Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Povestiri cu t

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceasta poveste am primit-o azi pe mail. Dupa ce am citit am constatat ca mi se potriveste ca o manusa avand in vedere ca acum 2 zile am facut un pas mare in viata mea ...

 

 

 

Povestea vasului cr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place, daca mai ai astfel de povesti, spune-le

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:airkiss: numai ca de multe ori nu reusim sa gasim florile noastre si putini sunt dispusi sa ni le arate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate prin gandurile noastre, ajutam un alt suflet.

 

Pentru ca un cunoscut de-al meu trece printr-un moment mai dificil..

 

"Si a zis Domnul:

Iti voi imprumuta pentru o vreme niste parinti pe care sa-i iubesti cat timp vei trai.

Ar putea trece insa 10, 20, 30 de ani sau mai mult pana sa-i chem inapoi. Vei putea sa ai grija de ei?

Vreau sa inveti sa traiesti cu ei, le-am cautat niste copuu si te-am ales pe tine. Crezi ca vei folosi ceea ce te vor invata?

Nu-ti ofer posibilitatea ca ei sa traiasca cu tine pentru totdeauna, doar ti-i imprumut, pentru ca ce intra in pamant se intoarce la mine.

Ei iti vor oferi dragoste si se vor bucura ca te au. Iar in ziua in care o sa-i chem, sa nu plangi si nici sa ma urasti pentru ca i-am luat inapoi.

Absenta lor trupeasca va fi compensata de dragoste si de multe si frumoase amintiri.

Adu-ti aminte ca daca te intristeaza ceva, daca o durere te loveste intr-o, durerea ta este a mea. Si asa, doliul iti va fi mai usor de suportat si va trebui sa spui cu smerenie recunoscatoare:

 

Faca-se voia ta, Doamne!"

 

Autor: Humberto Agudelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca prietenul tau si-a pierdut un parinte? sau.....amandoi?

Nu stiu daca e in ton cu citatul tau, but anyway....

 

"Sa razi cand inima iti plange

Sa speri atunci cand crezi

Ca nu mai poti invinge

Sa ai curajul sa spui DA

Sa ai curajul sa spui NU

Si-n fiecare clipa grea

Sa ai puterea sa fii TU."

 

"Nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sar'na. Nu este vorba doar de momente triste din viata. :roll:

 

"Decalogul seninatatii

 

1. Doar pentru astazi imi propun sa incerc sa traiesc doar prezentul, fara sa vreau sa rezolv toate problemele vietii mele deodata.

 

2. Doar pentru astazi imi propun sa am grija maxima de aspectul meu; galant in maniere, nu voi critica pe nimeni si nu voi pretinde sa imbunatatesc sau sa pun la punct pe nimeni, ci doar pe mine insumi.

 

3. Doar pentru astazi imi propun sa fiu fericit, avand certitudinea ca am fost creat pentru a fi fericit, nu numai pe lumea cealalta ci si pe lumea asta.

 

4. Doar pentru astazi imi propun sa ma adaptez situatiilor fara sa pretind ca acestea sa se adapteze dorintelor mele.

 

5. Doar pentru astazi imi propun sa dedic 10 minute din timpul meu unei lecturi bune; amintindu-mi ca asa cum alimentele sunt necesare vietii trupesti, asa si lectura este necesara vietii sufletesti.

 

6. Doar pentru astazi imi propun sa fac o fapta buna si nu voi spune nimanui.

 

7. Doar pentru astazi imi propun sa fac cel putin un lucru pe care de obicei nu vreau sa-l fac, iar daca ma voi simti jignit, ma voi stradui sa nu afle nimeni.

 

8. Doar pentru astazi imi propun sa fac un program detaliat. Poate ca nu ma voi tine strict de el, dar il voi redacta si ma voi feri de doua nenorociri: graba si nehotararea.

 

9. Doar pentru astazi imi propun sa cred cu tarie ca, indiferent daca situatiile demonstreaza contrariul, Dumnezeu are atata grija de mine ca si cum as fi singurul pe lumea asta.

 

10. Doar pentru pentru astazi imi propun sa nu-mi fie teama. Si mai ales, nu-mi va fi teama sama bucur de ceea ce este frumos si sa cred in bunatate."

 

Fericitul Ioan al XXIII-lea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mortii cu mortii vii cu vii dumnezeu sa ne ierte si sa ii ierte . fie ca faptele lor bune sa atarne mai greu decat cele rele. fie ca cei care au trecut pragul sa fie amintiti numai in faptele lor bune .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Sunteţi ceea ce este dorinţa cea mai profundă care vă animă. Cum este dorinţa voastră, aşa este voinţa voastră. Cum este voinţa voastră, aşa sunt faptele voastre. Cum sunt faptele voastre, aşa este destinul vostru " --- Brihadaranyaka Upanishad

 

" C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×