Sari la conținut
Forum Roportal
ana badea

Transaminaze crescute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua....am si eu o problema, rog din toata inima sa-mi explice cineva...am fcaut analizele la sange si mi-am gasit transaminazele crescute TGO=40 SI TGP=47 valoarea normala pe buletin scrie 31 respectiv 32...am urmat tratament cu esentiale...dupa 2 3 saptamani am repetat analizele si mi-au iesit TGO48 SI TGP 65...la primele analize mi-a iesit colesterolul 270 (valori normale 150-250)...la repetarea analizelor mi-a scazut colesterolul la 209 , specific ca m-am ferit de grasimi , nu mananc grasimi din carne ci din branza si iaurturi....mi-am facut si analizele pt hepatita B SI C si au iesit negative , slava domnului!....mai am si fierea lenesa si un pancreas in grasime...ca mi-am facut si ecograf....concluzia doctorului a fost un tratament cu bilichol, odihna foarte multa , adica mi-a prescris si somnifere pt a dormi mult (stilhnox, )plus vitamine , eurovita ...sunt foarte ingrijorata pt ca ma simt foarte slabita si foarte obosita ..doctorul mi-a zis ca este de la un necaz, intr-adevar acum un an am avut un deces infamilie care m-a consumat enorm...are dreptate doctorul , dupa 2 saptamani am sa repet analizele...de aceea intreb , este normal sa ai transaminazele crescute fara a avea o boala la ficat ...???mi-a luat si tensiunea si o aveam 11 cu nustiu cat , mi-a zis ca este buna..ce sfaturi imi dati ...rog raspuns pt ca am nevoie sa-mi recapat energia...tatal meu a murit de cancer si a avut si hepatita b si sunt extrem de ingrijorata..multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana,

cu oarecum aceeasi problema se confrunta si preietenul meu. Are transaminazele crescute, insa la el referinta o reprezenta valoarea leucocitelor care erau crescute. Doctorul i-a spus ca daca avea leucocitele scazute, avea sigur hepatita. Asa ca a refacut testele de sange si urina, saptamana viitoare primeste rezultatele.

 

Dupa data postului, ar fi trebuit sa refaci deja analizele, ia spune cum te-au iesit rezultatele?

Le-ai facut in acelasi loc ca si pe anterioarele? Sau ai fost la alt doctor?

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ana, nu te gandi la ce e mai rau pentru niste transaminaze amarate. Tine un regim care sa constea in alimente proaspete, mancare gatita la cuptor sau fiarta, gatar de pui sau peste. Nu consuma deloc prajeli, deloc alcool, foarte putina cafea (evemtual o cafelutza slaba pe zi). Odihneste-te cat de mult poti, chiar daca asta inseamna doar repaus la orizontala, fara somn. Ficatul se regenereaza prin odihna. Evita de asemenea concentratele de supa (gen Delikat, Maggi...) A venit primavara si poti face o cura de spanac, urzici, cu gratar din piept de pui, branza de vaci, cartofi natur, piure, salate cat de multe si fructe. evita alimentele cu coloranti (sucuri, bomboane frumos colorate, prajituri de la alimentara gen "Prajitura casei"), si repeta analizelee. Rezultatele nu se vor normaliza in 2 saptamani... Trebuie sa ai grija mare de tine. Eu mi-am pierdut mama... Stiu ca durerea pe care o traiesti ca urmare a despartirii fizice de cel drag e cumplita, dar deseori m-am simtit ocrotita de ea de acolo de unde e acum. Asa ca gandeste-te la tine cat esti aici pe pamant, fiindca ai probabil copii, sot... persoane care iti sunt dragi si care cred ca sufera, vazandu-te speriata si necajita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, din nou...de aproximativ un an am transaminazele crescute....am aflat de la o doamna doctora din spitalul colentina ca s-ar putea sa fie ceva destul de grav ..sa am hepatita autoimuna..deoarece mama are probleme cu imunitatea ,avand de 5 ani psoriasis generalizat..iar eu sa am aceiasi problema dar organismul meu ataca ficatul..deocamdata astept o analiza cu anicorpi, ...ceva de genul acesta..sunt extrem de ingrijorata deoarece initial am crezut ca problema mea provine de la stres dar ulterior am aflat ca oricat de mare ar fii stresul , ficatul se regenereaza , iar al meu nu ....specific ca nu am virusi hepatici....ce sfaturi puteti sa-mi dati sau ce regim alimentar sa tin pentru a putea diminiua oboseala mare pe care o am....va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a diminua oboseala trebuie sa te odihnesti. Odihneste-te mereu daca asa iti mai revii. Daca lucrezi ia-ti un concediu. Fructele si legumele iti vor da un tonus mai bun. Mananca in cantitati mici si evita mancarurile greu de digerat (grasimi, carne, prajeli, condimente in exces). Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi..intr-adevar dorm cam 10 ore pe zi dar din pacate ma trezesc mereu obosita..pofta de viata parca a disparut...incerc sa mananc foarte sanatos...este greu sa renunt la unele placeri ale vietii dar am aruncat din frigider tot ceea ce am considerat nesanatos....multumesc lui D-zeu ca sunt pe mana unui doctor capabil si ca totusi am aflat din timp ca ficatul meu nu se regenereaza....asta in urma unor analize absolut intamplatoare....as dori ca sfat ce alimente sunt absolut necesare si care sunt absolut interzise..momentan doctora mi-a zis sa nu beau alcool si sa nu mananc condimente , absolut deloc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alimente absolut necesare nu exista pentru ficat. Ideea e ca ficatul se regenereaza cand are putin de lucru, deci cantitati mici, cat mai mici de alimente, asta sigur, in limita normalului, totusi. Contraindicate sunt toxinele, alimentele care contin toxine. Substantele toxice sunt cele care avariaza ficatul. Aici intra medicamentele, alimentele cu E-uri, conservanti, stabilizatori, chimicale, alcoolul, desigur. Ideea e sa mananci cat mai natural, mai exact, daca poti sa-ti procuri hrana de la tzara. Fructele si legumele din comert pot fi toxice in functie de cantitatea si diversitatea substantelor chimice folosite la cultivarea lor. Din acest motiv, cand cumperi de la piata evita "turcismele". Cumpara de la tarani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspuns...o sa gandesc de doua ori inainte sa mananc ceva ...tocmai m-am intors de la spital ..mi s-a refacut analiza pentru virusi hepatici si este buna..nu am virusi hepatici ....mai am de asteptat inca o saptamana pentru o analiza ce detecteaza hepatita autoimuna...sa vedem!!..sper sa fie ceva usor totusi...multumesc inca o data pentru sfaturi si o sa invat pas cu pas sa mananc cat mai sanatos...SANATATE MULTA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pentru raspuns...o sa gandesc de doua ori inainte sa mananc ceva ...tocmai m-am intors de la spital ..mi s-a refacut analiza pentru virusi hepatici si este buna..nu am virusi hepatici ....mai am de asteptat inca o saptamana pentru o analiza ce detecteaza hepatita autoimuna...sa vedem!!..sper sa fie ceva usor totusi...multumesc inca o data pentru sfaturi si o sa invat pas cu pas sa mananc cat mai sanatos...SANATATE MULTA!

 

 

Te felicit. :lol2: Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara. de trei ani la analize imi ies analizele,mai exact: tgp este crescut, pe hartia de analize valoarea normala este intre:5-50, eu am 96. tgo,valoarea nomala este de 5-40,eu am 34,am scris si a doua analiza crezand ca este necesara. am consultat 2 medicii,mi-au dat ceva vitamine pt regenerarea ficatului,dar cand repet analizele sunt la fel,eu ma simt f obosita ,obosesc repede. imi puteti da un sfat ce sa fac? multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×