Sari la conținut
Forum Roportal
revelation

Pentru cunoscatorii CORANULUI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citeam CORANUL din curiozitate, dar intr-un loc (Sura Vacii 250) apare o dilema pt mine.

Deci conform Coranului se vorbeste despre Saul ca duce ostirea ca beau apa la rau, iar D-zeu le da un semn ca "cine bea apa din rau nu este de partea mea, iar cel ce nu gusta din el este pe partea mea, in afara de cei ce scot apa cu mana".... dar.... in Biblie acest lucru apare scris la Judecatori VII, 4-7 fiind vorba despre Ghedeon, si nici vorba despre Saul.

Atunci unde o fi adevarul? A fost Saul cu ostirea la rau ... ori Ghedeon ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeam CORANUL din curiozitate, dar intr-un loc (Sura Vacii 250) apare o dilema pt mine.

Deci conform Coranului se vorbeste despre Saul ca duce ostirea ca beau apa la rau, iar D-zeu le da un semn ca "cine bea apa din rau nu este de partea mea, iar cel ce nu gusta din el este pe partea mea, in afara de cei ce scot apa cu mana".... dar.... in Biblie acest lucru apare scris la Judecatori VII, 4-7 fiind vorba despre Ghedeon, si nici vorba despre Saul.

Atunci unde o fi adevarul? A fost Saul cu ostirea la rau ... ori Ghedeon ?

 

 

ei cred ca biblia a fist modificata asta e versiunea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeam CORANUL din curiozitate, dar intr-un loc (Sura Vacii 250) apare o dilema pt mine.

Deci conform Coranului se vorbeste despre Saul ca duce ostirea ca beau apa la rau, iar D-zeu le da un semn ca "cine bea apa din rau nu este de partea mea, iar cel ce nu gusta din el este pe partea mea, in afara de cei ce scot apa cu mana".... dar.... in Biblie acest lucru apare scris la Judecatori VII, 4-7 fiind vorba despre Ghedeon, si nici vorba despre Saul.

Atunci unde o fi adevarul? A fost Saul cu ostirea la rau ... ori Ghedeon ?

cum a fost de fapt nu putem sti sigur

legendele au circulat...

si in Biblie se spun povesti identice: despre Avram si Isac, de exemplu, cand isi recomanda sotiile drept surori

 

mesajul biblic nu este un tratat stiintific, nici macar istoric, ci doar pastreaza credinta si istoria unui popor asa cum era de folos pentru pastrarea credintei acestui popor

Biblia nu pretinde altceva, asa incat nici noi nu ar trebui sa avem astfel de pretentii

la fel, in cazul oricarui alt text de credinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ei cred ca biblia a fist modificata asta e versiunea lor.

 

Eu totusi am impresia ca Profetul ia incurcat pe Saul cu Ghedeon... decat sa afirm ca Biblia este modificata.... probabil a fost modificata, dar nu in sensul acesta ca sa afirme despre Saul ca a facut o fapta pe care a realizat-o altcineva.

Putin probabil sa fie vorba despre 2 evenimente diferite in timp, banuiesc ca cei care au scris biblia nu uitau sa mai mentioneze inca o data "minunea" era spre lauda lor.

Oricum sunt abia la inceput si chiar ma informat cineva ca nu este autorizat Coranul ce il citeam eu (aveam o versiune in limba romana tradusa de cineva Isopescu)... asa ca am gasit pe net o copie dupa o versiune autorizata a Coranului

www.islam.ro/coran.pdf?PHPSESSID=0b52744a6fec876c9600738c1ce7ebd6

... in fine... il citesc si studiez pentru cultura mea generala ... o fi bine?.. o fi rau? ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu totusi am impresia ca Profetul ia incurcat pe Saul cu Ghedeon... decat sa afirm ca Biblia este modificata.... probabil a fost modificata, dar nu in sensul acesta ca sa afirme despre Saul ca a facut o fapta pe care a realizat-o altcineva.

 

E posibil sa ai si tu dreptate,de vreme ce Coranul a fost scris sute de ani mai tarziu :roll: ... iar scrierile Vechiului Testament sunt cat de cat contemporane cu evenimentele :vampire:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu totusi am impresia ca Profetul ia incurcat pe Saul cu Ghedeon... decat sa afirm ca Biblia este modificata.... probabil a fost modificata, dar nu in sensul acesta ca sa afirme despre Saul ca a facut o fapta pe care a realizat-o altcineva.

Putin probabil sa fie vorba despre 2 evenimente diferite in timp, banuiesc ca cei care au scris biblia nu uitau sa mai mentioneze inca o data "minunea" era spre lauda lor.

Oricum sunt abia la inceput si chiar ma informat cineva ca nu este autorizat Coranul ce il citeam eu (aveam o versiune in limba romana tradusa de cineva Isopescu)... asa ca am gasit pe net o copie dupa o versiune autorizata a Coranului

www.islam.ro/coran.pdf?PHPSESSID=0b52744a6fec876c9600738c1ce7ebd6

... in fine... il citesc si studiez pentru cultura mea generala ... o fi bine?.. o fi rau? ...

Spune Ciprian:daca e pentru cultura ta generala e bine,dar sa stii ca sunt o multime de carti bune ale sf Parinti care ti-ar folositoare.Cred ca cauti ceva si nu gasesti......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragă frate musulman, Vreau să-ţi spun de ce am crezut

 

Astăzi peste jumătate din populaţia lumii este sau musulmană sau creştină, av

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragă frate musulman, Vreau să-ţi spun de ce am crezut

 

Acceptă Provocarea Bibliei

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragă frate musulman, Vreau să-ţi spun de ce am crezut

 

Ce este Credinţa?

Indiferent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×