Sari la conținut
Forum Roportal
heidi2007

Albirea dintilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ati incercat pearl drops? am vazut in supermarket, e un fel de gel pt dinti, ca sa i albeasca. stiti cumva cat e de eficienta sau daca are contraindicatii? merci

Teoria mea este simpla si este deja prezenta pe forum .

Un dinte curat este sanatos si frumos , nu cred sa aibe nevoie de vreun tratament de albire .

Aceste tratamente sunt benefice in mod deosebit buzunarului celui care le practica si mai putin dintilor tratati . Ba din contra...

Fiecare decide insa in dreptul sau in mod suveran .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey! stie cineva vreo metoda de albire a dintilor in afara de cea de la medic? recunosc ca in ultimul timp i-am cam neglijat(a nu se intelege ca nu m-am spalat :) ) si au capatat o tenta galbuie... care incepe sa ma deranjeze....astept sugestii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hey! stie cineva vreo metoda de albire a dintilor in afara de cea de la medic? recunosc ca in ultimul timp i-am cam neglijat(a nu se intelege ca nu m-am spalat :) ) si au capatat o tenta galbuie... care incepe sa ma deranjeze....astept sugestii :)

"leacuri" babesti exista, dar mai bine mergi la medic. El va sti cum sa ti-i albeasca fara a-i afecta in alt fel. Sau poti merge la farmacie sa-ti cumperi un tratament de albire. Sau..te speli pe dinti cu bicarbonat, sau sare mare :lol2:

Editat de Knut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, efecte vizibile au doar tratamentele efectuate in cabinet. Problema cu tratamentele efectuate in cabinet este ca la nivelul smaltului are loc un proces chimic in urma caruia se exfoliaza un strat foarte foarte foarte subtire de smalt(de ordinul micronilor). De aceea dupa un tratament de albire dintii devin sensibili. Unii stomatologi spun ca aceste exfolieri ale smaltului sunt nesemnificative si ca nu merita sa iei decizia efectuarii unui tratament de albire in functie de asta, altii nu-l recomanda decat daca insisti tu neaparat. Ca prim pas eu zic sa incerci un detartraj+periaj profesional+air-flow abia apoi gandeste-te la albire.

Eu sunt de parare ca pe primul loc e sanatatea dintilor si abia apoi culoarea. Daca dintii arata ingrijiti, sanatosi si au o igiena impecabila, chiar daca sunt galbui arata bine. In schimb degeaba ai dinti albi si cariati sau nealiniati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt de parare ca pe primul loc e sanatatea dintilor si abia apoi culoarea.

 

 

As completa...si a gingiilor.Citi oare se periaza corect?Gingiile cui le lasati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culoarea dintilor e data de culoarea dentinei (stratul de sub smalt)...asa ca daca in copilarie ati luat tetraciclina de exemplu dintii au o culoare urita...Smaltul se demineralizeaza,nu se exfoliaza...este acelasi efect pe care-l are acidul fosforic (albastru) in concentratie de 36% care se aplica pe marginile cavitatii preparate...acelasi acid fosforic il gasiti si in bauturile acidulate gen coca-cola,pepsi,etc...ia cititi eticheta...

Dupa un consum al acestor bauturi dintii se simt altfel la frecarea intre ei ...in zonele demineralizate cantoneaza bacterii si pigmenti alimentari...

mAI E UN ASPECT:ALBIREA ARE EFECT ASUPRA SMALTULUI:DACA AVETI OBTURATII IN ZONELE FRONTALE ACESTEA VOR FI MAI INCHISE LA CULOARE DUPA ALBIRE...scuze de caps lock.

Eu nu recomand/nu fac decit la pacienti cu igiena/dantura integra...

Iar pastele de dinti...degeaba daca nu se foloseste o tehnica de periaj corecta:vertical,NUMAI in sensul cresterii dintilor...nu si invers.

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o lamaie potrivita+sare de masa

se stoarce lamaia intr-un pahar se pune cam o lingurita de sare ...(poate fi si o lingurita jumate)

se ia o bucata de vata ..se imbiba in acea solutie si se tine in gura intre dinti ca o gutiera ...cam 20 de minute

sau iti recomand

un control la dentis pt asta ...ii zici ce vrei ...iti va face probabil un detrataj...si nu uita sa ceri tratament pt acasa ...

iti va lua mulajul dintilor..iti va face in cateva zile gutiera ..si iti va spune ce produse sa aplici (care nu sunt scumpe,le cumperi chiar tu,sau daca le are in cabinet le poti cumpara de la ea,iti propun sa le cumperi din farmacie :good: ..sfat cere si pt desensibilizarea dintilor..

numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o lamaie potrivita+sare de masa

se stoarce lamaia intr-un pahar se pune cam o lingurita de sare ...(poate fi si o lingurita jumate)

[...]

 

 

Lamaie?? :) Acidul din lamaie distruge tot smaltul!!! Nu e buna lamaia!!! Citricele in general sunt daunatoare pt dinti! Acidul din citrice demineralizeza smaltul iar apoi dintele va fi exterm de vulnerabil la carii!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg destul de des la dentist poate si pentru ca matusa e doctorita care stie sa ma calmeze.Mi-am albit dintii acum 2 ani printr-o metoda cam naspa ,acum vreau sa merg iar pentru ca au aparut aparate ed albit dintii in 10 min dar pt durata scurta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×