Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea

Schimbarea care va avea loc

Postări Recomandate

Am sa te invat sa devii un adevarat vrajitor, nu un imitator dependent de un maestru sau stapan.

 

Schimbarea incepe din interior, din remodelarea perceptiei.

De mii de ani am fost fals conditionati sa gandim si sa actionam intr-un anumit mod care aparent ni se pare firesc si normal, dar oare de ce nu suntem fericiti, multumiti ?

De ce nu gasim raspunsurile fundamentale ?

 

De ce religiile sunt doar un medicament care amelioreza dar nu trateaza cauza frustrarilor si intrebarilor noastre ?

 

Cand mergi la servici, cand iesi cu prietena in parc, cand iubesti, cand conduci, cand visezi, cand inveti - gandesti cu un algoritm care ti-a fost imprimat de parinti, de scoala, de societate indiferent de sex, tara, secol si regim politic sub care traiesti.

 

Intelegerea celor relatate si explicate mai jos te vor ajuta sa fi liber si sa ai access asupra unor puteri nebanuite. Iti voi releva adevaruri ocultate, adevaruri ce dateaza dinaintea egiptului antic, adevaruri care au inceput sa fie percepute subtil din ce in ce mai multi oameni adevaruri care vor schimba lumea in bine.

 

Am sa-ti arat iluzia sub care traim si o numim realitate.

Am sa-ti arat lumea inspre care ne indreptam.

Am sa-ti arat lumea din care venim si cine suntem cu adevarat.

 

Din pacate iluzia este puternica si sunt multe aspecte care ti-au scapat sau pur si simplu nu le-ai pus intr-un context. Trebuie sa intelegi lumea materiala pe deplin pentru a putea accede si la cea sprituala.

 

 

Nivelul 1

 

1.1 Lumea anului 2007

 

Trecutul :

Sunt 2 sisteme abstracte de organizare a informatiei si a materiei - piramida si sfera.

Noi oamenii "am ales" piramida. Pun ghilimele pe "am ales" in sensul ca asta ni s-a impus.

De catre cine ?

Pai cine erau papii, faraonii, imparatii si regii - alesi ai zeilor, intermediarii dintre noi oameni si Dumnezei. Cele mai vechi religii, legendele si miturile spun ca la-nceput oamenii au fost condusi de catre zei, apoi acestia au plecat si au lasat niste alesi sa guverneze in locul lor. Si daca a fost asa si daca nu, e clar ca o "elita" a avut misiunea de a ne guverna.

 

government - gubernare (latina, a conduce), Kubernar (greaca veche, a da directia) + mente (latina minte).

government = controlul mintii

 

Aceasta piramida sociala despotica a functionat transparent pana la finele Evului Mediu cand oamenii au realizat ca imparatii si papii sunt doar oameni, nici macar niste "unsi" ai domnului, doar o elita decazuta.

 

Prezentul :

De atunci si pana acum, aparent, piramida vizibila nu se mai termina intr-un singur om (regele, dictatorul, despotul) ci intr-un consiliu (parlament, senat, camera lorzilor etc).

Vezi reprezentatia ei pe bacnota de 1 dollar, varful piramidei leviteaza in lumina deasupra trunchiului.

Acesti alesi "vizibili" intrucat nu sunt niste zei au nevoie de o justificare pentru a ne conduce - si mereu au grije sa apara tot felul de crize false ca noi sa votam cerand sa fim guvernati.

Una din legile manipularii spune ca trebuie sa creeezi o problema a carei solutie este ceea ce vrei tu de fapt.

Oamenii au nevoie sa fie condusi cand sunt situatii de criza (politica, economica, terorism etc).

 

Atata vreme cat vom avea o societate piramidala in care o mana de indivizi iau deciziile si au puterea indiferent de forma de manifestare comunism, capitalism, fascism, stat religios, monarhie toate duc in aceeasi directie - cumularea de resurse, putere si autoritate de catre o elita - putere pe care o vor folosi in scopuri proprii. Spunem ca istoria se repeta - normal

in esenta pastram acelasi timp de organizare.

 

Sistemul de organizare piramidal politic si economic nu face decat sa minimizeze individul, il adoarme in ignorantza -

intr-un sistem piramidal altii iau deciziile pentru tine, iar tu iei decizii pentru altii. Nimeni nu ia decizii pentru el.

Toata lumea are nevoie de superiori si de subalterni.

Este un sistem opresiv bazat pe putere si control.

 

Banii ar trebui sa fie doar un mijloc de schimb al timpului prestat in producerea unor bunuri sau a unor servicii pentru a se evita trocul. Pretul unui produs sau obiect in societatea noastra este dat exclusiv de cerere vs oferta si nicidecum de timpul investit in realizarea lui, materii prime, etc. Asta ca mecansim pe termen lung da nastere unei legi de atractie a bunurilor

concentrarea banilor in mana unei elite (ban la ban trage). Se zice ca 3~6 % din populatia globului detine 90% din resursele/bunurile de pe pamant.

Acest model unidimensional nu ii este ergonomic omului, ci corporatiei in sine ca si principiu abstract, nici macar angajatilor care lucreaza pentru corporatii intrucat ei sunt oameni obisnuitzi

Editat de Schimbarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pare interesant, insa voi citi maine ... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Socant! Vine sa-mi confirme niste vechi banuieli,niste idei care ma macina de mult timp si pe care,un pic divers am incercat sa le expun pe topicul "Energia de forma",va amintiti?

Am citit pe nerasuflate totul si astept cu nerabdare,urmarea. Pacat ca nu stiu engleza ca sa pot citi mai mult despre sfera...

Formele,sunetele si energiile sunt intercorelate ...fara indoiala!

Mi-a placut...felicitari pentru topic,Schimbare! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc - am sa revin in curand cu si mai multe materiale, intre timp puteti sa va informati cu 2 video-uri tari din semnatura mea. Si este foarte important daca cati mai multi puteti sa cititi primul meu post complet, fara sa sariti paragrafe -da stiu ca e lung, dar merita.

Editat de Schimbarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am trecut cu ochii prin el, ma duc sa beau cafeaua apoi il citesc

 

dupa ce o sa devii tu.... o sa te lasi ca o sa iti dai seama ca nu e nimic bun :D

multa iubire

 

cum adica? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa trimti textul si la prietenii mei , Schimbarea?

 

oricum ...adevarat ...foarte adevarat ...

 

comentariile sunt de prisos in ce ma priveste, adevarul nu se judeca doar se accepta :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sistemul de organizare piramidal politic si economic nu face decat sa minimizeze individul, il adoarme in ignorantza -

intr-un sistem piramidal altii iau deciziile pentru tine, iar tu iei decizii pentru altii. Nimeni nu ia decizii pentru el.

Toata lumea are nevoie de superiori si de subalterni.

Este un sistem opresiv bazat pe putere si control.

Este o farama de adevar in ce zici tu acolo, dar nu toata lumea are [nevoie de] superiori si subalterni, iar o structura ierarhica este mai avantajoasa pentru simplu fapt ca unii oameni sunt mai inclinati decat altiii sa vada lucrurile in ansamblu, ceea ce duce la o mai buna organizare. Faptul ca unii oameni sunt lipsiti de integritate morala si apare opresiunea asupra celor care se bazeaza pe el, e cu totul alta poveste, dar nu invalideaza principiul sistemului.

Banii ar trebui sa fie doar un mijloc de schimb al timpului prestat in producerea unor bunuri sau a unor servicii pentru a se evita trocul. Pretul unui produs sau obiect in societatea noastra este dat exclusiv de cerere vs oferta si nicidecum de timpul investit in realizarea lui, materii prime, etc. Asta ca mecansim pe termen lung da nastere unei legi de atractie a bunurilor

concentrarea banilor in mana unei elite (ban la ban trage). Se zice ca 3~6 % din populatia globului detine 90% din resursele/bunurile de pe pamant.

Asta se cheama competitivitate si duce implicit la evolutie.

Cererea vs. oferta s-a transformat in specula si asta creeaza stresul, frustrarea, furia, si sclavia in slujba unei societatii piramidale in care singura forta de atractie se numeste BAN.

Nu este normal o masina care se produce in 20~45 de minute sa coste $30.000 si pretul (mondial) unei case care se contruieste intr-un an sa coste echivalentul a 20~40 de ani de munca asidua a cel putin doua persoane….

Nu este normal ca medicamentele se fie atat de scumpe. Nu este normal sa existe firme particulare in sanatate intrucat profitul, investitorii si stock-market-ul le vor pervertii scopul din a salva oameni in a le vinde produse.

Ceea ce nu intelegi tu e ca in pretul ala sunt incluse costul materiilor prime, costurile tehnologice, fondurile investite in cercetare (motivul pentru care acel produs exista), etc...nu totul se rezuma la timpul de productie.

 

Banii sunt un mijloc, nu un scop, nu o solutie asa cum noua societate vrea sa ne invetze.

Corect.

 

Stock-market-ul :

Jocurile primadiale sunt interzise dar economia globala pirmaidala ramane legala.

Sa va explic cum functioneaza si unde este hiba stock-marketului care nu este o "oglinda"

a economiei cum ni se spune ci inima, nucleul.

 

O firma cand este listata la market vinde share-uri si in schimbul lor primeste bani cu care

se va dezvolta. Investitorii / actionarii care au cumparat share-uri spera ca acestea sa creasca

in timp pentru a le vinde si face un profit.

 

Cum apare cresterea pretului actiunilor ?

Compania isi maximizeaza vanzarile, lanseaza si mai multe produse pe piatza.

Actiunea creste, face profit se vinde si se cumpara din nou - ciclul este infinit.

La o populatie constanta sau in scadere cum se intampla de 20 de ani in occident sistemul pune o presiune fantasitca pe populatie sa consume din ce in ce mai mult.

 

Economia piramidala expansiva se prabuseste exact ca si un joc piramidal cand nu mai sunt oameni care sa intre in joc (sa cumpere servicii sau produse).

Stock-marketul n-are nici o asemanare cu o structura piramidala, orice om poate sa cumpere actiuni...asta nu inseamna ca a ajuns in varful vreunei piramide si poate dormi linistit, restul lumii muncind pentru el. Piata de capital e destul de impredictibila cu tot cu studiile statistice, valoarea actiunilor fluctueaza din foarte multe considerente si daca azi esti in top, maine poti fi si in faliment. "Ciclul este infinit" este o absurditate, tocmai am spus de ce.

 

Viitorul :

In viitor banii vor urca si mai rapid catre varful piramidei.

Fuzionea mega-corporatiilor vor face ca afacerile mici sa dispara, "patronul" o sa fie pe cale de disparitie, oamenii de rand vor sfarsii in a lucra pentru un singur mega-super-concern.

Partea nasoala va fi ca toti vor face parte dintr-un sir infinit de subangajat/sef - deci nimeni nu va fi pe deplin sef si independent. Asta va aduce la un stat global comunisto-fascisto-corporatist.

Si eu pot sa spun ca in viitor voi fi stapanul lumii si voi veti fi sclavii mei...astept ofrande de ciocolata. Pe scurt, speculatii [utopie curata]...

"comunisto-fascisto-corporatist"? Nu vezi nimic antagonic acolo? :D

 

Oamenii sunt deja redusi la un singur scop in viatza - anume de a fi platiti. Avem senzatia ca asta este ceva existential, ceva de care depinde supravietuirea noastra ca specie.

Ma rog, poti incerca sa traiesti si fara bani, nu te obliga nimeni sa fii platit daca asta e frica ta primordiala...sa ne tii la curent cu evolutia problemei.

Conceptul merge atat de departe incat spunem "sa-ti castigi existentza" - well asta ai castigat-o deja cand te-ai nascut numai ca ti-a fost furata cand ai primit un cod de bare numit carte de identitate.

Eu n-am cod de bare pe cartea de identitate si nu simt in nici un fel ca cineva mi-a furat existenta, dar te rog dezvolta tu o teorie care sa fie mai eficienta decat cartile de identitate...

 

Sistemul actual merge pe frustrare (masini, case, femei pururea tiniere, insule exotice, electronice scumpe, putere media, vanitate) ca tu sa vrei sa avansezi cat mai sus, tot mai sus, progresiv.

Da, sistemul este unul de consum si toata lumea este bombardata cu acest tip de mesaje...asta nu inseamna ca trebuie sa le si dai atentie.

Concluzie :

 

Am fost conditionati sa cerem sa fim condusi si sa conducem la randul.

Am fost conditionati sa credem ca scopul vietii de zi cu zi este acela de a fi platit cat mai bine.

Credem ca fericirea este proportionala cu produsele sau serviciile procurate.

Uitata-te in jurul tau.

Eu doar am fost conditionat sa gandesc cu capusorul meu, nu stiu despre care "noi" vorbesti acolo.

 

Concluzia e ca nu mai am rabdare sa-ti citesc si restul materialului caci m-am lamurit pana acum.

Editat de gramonman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×