Jump to content
Forum Roportal
radu84

Mures

Rate this topic

Recommended Posts

interesant.

lady capa, la ce alte stranduri ai mai fost si in ce orase?

mie mi s-a parut curat si ingrijit. in acest wnd ma duc iar. sper sa fie vreme buna. :roll:

mi-au placut mult terasele din incinta, mancarea (acolo unde am fost), servirea si preturile.

pe voi ce va deranjeaza, de fapt? nu pot intelege. :)

Monument unic al naturii în Europa, Lacul Ursu, judetul Mures, cel mai mare lac sărat şi helioterm din bătrânul continent, care deține şi trei recorduri mondiale.

Oare cati din vestul europei au cunostinte de existanta acestori lacuri???   N-am fost recent pe acolo, dar din cate citesc, ultima oara au fost ingrijite de cei din Imperiul Austro-Ungar si folosite la maxim de romani pana acum 30 de ani, decand sint in mare pericol da a colapsa aproape toate statiunile balneare.

Se aminteste ca pe vremuri erau cautati de regi si imparati, dar se uita ca atunci exclusiv regii si imparatii isi puteau permite odihna undeva departe de casa. 

Muncitorii si servitorii nu aveau vacante platite de distractie nici pentru Cazinoul din Constanta sau Baile Felix, desigur au ingrijit cladirile luxoase ridicati pentru vizitorii din topul tuturor societatilor.   Donald Trump daca nu era presedintele Statelor cred ca s-ar fi implicat, dar nu sint sigura, ca in aceste cazuri sint multe regului despre natura si putin pentru parcarea masinilor.   In speranta ca nu vor deveni locuri de aruncat gunoi radioactiv aceste lacuri nici dupa ce se prabusesc cladirile din jur ...  :cry:

De ce ar trebui să te duci vara asta la Lacul Ursu, Sovata?

E ocazie unica de a invata ceva din limba maghiara, nu-i obligator dar se aude peste tot, a culege ciuperci si altele si relaxa mai bine la liniste cu ciripitul pasarilor din padure, aer curat, mancare buna, organica, a experimenta cu secuii.   Am fost in acea zona la Sovata si inca in cateva comune din apropiere dar demult, mi-a placut enorm.  Poate la anu' dar nu promit nimic ca nu se stie cu virusi cum va fi.    

https://www.impact.ro/de-ce-ar-trebui-sa-te-duci-vara-asta-la-lacul-ursu-sovata-54781.html?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee