Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, nu ma jigneste, doar ca nu poate fi doar asa cum este ea prezentata acum. Pentru ca simt ca cu totii suntem una, pentru ca mereu L-am simtit pe Dumnezeu in viata mea, Il simt in mine, simt ca ma iubeste ... atunci cum ar putea fi toate bazaconiile ca femeia nu este curata, ca este inferioara, cum ar putea fi adevarate? Este greu de explicat in cuvinte ce simti, ce trairi ai, unii ar zice ca sunt subiective, doar cei care traiesc ceva asemanator ca tine stiu la ce te referi.

Si mie mi se par aiurea chestiile cu femeia nu e curata, fac multe lucruri nelalocul lor, desi ma consider o credincioasa, nu tin cont de acoperirea capului , de exemplu , si daca sunt pe stop nu ma opreste nimeni sa intru in biserica...

Eu am obiceiul prost sa le raspund oamenilor de la biserica daca se leaga de mine, chiar si preotilor. E bine, nu e bine, sunt multe pareri, stiu, pe marginea acestui tip de comportament... :(Daca imi zic de ce n-am pe cap ceva, le raspund ca ne nastem toti goi, suntem goi oricum in fata lui Dumnezeu. Si zice un preot , "si atunci de ce sa nu slujim goi", "pai, slujiti". David a dansat gol in fata chivotului. In apa botezului tot goi intram...Daca se leaga o baba de mine cu ata mai rau, am o gramada de replici.

Astia mai religiosi sa va rugati pentru mine, daca considerati ca e gresit ce fac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar basmele nu are nimeni pretentia ca sunt intamplari sau fapte adevarate ,pe cand biblia descrie fapte reale ce s-au petrecut cu mult timp in urma sau ma rog ,se vor a fi reale .
daca le privesti doar ca fapte povestite, Biblia si basmele sunt echivalente

Biblia contine basmele evreilor

 

de ce sa se emancipeze in Biserica? pentru ca Dumnezeu e pentru toti
tocmai asta e, ca e deja!

 

Si mie mi se par aiurea chestiile cu femeia nu e curata
neintelegerea corecta a textului deriva din judecarea pe baza unor cuvinte care si-au tot schimbat semnificatiile

"a fi curat" insemana in Biblie: a fi pregatit pentru oficiul acordat lui Dumnezeu

asa cum chirurgul se poate sa fi facut dusul de dimineata, dar se mai spala odata pe maini cand intra in sala de operatie, in timp ce eu nu ma spal pe maini cand ajung la birou...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie mi se par aiurea chestiile cu femeia nu e curata, fac multe lucruri nelalocul lor, desi ma consider o credincioasa, nu tin cont de acoperirea capului , de exemplu , si daca sunt pe stop nu ma opreste nimeni sa intru in biserica...

Eu am obiceiul prost sa le raspund oamenilor de la biserica daca se leaga de mine, chiar si preotilor. E bine, nu e bine, sunt multe pareri, stiu, pe marginea acestui tip de comportament... :(Daca imi zic de ce n-am pe cap ceva, le raspund ca ne nastem toti goi, suntem goi oricum in fata lui Dumnezeu. Si zice un preot , "si atunci de ce sa nu slujim goi", "pai, slujiti". David a dansat gol in fata chivotului. In apa botezului tot goi intram...Daca se leaga o baba de mine cu ata mai rau, am o gramada de replici.

Astia mai religiosi sa va rugati pentru mine, daca considerati ca e gresit ce fac...

In mod normal femeia nu ar trebui sa aiba menstra. Asa cum nici animalele nu au nici oamenii nu ar trebui sa aiba cu atat mai mult ca sunt deasupra lor. Momentan ne putem considera norocoase deoarece in acest mod eliminam si energii negative, insa barbatii le strag in ei si nu e bine. Cu cat evoluam spiritual cu atat vom vedeasi modificari la nivelul fizic si disparitia menstrei este una din aceste modificari. Se pare ca exista asstfel de femei si au putut sa aiba si copii. Eu am observat la mine, sunt vegetariana de acusi 11 ani si menstra tine putin si e redusa si cantitativ. Intreaba orice femeie care s-a lasat de carne si iti va zice mai mult sau mai putin acelasi lucru. Se pare ca alimentatia are un rol important. Deci nu e vorba ca femeile nu sunt curate sau inferioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod normal femeia nu ar trebui sa aiba menstra. Asa cum nici animalele nu au nici oamenii nu ar trebui sa aiba
ba animalele au

de exemplu, catelele si pisicile, de doua ori pe an (la ovulatie)

la pisicute nu prea se observa

dar la cateaua-lup pe care o am eu in curte, iti spun sigur ca un se putea sa nu observam

 

 

ne putem considera norocoase deoarece in acest mod eliminam si energii negative, insa barbatii le strag in ei si nu e bine.
ei, vezi? asta e! avantaj noi, doamnele!

 

 

Cu cat evoluam spiritual cu atat vom vedeasi modificari la nivelul fizic si disparitia menstrei este una din aceste modificari. Se pare ca exista asstfel de femei si au putut sa aiba si copii. Eu am observat la mine, sunt vegetariana de acusi 11 ani si menstra tine putin si e redusa si cantitativ. Intreaba orice femeie care s-a lasat de carne si iti va zice mai mult sau mai putin acelasi lucru. Se pare ca alimentatia are un rol important. Deci nu e vorba ca femeile nu sunt curate sau inferioare.
nu e neaparat necesar sa "te lasi de carne" pentru asta

eu am reusit intr-o vreme (cativa ani) sa am scurgerea menstruala o noapte si doua zile, timp in care, daca reuseam sa ajung la WC cand simteam ca e cazul, nu se observa nimic pe tampon

regimul vegetarian l-am exersat ulterior, participand la cursurile de Yoga

[renuntarea la consumul de carne este insa doar un exercitiu de autocontrol - yoghinii tind prin aceasta nu la viata vegetariana pe veci, ci la controlul asupra energiilor asa incat consumul ulterior de carne sa nu mai afecteze organismul - ca yoghin, daca nu reusesti aceasta, si mai ai inca nevoie de regim vegetarian, inseamna ca ai ramas pe o treapta inferioara]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai asta e, ca e deja!

in conditiile in care pavel spune ca femeie ar trebui sa-si tina gura... nu prea e.

 

neintelegerea corecta a textului deriva din judecarea pe baza unor cuvinte care si-au tot schimbat semnificatiile

poate ca ar fi necesara o upgradare a bibliei ? eu, azi, daca mi se spune "alb", pai alb inteleg. nu negru. cat timp mai poate fi folosita scuza asta cu schimbarea intelesului cuvintelor in timp?

 

"a fi curat" insemana in Biblie: a fi pregatit pentru oficiul acordat lui Dumnezeu

asa cum chirurgul se poate sa fi facut dusul de dimineata, dar se mai spala odata pe maini cand intra in sala de operatie, in timp ce eu nu ma spal pe maini cand ajung la birou...

chirurgul se spala pentru ca in burta omului n-au ce cauta niste anumite vietuitoare. dar in fata lui Dumnezeu, care le-a facut pe toate, inclusiv pe femeie si ciclul ei, de ce n-are aceasta ce cauta ?

de ce VT spune ca aceasta trebuie sa faca nu stiu ce ritualuri ca sa se purifice dupa ce naste?

aaaaa...tot mentalitatea vremurilor? normal ca tot aia ! dar ce te faci, ca cei care inteleg perceptele biblice prin prisma istoriei sunt toti in afara religiei ?!?

 

In mod normal femeia nu ar trebui sa aiba menstra. Asa cum nici animalele nu au nici oamenii nu ar trebui sa aiba cu atat mai mult ca sunt deasupra lor. Momentan ne putem considera norocoase deoarece in acest mod eliminam si energii negative, insa barbatii le strag in ei si nu e bine. Cu cat evoluam spiritual cu atat vom vedeasi modificari la nivelul fizic si disparitia menstrei este una din aceste modificari.

achizitioneaza-ti niste cunostinte de fiziologie si anatomie, dupa care mai vorbim. nu lua de bune toate ineptiile de pe internet.

la oameni si la celelalte hominide, endometrul este eliminat si, odata cu el, o cantitate mica de sange. la celelalte mamifere, endometrul este absorbit.

cantitatea de sange poate fi de la 10 la 80 de ml, iar perioada de la 2 la 7 zile. tot ce nu se incadreaza pune semne de intrebare.

este si normal ca alimentatia sa influenteze ciclul, pentru ca influenteaza toata functionarea organismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba animalele au

de exemplu, catelele si pisicile, de doua ori pe an (la ovulatie)

la pisicute nu prea se observa

dar la cateaua-lup pe care o am eu in curte, iti spun sigur ca un se putea sa nu observam

Se intampla asa pentru ca sunt animale domestice si le indopam cu tot felul de chimicale, este normal ca si corpul lor sa reactioneze ca si al nostru la atatea prostii bagate in noi.

 

achizitioneaza-ti niste cunostinte de fiziologie si anatomie, dupa care mai vorbim. nu lua de bune toate ineptiile de pe internet.

la oameni si la celelalte hominide, endometrul este eliminat si, odata cu el, o cantitate mica de sange. la celelalte mamifere, endometrul este absorbit.

cantitatea de sange poate fi de la 10 la 80 de ml, iar perioada de la 2 la 7 zile. tot ce nu se incadreaza pune semne de intrebare.

este si normal ca alimentatia sa influenteze ciclul, pentru ca influenteaza toata functionarea organismului.

Nu ma intereseaza ce zic medicii si alte chestii de pe net. Medicii sunt departe de adevar, nici macar in domeniul lor nu au descoperit tot ce trebuiau sa descopere. Trupul nostru este perfect si nici o scurgere de sange si nici o durere nu este normala. Deci mai cauta si tu si poate vei descoperi multe alte chestii interesante decat putem intelege acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma intereseaza ce zic medicii si alte chestii de pe net. Medicii sunt departe de adevar, nici macar in domeniul lor nu au descoperit tot ce trebuiau sa descopere.

 

Unde sa cauti?

Daca medici sunt departe de adevar probabil ca ar fi corect sa ne informam in problemele ce privesc sanatatea corpului ....de la gunoieri .... poate de la ei primesti raspunsurile pe care medicina inca nu le poate INCA da!

Chiar daca in nici un domeniou nu s-a descoperit tot ...lucrurile nu stau in loc!

 

Trupul nostru este perfect si nici o scurgere de sange si nici o durere nu este normala. Deci mai cauta si tu si poate vei descoperi multe alte chestii interesante decat putem intelege acum.

 

Zici tu asta ca somitate stintifica recunoscuta ? ..sau doar iti dai si tu cu parerea?

Unde sa cautam? ..... in trinitate? ...ca doar pozitia femei in trinitate e tema !

 

Sau sa intelegem ca femeia nu are ce cauta langa Tatal si Fiu nici in trinitate si nici la Geneza ca "la ciclu" colora tot Universul ?

Hm !!! !!! o fi si asta o cauza!...mai sti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se intampla asa pentru ca sunt animale domestice si le indopam cu tot felul de chimicale, este normal ca si corpul lor sa reactioneze ca si al nostru la atatea prostii bagate in noi.

Nu ma intereseaza ce zic medicii si alte chestii de pe net. Medicii sunt departe de adevar, nici macar in domeniul lor nu au descoperit tot ce trebuiau sa descopere. Trupul nostru este perfect si nici o scurgere de sange si nici o durere nu este normala. Deci mai cauta si tu si poate vei descoperi multe alte chestii interesante decat putem intelege acum.

 

 

trupul nostru nu e perfect ,imbatranim ,nu ? iar chestia cu scurgerile de sange ........e normala intr-o anumita perioada a lunii .

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

duhul sfant din trinitate e femeia dar a fost transfomat in neutrude consiliul de la nicea . cum au considerat-o [prostituata] si pe maria magdalena . faptul ca femeia nu e vazuta ca divin e vina omului nu a lui dumnezeu.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
duhul sfant din trinitate e femeia dar a fost transfomat in neutrude consiliul de la nicea . cum au considerat-o tarfa si pe maria magdalena . faptul ca femeia nu e vazuta ca divin e vina omului nu a lui dumnezeu.

 

Nu cumva tot la acel conciliu Isus a fost ridicat la apelul de seara .... in functia de Dumnezeu Adevarat?

Desi pana atunci nimanui nu ii trecuse prin cap asemenea idei nastrusnice!!!!

Daca esti sincer fi pana la capat!

Nu uita ca: O jumatate de adevar valoreaza cat o minciuna bine gogonata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×