Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Responsabilitatea de a avea un copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da mosu' boli cronice daca are mama in timpul sarcini afecteaza dezvoltarea plodului

 

şi o mămică inteligentă, frumoasă şi sănătoasă care fumează poate face rău plodului... sunt mulţi alţi factori care pot afecta plodul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Logic... dar problema cea mai mare decurge (vezi Idiocracy injceputul filmului) ca mama tampitilor e mereu gravida.

 

Multi fac copii ca sunt plictisiti de ei insisi (ca prea trec anii, egosim maternal si paternal pentru senzatii noi)...

 

Multi aleg copiii si religia ca un punct fix de sprijin intr-o lume nebuna... dar asta e egoism pur, copilul ala nu trebuie sa fie tz

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi fac copii ca sunt plictisiti de ei insisi (ca prea trec anii, egosim maternal si paternal pentru senzatii noi)... multi aleg copiii si religia ca sa nu ajunga la psihiatru intr-o lume nebuna, vor sa-si creeze un punct fix de sprijin.

dupa cum iti expui parerea, cred ca nu ai copii.

 

da, intr-un fel, un copil este un punct de sprijin pentru un adult. il responsabilizeaza, il invata sa daruiasca neconditionat, il invata sa impartaseasca si bucuria si tristetea, esecurile si realizarile .... un copil te motiveaza sa fii mai bun si sa dai ce ai mai bun din tine, in aceasta viata.

si dintr-un alt punct de vedere, un copil este faptul care iti implineste viata, te face sa simti ca ai facut ceva bun, nu doar ca ai muncit ca un desscreierat de dimineata pana seara. dar astea le vor intelege doar cei care au copii, care au in ei sentimentul matern/patern.

 

Multi aleg copiii si religia ca un punct fix de sprijin intr-o lume nebuna... dar asta e egoism pur, copilul ala nu trebuie sa fie tz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flori de camp - nu esti un om rau sau iresponsabil, dar se poate mai mult de atat - crede-ma.

Copilul este o responsabilitate infinit mai mare decat idea culorii si fericirii in viata. Nu uita ca sunt multi care castiga din ignorantza si fuga noastra pentru fericire. Incepe prin a citii topicurile Manipulare constiintei si Dresorii de Minti Umane ca sa intelegi mai bine ce spun si lumea in care traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu uita ca sunt multi care castiga din ignorantza si fuga noastra pentru fericire.

depinde ce intelege fiecare prin fericire si cum isi vede implinirea sufleteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e un copil - un viitor sclav pentru corporatii si guverne intr-o lume totalitara globalizata. Mai sunt doar 5 ani.

Asa vezi tu scanteia divina venita la intrupare? Aceasta propozitie e avortiva si pentru tine si pentru persoana cu care esti, daca esti cu cineva...A fi co-creator e un privilegiu, copiii care se nasc in ultima vreme sunt copii cu destin deosebit , a caror nastere e impiedicata de sugestii de genul de mai sus(plus altele) , care vad ca s-au implantat si la tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e frica de copii :focus:

Sa ai in preajma o fiinta noua, necunoscuta, cu ganduri proprii si imposibil de estimat, cu pretentii nebanuite... hmm. Idea de a avea un copil ma face sa-mi imaginez ca sunt Jean-Luc Picard, intr-un episod din Star Trek, pierdut intr-o constelatie imposibila, in care mi se incredinteaza in grija, in mod inexplicabil si complet imprevizibil, un pui de Borg... iar de alegerile mele in ceea ce-l priveste depinde salvarea universului... sau dimpotriva, distrugerea lui. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-e frica de copii :focus:

Sa ai in preajma o fiinta noua, necunoscuta, cu ganduri proprii si imposibil de estimat, cu pretentii nebanuite... hmm. Idea de a avea un copil ma face sa-mi imaginez ca sunt Jean-Luc Picard, intr-un episod din Star Trek, pierdut intr-o constelatie imposibila, in care mi se incredinteaza in grija, in mod inexplicabil si complet imprevizibil, un pui de Borg... iar de alegerile mele in ceea ce-l priveste depinde salvarea universului... sau dimpotriva, distrugerea lui. :friends:

 

da...să educi o nouă fiinţă e cu adevărat o misiune grea... cel mult te poţi strădui să te achiţi de ea, dar mereu vei avea ce să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×