Sari la conținut
Forum Roportal
secretarul

Democratia in Europa Occidentala

Postări Recomandate

Democratia in Europa Occidentala s-a bazat si se bazeaza pe participarea societatii civile in luarea deciziilor. Legea 54/2003 a sindicatelor prin art.2 interzice explicit agricultorilor care in Romania sunt aproximativ 4.000.000, dreptul de a se organiza in sindicate proprii. :pardon:

Si atunci agricultorii romani cum isi pot exprima parerea in privinta unor legi care ii privesc in mod direct?

Mai poate fi vorba de dialog Guvern-Societate Civila in cazul agricultorilor daca acestia nu se pot organiza in sindicate proprii?

Se mai poate afirma ca in Romania exista democratie?

Ne-am eliberat de comunism sau suntem condusi de aceleasi persoane cu aceleasi mentalitati de di-nainte de decembrie '89?

 

CONSTITUTIA ROMANIEI, ARTICOLUL 40

(1) Cetăţenii se pot asocia liber

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemenea am cerut ajutorul sindicatelor agricultorilor din Uniunea Europeana pentru modificarea Legii 54/2003 care este neconstitutionala si contravine prevederilor art.11 al CEDO si art.23 al Declaratiei Universale a Drepturilor Omului a Natiunilor Unite.

 

Manole Silviu, secretarul Sindicatului Agricultorilor "CUltivatorii Directi din Romania"

Părerea mea (fără să cunosc situaţia pe plan european) este că sindicatele sunt organizaţii ale salariaţilor, ori agricultorii din RO. sunt mai degrabă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Părerea mea (fără să cunosc situaţia pe plan european) este că sindicatele sunt organizaţii ale salariaţilor, ori agricultorii din RO. sunt mai degrabă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×