Sari la conținut
Forum Roportal
Dj Hestia

Martisorul

Postări Recomandate

Urari de bine si din partea mea, plus :spiteful:! Fie-va primavara frumoasa si presarata cu momente cat mai placute!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8 Martie - O zi speciala pentru femeie

 

Martie este luna care ridica femeia la rang de regina, ea devenind in casa cea mai rasfatata persoana. Dupa un 1 Martie plin de zambete si martisoare, vine si ziua dedicata in exclusivitate sexului feminin. In aceasta zi femeile, fie ele mame sau nu, sunt sarbatoarite de soti, copii, prieteni sau rude. Florile si cadourile tipic feminine sunt la mare cautare in magazine.

 

8 Martie este ziua in care se imbina armonios cele patru elemente caracteristice femeilor: sensibilitatea, frumusetea, cochetaria si finetea.

 

Exista o vorba care spune ca in spatele fiecarui barbat care a reusit in cariera, se afla o femeie puternica. Ei bine, cred eu, ca aceasta zi este facuta tocmai pentru ca barbatul din viata noastra sa ne arate cat de mult ne pretuieste, cat de mult apreciaza el toate eforturile pe care noi femeile le depunem in cursul anului pentru armonia vietii de familie.

 

Sursa: Ele

 

Profit de ocazie pentru a va ura si eu o zi a femeii cat mai frumoasa si plina de cadouri! :caiss: ;)

post-1519-1110133992_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie imi plac tare mult martisoarele si pastrez traditia ca la sfarsitul lunii martie sa pun ata cu rosu-alb pe care o port la mana pe crenguta unui copac !

 

acum m`am trezit so...sorry...deci:

Imi poate spune cineva la ce foloseste ata cu rasu-alb...care e obiceiul ??? nu prea sunt lamurit... sa ma lamureasca cineva daca stie..cu cat mai multe detalii daca are... multumesc anticipat...

 

daca tot sunt pe`aici.... O Primavara Cat Mai Frumoasa All...Enjoy!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A venit si randul barbatilor... :pee

 

Mucenicii, 40 de Sfinti din Sevasta

Cum femeile au o zi a lor pe 8 Martie, tot asa 9 Martie, ziua "Macenicilor", poate fi considerata in traditia romaneasca ziua barbatilor.

 

La aceasta data crestinatatea rememoreaza uciderea celor 40 de mucenici din cetatea Sevastei. Cei 40 de sfinti au trait pe vremea imparatului pagan Licinius care a domnit intre 308 ? 324. Ei au fost martirizati pentru ca au refuzat sa renunte la crestinism. Amintirea celor 40 de mucenici a dat nastere la anumite obiceiuri populare.

 

Pregatirea "macenicilor" ;)

 

In ziua de 9 Martie femeile din toate zonele Romaniei pregatesc asa numitii "Macenici". Acestia imbraca diverse forme si nume in functie de regiune. Macenicii se fac din aluat in forma cifrei opt, simbol reprezentand forma umana, sau in forma de albina sau porumbel. Acestia se ung cu miere si se acopera cu nuca pisata. In anumite zone, macenicii se fierb intr-o zeama dulce preparata din miere, zahar, nuca pisata, scortisoara si alte arome, dupa gust.

 

Macenicii au mai multe denumiri. In zona Moldovei, Suceava, Neamt, Vrancea, acestia poarta denumirea de "sfintisori", iar in Prahova, Teleorman si Arges gospodinele ii numesc "macenici" sau "bradosi".

 

O parte din macenici se duc la biserica, unde se impart oamenilor sarmani. Tot pe 9 Martie, se face si un fel de turta, in chip de om fara ochi, numita "uitata". Aceasta se da copiilor sa-o manance cu miere si se face pentru mortii care, din greseala, n-au fost pomeniti peste an.

 

"Macenicii", sarbatoarea celor 40 de pahare :)

 

Barbatii trebuie sa bea in Ziua de "Macenici", conform traditiei, 40 de pahare cu vin. Acestea se spune ca reprezinta sangele varsat de cei 40 de sfinti mucenici din cetatea Sevastei. Cei care nu pot sa bea cele 40 de pahare cu vin, e bine ca macar sa guste vin in aceasta zi de 9 Martie, sau sa fie stropit cu vin, acesta insemnand sange si putere de munca peste an.

 

 

Traditii legate de sarbatoarea "Macenicilor"

 

In ziua de "Macenici" se bate pamantul pentru a scoate caldura si iarba din pamant si pentru a alunga frigul iernii.

 

Tot pe 9 Martie se arde gunoiul din curte, iar tinerii sar peste foc pentru a avea parte de sanatate in timpul anului. Aceasta reprezinta in fapt o incinerare a iernii, pentru a face loc primaverii.

 

Alt obicei este acela al afumarii gospodariei, cu o carpa arsa, cu care se inconjoara curtea pentru a fi ferita de rele.

 

Anul Nou Agrar, in traditia populara, incepe la 9 Martie, aceasta zi fiind numai buna pentru a incepe aratul.

 

Ziua de "Macenici" arata si cum va fi primavara. In popor se spune ca asa cum este in Ziua de 9 Martie, asa va fi toata primavara.

 

Si tot dupa "Macenici" incep sa sosesca si berzele, acestea intorcandu-se la cuiburile lor parasite in toamna, odata cu inceperea frigului.

 

 

Sursa: Ele

 

Haideti sa cinstim si noi, ocaa? :drincas:

post-1519-1110298716_thumb.jpg

post-1519-1110298777_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una am observat ca lumea sa-a inghesuit mai mult la cumparat cadou si mai putin la traditionalul nostru Martisor..recunosc si eu am primit mai multe flori.. si mai putine martisoare:) (sa-a compensat cu florile :) )

Ps:primavara faina tutror... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×