de asa ceva....

Eu ,inca reflectez...si oscilez...

Am avut niste revelatii cutremuratoare.M-am trezit in urma uneia dintre ele strigind :"Dumnezeu,nu exista!"

Cine este Dumnezeu si ce vrea de la noi?

 

 

tu care ziceai ca eu aberez...aproximativ aceleasi intrebari mi le puneam si eu ...si ma considerai dusa cu pluta ... sau in perioada pubertatii ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×