Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

interesant.

 

lady capa, la ce alte stranduri ai mai fost si in ce orase?

 

mie mi s-a parut curat si ingrijit. in acest wnd ma duc iar. sper sa fie vreme buna. :roll:

 

mi-au placut mult terasele din incinta, mancarea (acolo unde am fost), servirea si preturile.

 

pe voi ce va deranjeaza, de fapt? nu pot intelege. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monument unic al naturii în Europa, Lacul Ursu, judetul Mures, cel mai mare lac sărat şi helioterm din bătrânul continent, care deține şi trei recorduri mondiale.

 

Oare cati din vestul europei au cunostinte de existanta acestori lacuri???   N-am fost recent pe acolo, dar din cate citesc, ultima oara au fost ingrijite de cei din Imperiul Austro-Ungar si folosite la maxim de romani pana acum 30 de ani, decand sint in mare pericol da a colapsa aproape toate statiunile balneare.

 

Se aminteste ca pe vremuri erau cautati de regi si imparati, dar se uita ca atunci exclusiv regii si imparatii isi puteau permite odihna undeva departe de casa. 

Muncitorii si servitorii nu aveau vacante platite de distractie nici pentru Cazinoul din Constanta sau Baile Felix, desigur au ingrijit cladirile luxoase ridicati pentru vizitorii din topul tuturor societatilor.   Donald Trump daca nu era presedintele Statelor cred ca s-ar fi implicat, dar nu sint sigura, ca in aceste cazuri sint multe regului despre natura si putin pentru parcarea masinilor.   In speranta ca nu vor deveni locuri de aruncat gunoi radioactiv aceste lacuri nici dupa ce se prabusesc cladirile din jur ...  :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui să te duci vara asta la Lacul Ursu, Sovata?

E ocazie unica de a invata ceva din limba maghiara, nu-i obligator dar se aude peste tot, a culege ciuperci si altele si relaxa mai bine la liniste cu ciripitul pasarilor din padure, aer curat, mancare buna, organica, a experimenta cu secuii.   Am fost in acea zona la Sovata si inca in cateva comune din apropiere dar demult, mi-a placut enorm.  Poate la anu' dar nu promit nimic ca nu se stie cu virusi cum va fi.    

https://www.impact.ro/de-ce-ar-trebui-sa-te-duci-vara-asta-la-lacul-ursu-sovata-54781.html?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un oraș din România trăiește sub teroarea șobolanilor. De frica rozătoarelor, oamenii nu mai au curaj să iasă din case

"Până de curând orașul Târgu Mureș era considerat o perlă a Transilvaniei. La fiecare sfârșit de săptămână, mii de turiști din alte zone ale României veneau să vadă celebra grădină zoologică, dar și alte locuri frumoase din zonă.   Acum, lucrurile s-au schimbat radical iar orașul pare că a căzut sub stăpânirea șobolanilor și a tonelor de gunoaie menejere care nu sunt ridicate cu zilele."

*Sper ca nu se va ajunge la Ciuma/Moartea Neagră/!!!   Cred ca este facut intentionat de partidele opozante ungurilor!!!*                                                https://evz.ro/un-oras-din-romania-traieste-sub-teroarea-sobolanilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stațiunea SUPERBĂ din România care a devenit un magnet pentru turiști. Oamenii vorbesc de „un miracol trăit aici”   Lacul Ursu - Sovata

"Grație potenţialului balneoclimatic, Sovata își aşteaptă vizitatorii în toate anotimurile anului."

*Acum se va aglomera si aceasta localitate daca in Marea Rosie te manaca Rechinii, in Marea cea Neagra alte pericole pandesc ca si in alte ape.

E clar ca Lacul Ursu ca si Lacul Roșu devin o sursa de sanatate in vremurile actuale.  Aici e liniste si pace, Paradis, in comparatie cu alte zone turistice. 

https://www.gandul.ro/actualitate/statiunea-superba-din-romania-care-a-devenit-un-magnet-pentru-turisti-oamenii-vorbesc-de-un-miracol-trait-aici-20002971?utm_source=capital+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×