Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Fizică

Postări Recomandate

Bine v-am gasit dragi studenti la Lectia de Fizica! :lol2:

Am sa pregatesc un material pentru prima lectie, sper sa fie gata azi...pana atunci daca aveti intrebari, nu ezitati sa le manifestati public. :crazy: Cum bine stiti, activitatea la clasa e recompensata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au existat de cand lumea si pamantul. Cativa oameni mai inteligenti, le-au formulat definitii mai usor de inteles pentru cei mai .. putin inteligenti decat ei. Desigur, ca poate si acum mai exista cateva legii pe care nu le cunoastem. Dar daca nu le cunoastem asta nu inseamna ca nu exista. Ele exista si isi "săv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare : de unde provin legile fizicii ? :crazy:

Cum a spus si Crusher, legile fizicii pur si simplu exista. De ce exista ele si de unde provin e o tema ce poate fi dezbatuta la ora de Filozofie. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hortulanus, exista mai multe teorii despre formare si expansiunea Universului, dar dintre toate, teoria Big Bang-ului e cea mai acceptata in comunitatea stiintifica. Expansiunea Hubble confirma teoria Big Bang-ului si este de asemenea larg acceptata.

 

Recunosc ca nu auzisem de teoria regenerarii universului, care are un acronym foarte simpatic (T.R.U.Th. = The Regenerating Universe Theory), asa ca dupa ce am gasit-o m-am apucat de lectura. Ea afirma printre altele ca radiatia cosmica de fundal (CMB = Cosmic microwave background radiation) este formata in interiorul galaxiilor de catre acestea (fara sa si explice de ce). Cand de fapt CMB-ul este o reminiscenta a Big Bang-ului.

Incercand sa aflu cine este autorul acestei teorii, am dat peste un inginer mecanic numit Adam W.L.Chan care a fost dependent de Valium timp de 10 ani, timp in care si-a scris dezvoltat majoritatea teoriilor, teorii initiate de bunicul lui :crazy: . Printre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×