Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

PHP

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare...exista programe care iti permite sa vizualizezi scripturile php pe un calc care nu este conectat la net? vreau sa spun ... sa vezi pagina .php gen .html... sa iti arate ce contine pagina daca nu este pusa pe un server. Daca exista asi vrea sa stiu si eu cum se cheama programul si unde il gasesc sa il downloadez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe astfel de programe. Cele mai folosite ar fi Apache, IIS, etc...

 

Apache il gasesti pe google, IIS il poti instala din Control Panel / Add or remove programs / Add/Remove Windows Components si bifezi IIS. Dupa ce ai instalat mergi in Control Panel / Administrative Tools / Internet Information Services si te descurci

Editat de Shocker_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am siteul www.kronimedia.com si as vrea sa il lucrez si eu in php(ex:index.php) dar nu stiu .

Unde pot gasi instructiunile necesare pentru a invata???

 

 

Am si eu o intrebare...exista programe care iti permite sa vizualizezi scripturile php pe un calc care nu este conectat la net? vreau sa spun ... sa vezi pagina .php gen .html... sa iti arate ce contine pagina daca nu este pusa pe un server. Daca exista asi vrea sa stiu si eu cum se cheama programul si unde il gasesc sa il downloadez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi rezultatul rularii acelor scripturi trebuie sa iti instalezi un servar. Cele mai cunoscute sunt cele prezentate de Shocker. De asemenea trebuie sa iti instalezi si php-ul iar daca folosesti baze de date si Mysql.

 

Exista aplicatii care vin cu toate aceste programe.

De ex: http://sourceforge.net/projects/xampp/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×