Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biserica catolica s-a gandit sa faca PATRIME si sa o includa si pe Maria... :P Poate ca cat de curand o sa avem o schimbare majora in crezul catolic...mai ales ca este o invatatura plauzibila pentru ca Maria este MAMA DE/LUI DUMNEZEU in invatatura lor...
nu va alarmati! nu e chiar asa!

Maria este Theotokos si la ortodocsi, nu doar la catolici - si asta de sute de ani!

in plus, in rugaciunile adresate Mariei, ortodocsii ii cer sa ii mantuiasca - in teologia catolica, Maria este considerata doar co-mantuitoare

 

biserica ortodoxa a desconsiderat dintotdeauna femeia

ar trebui sa-i dam cezarului ce-i al cezarului si sa-i readucem femei demnitatea ..........bine spus ,da viata ce poate fi mai important in afara faptului de a da viata .

femeia este prezentata biblic si in ipostaze pozitive

daca insa imaginea ei paleste in fata barbatului este pentru ca textele au aparut intr-o societate patriarhala

primii crestini, prin textele "anti-feminine", atrageau atentia asupra pericolului pe care il reprezentau profetesele diferitelor zeitati ale populatiilor grecesti - apoi imaginea s-a extins...

 

si acum o femeie inteligenta sperie si-i face pe multi s-o evite
e normal ca barbatii sa se simta amenintati de inteligenta femeilor (acolo unde este...)

barbatii au din instinct tendinta spre competitie

intre ei, reusesc cum reusesc, dar daca apare un element necunosct (de exemplu, femeia), se simt incomod, amenintati...

 

Emanciparea femei este un lucru cat se poate de normal ba chiar o necesitate primordiala ...din acest p de v bisericile crestine sau mai ales islamice ...nu isi dovedesc decat INFERIORITATEA si INCOMPETENTA la marea provocare aruncata de realitatea care progreseaza!
emanciparea femeii este normala

dar de ce ar trebui sa se emancipeze in Biserica?

 

 

ar trebui sa incepem cu povestile populare: de ce Fat-Frumos se bate cu Zmeul pentru o gasculita de printesa?

in povestile populare, femeia nu este mai bine prezentata decat in textele biblice - ba chiar dimpotriva, daca vrem sa analizam corect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
emanciparea femeii este normala

dar de ce ar trebui sa se emancipeze in Biserica?

 

Cand o asemenea intrebare e pusa de un teolog din zilele noastre ...asta este o realitate trista !

 

Numai si faptul ca femeia ar trebui altfel tratata de biserica este deja un argumnet .... dar cate nu ar mai fi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeia este prezentata biblic si in ipostaze pozitive

daca insa imaginea ei paleste in fata barbatului este pentru ca textele au aparut intr-o societate patriarhal

ar trebui sa incepem cu povestile populare: de ce Fat-Frumos se bate cu Zmeul pentru o gasculita de printesa?

in povestile populare, femeia nu este mai bine prezentata decat in textele biblice - ba chiar dimpotriva, daca vrem sa analizam corect...

 

da ,dar basmele nu are nimeni pretentia ca sunt intamplari sau fapte adevarate ,pe cand biblia descrie fapte reale ce s-au petrecut cu mult timp in urma sau ma rog ,se vor a fi reale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine, bine, insa nu cred ca mai tine faza cu "crede si nu cerceta" ... dupa cum spunea si soimos, societatea a evoluat, oamenii au evoluat si ei, sunt tot mai avizi de informatii,

oare? cand te-ai uitat ultima oara cu atentie la cei de langa tine ?

suntem o lume de pseudo-destepti, doar pentru ca vehiculam cuvinte cu zurgalai in coada si pentru ca, datorita unor inventii gen "giesem" si net non-stop, ne credem cumva superiori bunicilor.

de fapt mentalitatea e aceeasi, suntem la fel de ignoranti ca acum cateva secole, cu singura deosebire ca acum avem la dispozitie toate informatiile dar, spre rusinea noastra, acceptam mura-n gura chestii pe care le luam de bune, fara sa ne obosim prea tare sa le verificam.

 

emanciparea femeii este normala

dar de ce ar trebui sa se emancipeze in Biserica?

ar trebui sa incepem cu povestile populare: de ce Fat-Frumos se bate cu Zmeul pentru o gasculita de printesa?

in povestile populare, femeia nu este mai bine prezentata decat in textele biblice - ba chiar dimpotriva, daca vrem sa analizam corect...

au....aleu !

de ce sa se emancipeze in Biserica? pentru ca Dumnezeu e pentru toti, nu numai pentru barbati. pentru ca in VT erau prorocite, pentru ca impreuna cu apostolii au umblat si femei, pentru ca pe Isus & Co. (apostolii) i-au sustinut material Maria Magdalena si cateva altele...toate femei ! pentru ca Biblia priveste femeia ca fiind necurata, atat in VT cat si in NT si asta ar trebui sa fie cel putin un criteriu care sa te puna pe ganduri.

 

de ce sa incepem cu biblia si nu cu basmele? pentru ca petre ispirescu n-a pretins niciodata ca scrie "cuvantul lui Dumnezeu", de aia !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trinitatea o ofensa adusa femeii ?????

 

Nimic nu este mai sfant decat A DA VIATA!!!!

 

Doar Creatorul a mai dat viata ...si in afara de el FEMEIA sau partea femeiasca din natura!

 

Acest lucru face ca femeia sa fie mult mai apropiata de Dumnezeu si de Dumnezeire!

 

De ce Dumnezeu Tatal si nu Dumnezeu MAMA!

 

Nu tatal naste copii si face FII ci mama ....cum sa existe Fiul alaturi de tata inainte de toti vecii daca nu l-a nascut Mama ???

 

De ce nu e femeia parte a Trinitatii si mai degraba Duhul Sfant ...adica o fantoma dumnezeiasca ...... o idee mai mult decat penibila

Pentru ca s-au scos multe din Biblie si sunt inca multe de aflat. E normal ca Dumnezeu sa aiba si principiul feminin, dar nu se vorbeste despre asta. A fost un plan bine pus la punct de discreditare a femei si a ducerii in eroare. Vor iesi toate la iveala in curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu eu consider ci religia ortodoxa care afirma in Crez ca Isus e Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat !

Femeia ptr un om inteligent nu reprezinta nici un pacat ci eventual un om daruit si binecuvantat cu "daruri sfinte"!

Emanciparea femei este un lucru cat se poate de normal ba chiar o necesitate primordiala ...din acest p de v bisericile crestine sau mai ales islamice ...nu isi dovedesc decat INFERIORITATEA si INCOMPETENTA la marea provocare aruncata de realitatea care progreseaza!

:roll: Cool, un barbat care vorbeste de emanciparea femeii!...Ar trebui vazut cu aspiratorul in mana sa vedem daca face si in practica ce zice in teorie :D Am vazut familii in care femeia e capitanul navei, dar mi s-a parut aiurea... un barbat care nu are personalitate, nimic de zis :D Si...o femeie-barbat?... Bleah...Asta e ce au inteles unii din emancipare...

 

Pentru ca s-au scos multe din Biblie si sunt inca multe de aflat. E normal ca Dumnezeu sa aiba si principiul feminin, dar nu se vorbeste despre asta. A fost un plan bine pus la punct de discreditare a femei si a ducerii in eroare. Vor iesi toate la iveala in curand.

Am citit si eu despre asta, daca stii cu aproximatie cand vor iesi la iveala poate ne spui sau da-mi un pm...

In nu stiu ce tara am inteles ca rugaciunea o sa fie cam asa Tata/Mama care ne esti in ceruri etc...

 

 

Dumnezeu e si Tata si Mama, in cer nu exista sexe...acolo nimeni nu se insoara, nu se marita etc, cum zice Sf Ap Pavel...

Doar entitatile cu trup , care au venit in materie , au sexe, aici apar diferentierile, dualitatile, lupta , frecusul...Toate pentru evolutie...

 

Numai si faptul ca femeia ar trebui altfel tratata de biserica este deja un argumnet .... dar cate nu ar mai fi!

Alt argument e ca femeile sunt de pe Venus, iar barbatii de pe Marte ;)

De asemenea, in Biblie spune ca femeia va calca capul sarpelui... Deci, fruncea sus, femeie!...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit si eu despre asta, daca stii cu aproximatie cand vor iesi la iveala poate ne spui sau da-mi un pm...

In nu stiu ce tara am inteles ca rugaciunea o sa fie cam asa Tata/Mama care ne esti in ceruri etc...

Dumnezeu e si Tata si Mama, in cer nu exista sexe...acolo nimeni nu se insoara, nu se marita etc, cum zice Sf Ap Pavel...

Doar entitatile cu trup , care au venit in materie , au sexe, aici apar diferentierile, dualitatile, lupta , frecusul...Toate pentru evolutie...

Iti dai seama ca nu se poate zice o data exacta, daca trecutul este sigur si de foarte putine ori se intervine asupra lui(asta daca sunt misiuni intr-adevar importante) viitorul se poate mereu schimba. Uite si in cartea recenta a lui Radu Cinamar se vorbeste despre Maria Magdalena, ca era mereu prezenta langa Iisus, ca atunci cand El nu era lumea venea la ea si ii cerea sfaturi, ca nu a fost o prostituata si ca era un spirit evoluat. Am citit si in Paulo Coelho in cartea La raul piedra am sezut si am plans ... si aici se vorbeste despre femeie. Dar mai presus de ce am citit in carti, am simtit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti dai seama ca nu se poate zice o data exacta, daca trecutul este sigur si de foarte putine ori se intervine asupra lui(asta daca sunt misiuni intr-adevar importante) viitorul se poate mereu schimba. Uite si in cartea recenta a lui Radu Cinamar se vorbeste despre Maria Magdalena, ca era mereu prezenta langa Iisus, ca atunci cand El nu era lumea venea la ea si ii cerea sfaturi, ca nu a fost o prostituata si ca era un spirit evoluat. Am citit si in Paulo Coelho in cartea La raul piedra am sezut si am plans ... si aici se vorbeste despre femeie. Dar mai presus de ce am citit in carti, am simtit.

Parca am citit undeva in Biblie ca Isus a scos 7 demoni din Maria Magdalena, deci a restabilit-o la parametrii functionali....:D I-a redat respectul pierdut; de aceea azi o vedem in icoane...

Si ce ai simtit? Ai simtit ca Treimea te jigneste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parca am citit undeva in Biblie ca Isus a scos 7 demoni din Maria Magdalena, deci a restabilit-o la parametrii functionali....:D I-a redat respectul pierdut; de aceea azi o vedem in icoane...

Si ce ai simtit? Ai simtit ca Treimea te jigneste?

Nu, nu ma jigneste, doar ca nu poate fi doar asa cum este ea prezentata acum. Pentru ca simt ca cu totii suntem una, pentru ca mereu L-am simtit pe Dumnezeu in viata mea, Il simt in mine, simt ca ma iubeste ... atunci cum ar putea fi toate bazaconiile ca femeia nu este curata, ca este inferioara, cum ar putea fi adevarate? Este greu de explicat in cuvinte ce simti, ce trairi ai, unii ar zice ca sunt subiective, doar cei care traiesc ceva asemanator ca tine stiu la ce te referi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×