Sari la conținut
Forum Roportal
Clinho

Poezie de V.Vicos

Postări Recomandate

Scriu poezie de putin timp; am inceput sa citesc Baudelaire,Mallarme,Eminescu,Barbu,Blaga,Arghezi.Pana acuma doua luni poezia nu ma fascina,dar brusc si dintr-o data a aparut aceasta pasiune morbida pentru poezie.De ce morbida ? am inlocuit treptat literatura cu poezia, nu trece o zi fara sa citesc cateva poezii.

 

 

 

Pl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La catafalc adorm ...

 

Lespedea-i acoperită-n roua sufletului tău.

Piaptană auzul

miresmele cr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zidarul timpului

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista substanta poetica in versurile tale.E foarte dificil sa comprimi complexitati si sa surprinzi esentialul in doar cateva randuri.Cand citesc o poezie,trebuie sa ma surprinda prin profunzime si originalitate,sa nu fie o constructie vida din punct de vedere literar.O poezie care iti spune totul de la inceput mi se pare searbada si banala.

iTI doresc inspiratie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista substanta poetica in versurile tale.E foarte dificil sa comprimi complexitati si sa surprinzi esentialul in doar cateva randuri.Cand citesc o poezie,trebuie sa ma surprinda prin profunzime si originalitate,sa nu fie o constructie vida din punct de vedere literar.O poezie care iti spune totul de la inceput mi se pare searbada si banala.

iTI doresc inspiratie!

 

 

Multumesc mult ,am descoperit acum cateva zile o serie de poezii semnate de Marin Sorescu, arta poetica (Am zărit lumina,Scara la cer)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O adaugare.Marin Sorescu e chiar recomandat dar e bine sa citesti literatura clasica .Vei gasi acolo lucruri adevarate,,care astazi au fost uitate ,pot spune chiar ignorate.In mod normal un poet (bun) nu scrie km de poezie pe zi.Din 50 de poezii,are noroc de una buna.Asta e parerea mea.Arghezi spunea ca e cel mai greu lucru ,nu sa incepi un poem ci sa il termini.Tb sa existe calitate nu cantitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai descoperit POEZIA !?

Ai vazut ce minunata este?

Citind si memorand poezii nu vei devenii obligatoriu poet dar sigur vei vedea altfel lumea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poezia din punctul meu de vedere e o fereastra a sufletului,o descoperi citind stihuri incarcate cu sentimente profunde.

Ma fascineaza jocul ludic din poeziile lui Nichita Stanescu, cel mai bine vorbeste acest haiku:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La un ceas de la aderare

 

O naţie de-ncuiaţi

la un ceas de la aderare

strigă jos mafia!!

 

Noi viteji precum musca la arat

ne luptăm aievea-n urzici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×