Sari la conținut
Forum Roportal
giovanni22ro

Am probleme cu scannerul: imi da eroare

Postări Recomandate

Precizez de la bun inceput ca mi-ati fi de mare ajutor de ma puteti lamuri cu problema mea. Am un multifunctional Canon MP180, cumparat nou de curand. Insa nu reusesc sa scanez. Am crezut ca este defect, insa rezultatul venit de la garantii arata ca e ok. Am reinstalat Windows, insa problema persista. Am dezinstalat, am instalat din nou; acelasi rezultat. Eroarea arata ca ori e cablul defect, ori nu am driver instalat. Am instalat insa toate programele de pe cd-ul dat. Si am luat apoi si driver de pe net pt ea, insa nu functioneaza. Cablul nu are cum sa fie defect, deoarece reusesc sa printez. Eroarea ce apare este urmatoarea:

"Cannot comunicate with scaner. Cable may be disconnected or scanner may be turned off. Check status. Scanner driver will be closed. Code: 2,155,0"

Sistemul meu are urmatoarele caracteristici:

AMD Athlon

post-82990-1172196180_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un MP150, dar nu e mai vechi de 7-8 luni şi cred că e din aceeaşi familie.

Scanare şi imprimare fără calculator ai

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceiasi eroare o primesc cu orice program instalat de pe cd-ul dat...si atunci cand scanez din Control Panel.

Am dat acum optiunea "copy" fara calculator...si merge sa-mi copie documentul ce-l am in scanner pe o coala. Dar eu vreau in calculator :D

Sigur că trebuie să poţi salva

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema; era de vina cablul. Cel pe care mi-l daduse la multifunctional era mult mai subtire decat unul pe care l-am probat de la un prieten si cu ajutorul caruia am reusit si scana si printa. Multumesc pentru sfat inca odata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu exact aceeasi problema cu un canon mp460...ce cablu sa iau??? ..poate imi da cineva numele de firma care apare pe un cablu functional

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

s-a rezolvat...

cablu bun: made in China Revision usb 2.0 high speed..importat de Agis Computer..l-am luat de la cineva care nu mai stie de unde-l are..dar acesta a rezolvat problema..e si mai gros decat celalalt

 

 

...nu luati deci TongYu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×