Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ai vazut cat de usor se altereaza informatiile primite? Deci vezi cat de usor se poate face confuzie din ce ai pe tava? La fel se fac confuzii dintre stiinta si spiritualitate, dintre atei si credinciosi. Atat de flexibili suntem in gandire, doar ca lasam lucrurile sa ne orbeasca de cele mai multe ori. Am inteles ce spui tu, te-ai refugiat in stiinta. Dar stiinta nu e totul. Este atat cat ne-a lasat Dumnezeu sa descoperim, dar totusi decizia sa fie a noastra, daca decidem sa fim buni sau rai, fara ca El sa vina sa ne spuna. Altfel ar insemna ca de frica ne schimbam pentru ca ne-a avertizat El direct. Dar noi ar trebui sa fim buni din interior. I-a spune-mi tu, in viata ta, ai avut ocazia sa te sacrifici pentru altii in afara de tine? Sa te pui tu pe ultimul loc si pe altii pe primul? Sa ajuti neconditionat fara sa astepti ceva in schimb? Doar cel putin sa iti demonstrezi tie ca esti un om bun...Daca nu ai avut ocazia si ai avea-o, ai face asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are nicio legatura asa ceva cu dogmatismul tau. Poate crezi ca atasamantul, iubirea, sacrificiul sunt legate de o entitate superioara. Sunt doar lucruri umane. Intervin pentru ficare cand simte, nu cand se crede obligat sau rasplatit de cineva. In fine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O:) aici se face diferenta intre un om bun sau unul mai putin bun. Sau cum ii spui tu...uman sau mai putin uman. Dar am inteles raspunsul tau...in legatura cu situatiile de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rasplatit, obligat nu e nimeni. Fiecare e liber sa aleaga. Eu personal acum mai bine de 10 ani, l-am luat pe fratele meu care e mai mic decat mine cu 5 ani si l-am dus sa ii cumpar o geaca. Ajunsi la magazin, el a vazut o geaca pe placul lui. Venea iarna si eu i-am recomandat o geaca pentru iarna, dar el a vrut-o pe cea subtire pentru ca era neagra si lucitoare. Era frumoasa, dar cealalta era mai groasa. Fosta mea a incercat sa il convinga sa o cumpere pe cea groasa dar eu am vazut ca insista sa o ia pe cea subtire, apoi eu am strigat la fosta mea si i-am spus sa ii dea geaca dorita de el. A primit ce a vrut. Peste o luna, a venit iarna, el mergea prin oras la scoala si astepta tramvaiul in geaca neagra si lucitoare...dar subtire. Cine tremura in statie? Fratele meu. Atunci la momentul respectiv i-am zis. "Acum vezi de ce ti-am spus sa iei geaca cealalta?" Nu a avut ce sa reproseze, dar si in ziua de azi isi aduce aminte ca nu a ascultat. Eu am stiut ca el va tremura de frig dar el nu a vrut sa inteleaga, l-a orbit aspectul si a platit pentru asta. Asa face si Dumnezeu cu noi. Ne da dreptul sa alegem. El stie ce e bine pentru noi dar tot alegerea noastra ramane. Cand vrei sa ajuti, ajuti din mila nu din obligatie. Nu ai mila, nu ai pic de bunatate in tine. Deci nu te obliga nimeni. O ai, sau nu o ai.

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu prin eveniment ca voi.  In Bucuresti cu nepotul, Adidas era marfa pe care nu i-am cumparat in 1994 ca avea un pret ce n-am inchipuit.  A fugit de langa noi din Lipscani, fara bani a luat metroul si a mers acasa la Aviatorilor sa zica lui tac-su nu stiu ce dupa ce a trantit un spectacol ca lumea se oprea sa vada ce se intampla.  Era un magazin de incaltaminte cu marfa nemteasca doar din anii trecuti modelele, dar facuti ca lumea sa tina la tavaleala.  El voia moda de ultimul racnet.  Am cumparat la sora mea tot feluri pentru o vreme sa aibe insa fiul le-a purtat pe toate, exceptie sandale si una din perechi de bocanci care era prea model de femei, restul arata neutru.  Daca nu-i cresteau picioarele, le mai purta si peste acei 2 ani cand avea incaltari uscate toata iarna la scoala.   Cumnatul s-a suparat pe mine! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fi murit topicul

 

Vreau sa va zic ca si eu am inceput un program de activare a Ajnei.

Am citit tot topicul asta si e tare ca sa vorbit 7 ani aici despre asa ceva.

Deci am jnceout un program de activarea celui de al3lea ochi si de cateva zile in timpul meditatiei imi apare ca un ochi alb care in mijloc e o sfera albastra indigo cv de genu.

O vad in fata la care se departeaza de mine.

Cate o data imi apare sfera aia si care se amesteca cu un nor alb cenusiu .

Dar atunci cand vad asa ceva ma doare rau in frunte pana in spatele capului ca si cum as avea ceva infipt in frunte .

Cred ca e conexiunea ajnei cu glanda pineala.

Acum intrebarea e adresata celor care aveti habar..ce inseamna toate astea.

Cineva zicea ca daca incep sa vad sfera aia albastra indigo inseamna ca se trezeste.

Urmeaza ca eu sa practic pana la deschiderea totala.

Aa si de cand ractic asa ceva am ca o pulsatie in urechea stanga amestecata cu un vuiet.

Rog mistocarii si filozofii sa se abtina de la comentarii fara rost.

Nu ii ajuta cu nimic.

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 3/5/2018 at 11:34 PM, Iulian2018 said:

Sper sa nu fi murit topicul

 

Vreau sa va zic ca si eu am inceput un program de activare a Ajnei.

Am citit tot topicul asta si e tare ca sa vorbit 7 ani aici despre asa ceva.

Deci am jnceout un program de activarea celui de al3lea ochi si de cateva zile in timpul meditatiei imi apare ca un ochi alb care in mijloc e o sfera albastra indigo cv de genu.

O vad in fata la care se departeaza de mine.

Cate o data imi apare sfera aia si care se amesteca cu un nor alb cenusiu .

Dar atunci cand vad asa ceva ma doare rau in frunte pana in spatele capului ca si cum as avea ceva infipt in frunte .

Cred ca e conexiunea ajnei cu glanda pineala.

Acum intrebarea e adresata celor care aveti habar..ce inseamna toate astea.

Cineva zicea ca daca incep sa vad sfera aia albastra indigo inseamna ca se trezeste.

Urmeaza ca eu sa practic pana la deschiderea totala.

Aa si de cand ractic asa ceva am ca o pulsatie in urechea stanga amestecata cu un vuiet.

Rog mistocarii si filozofii sa se abtina de la comentarii fara rost.

Nu ii ajuta cu nimic.

Va multumesc

Oamenii de pe intreaga planeta nu doar in Romania..prin diferite pretexte MISTIC STIINTIFICE > sunt indemnati la MEDITATIE.

  • Reiki

  • Yoga

  • Samatha (o meditaţie budistă)

  • unele forme de Zazen

  • meditaţia bunătății iubitoare

  • meditaţia chakrelor

  • meditaţia Kundalini

  • meditaţia sunetelor

  • meditaţia cu mantră

  • Pranayama

  • unele forme de Qigong

  • meditaţia de tip Mindfulness

  • Vipassana

  • precum şi unele tipuri de meditaţie taoistă.

  • şi multe altele.

 

 

....sute de alte feluri. Acestora li se explica in mod mincinos stiintific cum ca ei trebuie sa SE GOLEASCA de tot ce au in minte > ca sa se POATA INTEGRA IN ABSOLUT ..sau SA SE CONECTEZE CU COSMOSUL......fel si fel de astfel de motivatii si vrajeli > CARE INSA TOATE AU UN ASPECT COMUN extrem de periculos. Pe care NU MULTI DIN EI IL REALIZEAZA si aceia ,deseori PREA TARZIU. Meditatia lor deci este dirijata in asa fel, incat trebuie sa ajunga la ZERO GANDURI, ZERO CREDINTE....etc. Apoi fiIndca cica nu pot atinge acel GRAD de integrare.....li se spune ca ‘’DE VINA SUNT FALSELE CREDINTE RELIGIOASE MOSTENITE’’ genetic sau prin auzire ori practica de la parintii lor. Ok, de aici mai este doar un pas pana la AMAGIREA DEMONIZARII. Anume li se spune ca TREBUIE SA SCAPE CU ORICE PRET de aceste CREDINTE BIBLICE SAU DE TEMEREA DE UN DUMNEZEU BIBLIC. Asa ajung ei sa BLASFEMIEZE PE IISUS in incercarea de a se DEBARASA ( ELIBERA) de credinta care cica aia ii trage in jos si astfel nu se pot ridica in SFERELE SUPERIOARE DE TRAIRE SI CUNOASTERE. (DEMONICA ). Asa suna azi pe intreaga planeta metoda prin care Inselatorul satana > INTRA IN OAMENI in mod literal. Caci ceea ce lor nu li se va spune niciodata este ca atunci cand ei BLASFEMIAZA PE IISUS cu scopul de a se golii de FRICA DE DUMNEZEUL BIBLIC > de fapt pe principiul DEZLOCUIRII > ei dau afara tot ce mai aveau BUN in ei > si fiindca asta se face prin BLASFEMIE SI LUPTA IMPOTRIVA CREDINCIOSILOR DAR SI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU > astfel bunul din ei imediat ce a plecat > este inlocuit de DEMONI. Toate astea sub un aspect mincinos al ‘’STIINTEI’’.

Solutia, te duci la Biserica, iti cauti un duhovnic si te spovedesti si impartasesti sa te unesti cu Hristos. Iti vor disparea toate astea, ceea ce faci tu e practica satanista. Vei vedea ca dispar toate astea, nu iti vinde sufletul pentru o prostie. Vei fi sluga lui satan pentru nimica toata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×