Sari la conținut
Forum Roportal
Dj Hestia

Martisorul

Postări Recomandate

Cum numai peste cateva ore vom intra in primavara calendaristica, m-am gandit ca ar fi frumos sa vorbim aici despre traditiile legate de acest sezon. Unul dintre ele ar fi martisorul, o sarbatoare specific romaneasca care celebreaza venirea primaverii. In aceasta zi se ofera persoanelor de sex feminin apropiate marisoare, ca mici semne de multumire. Se considera ca martisoarele sunt aducatoare de fericire si noroc. Ele sunt formate in mod traditional dintr-o fundita rosu cu alb :spiteful: - rosu semnifica iarna si albul primavara, la care se adauga alte simboluri ale norocului: trifoi cu patru foi, potcoava, cosarul :crazy:, inima 8).

 

Cum a aparut acest obicei? :blinca:

 

Descoperirile arheoloice arata ca se celebra prima zi a primaverii inca de acum 8000 de ani... Si pe vremea dacilor simbolurile primaverii erau confectionate in timpul iernii si se purtau doar dupa 1 Martie. Martisoarele erau atunci pietricele albe si rosii insirate pe o ata. Alte surse aratau ca martisoarele constau in monede care erau atarnate de fire subtiri de lana, negru cu alb. Tipul de moneda: aur, argint sau bronz indica statutul social. Ele erau purtate pentru a avea noroc si pentru a avea o vreme buna.

Dacii credeau ca aceste amulete aduc fertilitate, frumusete si previn arsurile din cauza soarelui. Acestea erau purtate pana cand copacii incepeau sa infloreasca si apoi atarnate de crengile lor.

 

 

Legenda babei Dochia 8)

 

Acum mai multi ani o femeie batrana care se numea Dochia avea o fiica vitrega pe care o ura. Intr-o zi de iarna cumplita Dochia i-a dat o haina foarte murdara cerandu-i sa o spele la rau pana devine alba ca zapada.

Tanara fata a spalat-o mult timp, dar pe cat o spala ea mai tare, pe atat devenea haina mai neagra! Atunci a aparut un barbat care se numea Martisor si a intrebat-o de ce plange. Ea i-a povestit ce i se intamplat.

Atunci Martisor i-a spus ca poseda o putere magica si i-a oferit o floare rosie si alba si a indemnat-o sa mai spele inca o data vesmantul si apoi sa se intoarca acasa. Cand a ajuns fata acasa panza era alba ca si neaua. Batranei Dochia nu i-a venit sa isi creada ochilor. Ea nu ar fi crezut ca fiica sa vitrega va reusi sa indeplineasca sarcina. Deodata a vazut floarea din parul fetei. "De unde o ai?" o intreba batrana, "este inca iarna".

Batrana crezu ca primavara a revenit si pleca cu turma pe munte. Pe drum vremea era frumoasa, asa ca a renuntat la cojoacele pe care le puta. La sfarsit a fost insa prinsa de burnita. Cand a ajuns in varf i sa-a aratat Martisor: "Vezi cat de rau este sa stai in frig si umezeala" a grait el, "tu, cea care ti-ai obligat fiica sa spele iarna hainele la rau." Apoi a disparut. Batrana a ramas singura pe munte, a venit gerul si oile au fost transformate in pietre.

De atunci rosul si albul simbolizeaza lupta intre bine si rau, intre iarna si primavara.

 

Sursa: Martisor

 

Sa vedem acum, daca sunteti si darnici.... :o:

 

In final, va urez o primavara cat mai calduroasa si plina de fericire, dragii mei! 8)

post-1519-1109617200_thumb.jpg

post-1519-1109617368_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vine primavara ! ce bineeee !

mie imi plac tare mult martisoarele si pastrez traditia ca la sfarsitul lunii martie sa pun ata cu rosu-alb pe care o port la mana pe crenguta unui copac !

 

:oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In final, va urez o primavara cat mai calduroasa si plina de fericire, dragii mei!  :spiteful:

[snapbacca]29281[/snapbacca]

 

Desi la noi e zapada martisorul aduce primavara si azi e prima zi a anotimpului care face ca toata natura sa se trezeasca la viata.Va urez ca bucuria primaverii sa va patrunda in suflete si sa fie cat mai calduroasa,atat la propiu,cat si la figurat.!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca martisorul nu mai are acelasi farmec ca atunci cand eram copii si ne puneam o groaza de martisoare in piept.

dar un lucru chiar bun e ca a venit primavara :spiteful: :crazy: .dar la mine mai e inca zapada :o: 8) .afurisita nu a vrut sa fie de craciun si e de 1 martie ca sa strice spiritul primaverii :pee :pee

Editat de pufuletz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O primavara cat mai frumoasa, dragi forumisti!! :spiteful: :crazy: :o:

Sper ca ati primit multe martisoare frumoase, fetelor!!! :oca: :oca: :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, dj_Hestia pentru documentare!

 

Subscriu la urari: o primavara minunata tuturor!

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-am dat seama ca imi plac martisoarele atata pana anul asta... acum ca nu sunt in Romania nu primesc decat martisoare online :spiteful: . si in plus... aici zapada e de jumatate de metru, deci nu arata deloc a primavara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pacat ca martisorul nu mai are acelasi farmec ca atunci cand eram copii si ne puneam o groaza de martisoare in piept.

dar un lucru chiar bun e ca a venit primavara :spiteful:  :crazy: .dar la mine mai e inca zapada 8)  8) .afurisita nu a vrut sa fie de craciun si e  de 1 martie ca sa strice spiritul primaverii :pee  :pee

[snapbacca]29375[/snapbacca]

 

Adevarul e ca atunci cand eram mica imi umpleam bluzita de trifoi, potcoave, cosari si floricele. Tot ce primeam si putea fi prins in piept avea un loc asigurat :o: . Acum insa, am schimbat tactica: imi leg frumos o ata ros-alba la incheietura mainii si eventual agat ceva micut de ea (anul asta am ales potcoava). E mai usor, simplu si nici nu stau cu grija sa nu-la pierd :pee

 

pe.sa.: Imi permit sa va mai urez inca o data o primavara pura si plina de iubire, speranta si tot ce va doriti! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dj_hestia, am intarziat putin :spiteful: Sper ca nu e prea tarziu sa va urez o primavara calduta, plina de sperante si impliniri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu e prea tarziu pentru niste urari atat de frumoase... o primavara spectaculoasa! :spiteful: :crazy: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×