Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Responsabilitatea de a avea un copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problemele financiare m-au impiedicat si pe mine sa am un copil mai devreme...insa cand am ramas gravida am gasit forta necesara de a surmonta aceste probleme. Cred ca aceste asa des oinvocate probleme financiare reprezinta de fapt riscul pe care un parinte si-l asuma sau macar o parte din risc. Si cred ca fara asumarea acestui risc nu se poate trece mai departe. Este la fel cum treci de la trap la galop, trecerea implica asumarea riscului, este acolo o frica, o teama care trebuie asumata.

Si eu am pomenit de frica...pentru mine frica e un lucru normal. Nasterea si cresterea unui copil reprezinta o responsabilitate enorma si nu cred ca poate fi asumata fara macar un pic de frica. Nu intentionez sa judec pe nimeni, insa consider ca a decide conceperea unui copil, fara sa simti macar o urma de indoiala, de frica, inseamna iresponsabilitate. Nu o spun pentru ca te vad necajita, ci pentru ca sunt convinsa ca frica asta ne da la fiecare masura minunii de care suntem in stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de responsabilitate...Imi ziceau femeile in parc: "ce curaj, doamna, ca ati facut doi copii unul dupa altul"....

Eu le ziceam:" Curaj sau inconstienta?" :jester: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu primul l-am facut din inconstienta, intamplare ...

 

al doilea deja il doresc cu emotii materne ... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa lasam la o parte atitudinea " spectatorilor" care zambesc rece in fata entuziasmului matern, ascunzandu-si cu grija plictiseala si dorinta secreta de-a nu avea copii.

Nu mi-a placut tonul critic al unora.

Daca cineva are o atitudine critica,selectiva si se comporta in orice imprejurare dupa parerile si convingerile proprii,bine chibzuite si motivate logic, spunem ca avem de-a face cu un om indepedent.

Un asemenea om,stapan pe el si obisnuit sa de-a dovada de hotarare si initiativa,stie totusi sa invete si de la altii cand este cazul,dar nu se lasa niciodata condus de parerile altora.

De astfel de oameni avem nevoie si trebuie sa-i educam.

Una din cele mai frumoase calitati care impodobesc personalitatea este modestia.Omul modest stie sa-si aprecieze meritele la adevarata lor valoare,fara a cauta sa-i puna in inferioritate pe altii.Ea ar trebuii sa vina din respect fata de sine si din respect pentru calitatile celorlalti.

Fetita mea se va naste la sfarsitul lunii si nu accept ca cineva sa o considere un "PLOD".

Responsabilitatea de a avea un copil:Din pacate intervin nenumarati factori de ordin social-economic si educativ.

 

PS Iubesc orice fiinta,care aduce pe lume o alta fiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Fetita mea se va naste la sfarsitul lunii si nu accept ca cineva sa o considere un "PLOD".

...

PS Iubesc orice fiinta,care aduce pe lume o alta fiinta.

 

Exact asta e motivul pentru care mamicile se simt scarbite de tonul ,,contra'' si nu pot da replici.Eu sunt una dintre ele.Si simt ca nu sunt putine.A se vedea evitarea acestui topic.

 

Pentru cei care fac 100 de socoteli despre a avea sau nu copii le spun urmatorul lucru:cand veti avea copii facuti de voi personal,atunci sa criticati si sa jigniti.Pana atunci,abtineti-va!

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cine a jignit pe cine, dar e problema voastra daca va simtiti jignite. Eu sunt fericita mamica a unui copil absolut superb, facut din dragoste si din dorinta, insa cu frica si sunt convinsa ca si voua v-a fost frica si v-ati facut sute de socoteli, dar acum nu mai recunoasteti. In alta ordine de idei, in anumite contexte imi numesc copilul plod, puradel, copchil, cupil, magar, purcel, căcărează, puţos, căcăcios...şi pot discerne cand cineva ii spune copilului plod din dusmanie si dispret sau in gluma, asa cum a fost in acest topic.

Personal mi se pare ipocrizie sa pui la zid o femeie care inainte sa faca un copil se gandeste de sute de ori daca are ce sa-i dea sa manance.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu inteleg cine a jignit pe cine, dar e problema voastra daca va simtiti jignite.

Eu sunt fericita mamica a unui copil absolut superb.

Ca sa intelegi, mai intai trebuie sa citesti.

Stii povestea cu bufnita,care crede ca puiul ei e cel mai frumos din toata padurea,dar de, are la baza phihologia oamenilor, nu a pasarilor.

Din exces de dragoste, unii parintii amplifica intotdeauna calitatile copilului.Parca ar purta ochelari cu lentile roz,care deformeaza realitatea facand-o mai frumoasa.(Pot argumenta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu exista topic pe forumul asta unde sa nu apara si o cearta :spiteful: Aici e vorba de responsabilitatea de a avea copii, nu de faptul ca cineva numeste un copil plod.

Apoi, daca se accepta ca e o responsabilitate sa ai un copil, mi se pare evident ca trebuie acceptat faptul ca multe femei se gandesc bine inainte de a avea un copil. Daca stai intr-o cutie de carton sau intr-o maghernita, daca n-ai nici un venit in afara ajutorului de somaj care se termina oricum peste o luna-doua sau ai un barbat care bea non stop si te si altoieste dupa aia, nu credeti ca a aduce pe lume un copil e putin cam inconstient? Am dat doar exemple extreme. Sunt si altele, prezentate de mai mu;lte mamici si nu numai. Sunt intrebari normale si temeri pe care le are orice femeie constienta de responsabilitatea pe care si-o asuma.

Din pacate nu mai traim pe vremurile cand majoritatea oamenilor stateau in case de chirpici, la tara si era normal sa fii analfabet. Acum cred ca trebuie sa te gandesti putin daca poti oferi copilului o viata nu luxoasa, dar macar sa ii poti asigura minimul necesar de hrana, educatie si mediu familial optim pentru o dezvoltare armonioasa.

Apoi, cred ca o femeie trebuie sa fie ea insasi pregatita sa aiba un copil. Copilul nu e o solutie pentru a face un mariaj sa mearga, nici pentru a -ti ascunde frustrarile sociale si profesionale si nici pentru nemurire. Daca ati privi putin la generatiile de la 30 de ani in jos veti vedea foarte multi tineri suferind de tot soiul de dezechilibre emotionale, datorate in primul rand educatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa intelegi, mai intai trebuie sa citesti.

Stii povestea cu bufnita,care crede ca puiul ei e cel mai frumos din toata padurea,dar de, are la baza phihologia oamenilor, nu a pasarilor.

Din exces de dragoste, unii parintii amplifica intotdeauna calitatile copilului.Parca ar purta ochelari cu lentile roz,care deformeaza realitatea facand-o mai frumoasa.(Pot argumenta).

Mai, imagineaza-ti ca am citit inainte de a raspunde si am raspuns la acest topic pe vremea cand tu nici nu auzisei de roportal.

Stiu si povestea cu bufnita, dar tu stii ce e aceea nesimtire si care este limita ei? Nu am afirmat ca puiul meu este cel mai frumos ci ca am un copil superb si nu o spun numai eu ci absolut toata lumea care il vede, oamenii in parc, pe strada....Sigur, nu o sa ma opreasca nimeni sa-mi spuna ca am un copil urat, insa nu vad absolut nici un motiv sa-mi spuna ca e superb daca nu ar fi asa :spiteful: De argumentat valabilitatea povestii probabil ca o poti face folosind ca exemplu copilul tau, nu de alta dar pe al meu nu-l cunosti. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×