Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Falsul Mesia Isus Hristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sau fa-ma sa inteleg !!! Cum e cu Satana ala care e la fel cu Iisus, care a fost trimis pe acelasi pamant creat oamenilor !? :flowers:

 

E foarte simplu! .....

Cosmogonic ...

Unul este Creatorul Si altcineva este Dumnezeu!

 

Creatorul Creaaza ...El nu scrie carti nu ucide bebelusi nu insarcineaza fete mari si nu e tata de copii , nu indeamna la crima, si nu are aspect uman, Creatorul Creaza si e ocupat cu creatia sa !

 

Cel care face aceste "minunatii" e dumnezeul biblic care nici macar nu stie cum a fost creat Universul sau Omul ....acesta e tata lui Lucifer...trimis pe pamant ca Isus !

 

Unde e neclaritatea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
revin cu aceasi intrebare: are cineva cele mai elementare notiuni de hermeneutica?

 

 

Hermeneutica=denumire data ansamblului de reguli necesare interpretarii vechilor texte relicioase (criptice, obscure, dificile).

 

 

Potrivit traditiei termenul a fost utilizat pt prima data de catre Ezra (preot, carturar care a jucat un rol esential in reconstituirea Templului si care a adus in Ierusalim un grup de evrei eliberati din robia babiloniana cam prin 481 i Hr.) La indemnul lui s-a dat citire Pentateuhului (cele 5 carti ale lui Moise) in public iar rabinii lamureau poporului Legea. Regulile de exegeza biblica au fost stabilite de invatatorii legii orale, interpretarea rabinica avanddu-si originea in midras (de la ebr drs=a cauta, astudia)

 

Lamurit total, partial, o tara, 0 ?................totusi, care-i legatura cu topicul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logica e mai buna... chiar mult mai buna. :flowers:

 

sa o luam asa cu inceputul. deci nu sunt un ortodox din acela fervent sau un bun crestin.

Andre_Dicovici logica = necunostinta de cauza ?

 

haruka

Lamurit total, partial, o tara, 0 ?................totusi, care-i legatura cu topicul?
- aproape 0. care cum are chef si nu viseaza bine noaptea vine si explica el ce si cum e cu biblia? ceva dovezi in afirmatiile de mai sus exista? le puteti argumenta mai bine?

 

de ce am intrebat de hermeneutica? pentru a-mi da seama de unde apar ideile acestea "superioare". deci inainte sa judecati tot,sa luati la puricat, si sa va exprimati punctul de vedere, incercati sa cititi despre faptele istorice, documentati-va bine. sa vedem si dovezi daca se poate

 

acuma ca si cuvant de incheiere, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, nu am nimic cu parerea lui soimos, haruka,andre,etc. doar am vrut sa va rog sa va argumentati putin parerile

 

in rest, toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
haruka - aproape 0. care cum are chef si nu viseaza bine noaptea vine si explica el ce si cum e cu biblia? ceva dovezi in afirmatiile de mai sus exista? le puteti argumenta mai bine?

 

de ce am intrebat de hermeneutica? pentru a-mi da seama de unde apar ideile acestea "superioare". deci inainte sa judecati tot,sa luati la puricat, si sa va exprimati punctul de vedere, incercati sa cititi despre faptele istorice, documentati-va bine. sa vedem si dovezi daca se poate

 

acuma ca si cuvant de incheiere, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, nu am nimic cu parerea lui soimos, haruka,andre,etc. doar am vrut sa va rog sa va argumentati putin parerile

 

in rest, toate cele bune

 

 

Eu nu am ce parere sa argumentez intrucat n-am postat nimic la acest topic.....doar ti-am raspuns la intrebare care dupa mine nu are legatura cu subiectul topicului..........daca nu ne-am da cu parerea n-ar mai fi comunicare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Cel care face aceste "minunatii" e dumnezeul biblic care nici macar nu stie cum a fost creat Universul sau Omul ....acesta e tata lui Lucifer...trimis pe pamant ca Isus !

 

Unde e neclaritatea ? ". - Soimos.

 

 

Dumnezeul biblic e totuna cu Omul !? :crazy:

 

 

" Andre_Dicovici logica = necunostinta de cauza ? ". - radu84.

 

Intradevar, nu ne intereseaza ce si cum a fost, ci daca propozitiile expuse de scriptura sunt logice si se afla in concordanta cu realitatea. Logica e fundament, ca sa o luam asaaa... cu inceputul... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Cel care face aceste "minunatii" e dumnezeul biblic care nici macar nu stie cum a fost creat Universul sau Omul ....acesta e tata lui Lucifer...trimis pe pamant ca Isus !

 

Unde e neclaritatea ? ". - Soimos.

Dumnezeul biblic e totuna cu Omul !? :crazy:

 

Unde am zis eu asa ceva?

 

Tata lui Isus care se numeste Lucifer in cosmogonie nu e omul Iosif ci Dumnezeul Biblic!

Adica stapanul imparatiei in care se ajunge prin moarte ...cu alte cuvinte satana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×