Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Scoala romanesca e invechita?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca vezi pe fetele elevilor plictiseala si mai fac si glume pe seama ta(imaginati-va ca sunteti de cealalta parte a catedrei)parca nici tie nu-ti vine sa faci o treaba buna.

[snapbacca]29833[/snapbacca]

 

Aici cred ca nu ai dreptate, un profesor bun, care isi face meseria cu placere trebuie sa se astepte la asa ceva din cand in cand. Am cunoscut astfel de oameni care stiau sa se poarte in situatii delicate, si stiau sa castige respectul oricarui elev. Dar astia erau oameni care predau cu placere si ar fi facut-o indiferent de greutati. Totul se rezuma pana la urma la a-ti face meseria cu pasiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa aduci mereu ceva nou in fata lor,sai implici si pe ei(elevii) in alcatuirea unui program;nu sa fii un robot care dicteaza punct cu punct urmarind programa!Invatatoarea din clasele 1-4 a nepoatei mele asa facea si i-a castigat pe elevi de au ajuns sa-o regrete cand a plecat din scoala.Este din generatia tanara dar foarte dornica sa realizeze ceva bun! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa aduci mereu ceva nou in fata lor,sai implici si pe ei(elevii) in alcatuirea unui program;nu sa fii un robot care dicteaza punct cu punct urmarind programa!Invatatoarea din clasele 1-4 a nepoatei mele asa facea si i-a castigat pe elevi de au ajuns sa-o regrete cand a plecat din scoala.Este din generatia tanara dar foarte dornica sa realizeze ceva bun! :crazy:

[snapbacca]38638[/snapbacca]

Aveti si voi dreptate!Dar una e sa predai la clase mici si alta este sa predai la liceu!Va spun din propria experienta,care nu este prea mare,ca uneori e o placere sa lucrezi cu cei mici si un calvar cu cei mari!am vazut profe care au aplicat tot felul de metode dar cu ei era imposibil.Sunt de parere ca nu veti intelege in totalitate problema decat daca veti fi de cealalta parte a catedrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi de aici au spus ca sunt profesori invechiti, care refuza sa iasa la pensie. Este corect, dar daca ies la pensie, cine vine in locul lor? In conditiile in care salariile in sistemul de invatamant sunt cum sunt, nu vad multi dispusi sa vina sa lucreze ca profesori. Poate doar cei carora le place sa faca acesti lucru -si sunt si din acestia destui. Dar in afara de ei, cine?

Ca sa nu mai vorbim ca eu nu cred ca scoala este invechita, ci numai anumite metode. Si la zapaceala asta, care da impresia generala ca scoala romaneasca nu mai este buna de nimic contribuie si climatul politic. Pentru ca fiecare guvern, sau mai bine zis ministru al invatamantului, a venit si a modificat cate ceva. Adunate aceste schimbari eterne cu faptul ca acum se invata modern, dupa manuale alternative, reiese ca avem o scoala complet ciudata.

Si ne mai intrebam de ce elevii sunt nauci, si nu mai stiu pe ce lume traiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi de aici au spus ca sunt profesori invechiti, care refuza sa iasa la pensie. Este corect, dar daca ies la pensie, cine vine in locul lor? In conditiile in care salariile in sistemul de invatamant sunt cum sunt, nu vad multi dispusi sa vina sa lucreze ca profesori.

Crede-ma ca sunt destui tineri iesiti de pe bancile facultatilor dispusi sa devina profesori.Daca ai vedea la tv(asta daca se da la stiri)la examenul de titularizare cati sunt.Acesti tineri se ,,lupta''pentru cateva posturi titularizabile,pe care poti sa le numeri pe degetele de la o mana,restul sunt posturi de suplinitori.

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu actionez in domeniu,dar am discutat cu o nepoata care e profesoara(nu plina) de franceza la clasele 1-8 si-mi spunea ca trebuie cateodata sa coboare la nivelul mentalitatii lor(a copiilor) pastrand limita bunului simt.A reusit si ea sa faca minuni cu foarte mult efort intelectual si psihic sa-i atraga pe copii catre o materie care totusi la tara nu prea e bagata in seama prea mult(nici la oras) in clasele primare.

Ca in toate meseriile care au ca rezultat formarea unor noi personalitati consumul fizic,psihic si intelectual e foarte intens.Trebuie sa-ti cunosti foarte bine limitele din toate punctele de vedere si sa-ti controlezi nervii pana la limita imposibilului.Stiu ca e cumplit dar daca ai luat-o pe drumul asta trebuie sa mergi pana la capat. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vina nu este decat sistemul pagubos care de 15 ani incoace a provocat un adevarat hoas in intregul sistem din tara. Invatamantul romanesc este cu mult peste nivelul tarilor care cred ca sunt in fata Romaniei. Tehnologia avansata de care dispun ii salveaza, insa tinerii nostri care acum stau si isi bat joc de sistemul de invatamant cu largul concurs al guvernantilor, vor regreta atunci cand vor ajunge si ei sa aiba copii. Profesorii sunt depasiti de evenimente. Banii unora, relatiile altora, anturajele de proasta conjunctura, o mediatotal deocheata si sloboda, toate acestea concura la un slab nivel intelectual. Cati tineri din ziua de astazi mai citesc o carte? Daca Parazitii si toate trupele de ultima speta au incaput in casele si mintea tinerilor, cand drogurile se gasesc la coltul strazii, prostitutia, proxenetismul si toate scursurile societatii au imbiat tineretul, ne mai intrebam oare, de calitatea tinerilor nostri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai grav este in cazul invatamintului cls 1-8, si liceul. In facultate ti-ai ales specialitatea si-ti cam stii drumul. Problema este ca marea majoritate a materiilor sunt pur abstracte, bune pentru gimnastica mintii si nimic mai mult. Daca ar fi dupa mine as introduce inca din clasele mici notiuni de baza din: Juridic,( sa stie ce inseamna un SRL, un PFA, drepturile si obligatiile angajatului/angajatorului) civic, contabilitate-finante ( recunoastem sau nu pentru multi dintre noi este o problema sa completam o banala fisa fiscala ) marcaeting, ( multi vor lucra -unde altundeva- decit in vinzari), bune maniere, igiena, ecologie/protectia mediului, norme de securitate/protectia muncii (ref.inclusiv la aparatura casnica, unelte cum ar fi masini de gaurit, polizor unghiular, ferastrau mecanic etc., utilaje cu care pot ajunge sa lucreze in special cei din mediul rural) circulatia rutiera, cu posib. obtinerii permisului la implinirea virstei necesare, etc. Lectiile, resp. manualele nu ar fi seci ci pline de exemple, desene, teme practice. As acorda sportului o atentie deosebita, pentru ca ajuta la dezvoltarea armonioasa fizica si psihica- si avem nevoie de asta mai mult ca oricind.Apoi, desenul- dezvolta capacitatea de viziune, indeminarea, formeaza sinapse utile in multe situatii, si ajuta la dezvoltarea nivelului de cultura in general.

Din pacate inca absolventii de licee se trezesc iesiti in lume "in pielea goala", fara o idee clara despre ceea ce i se intimpla, multi nu se pot adapta la sistemul de invatamint greoi si obtin rezultate slabe, nu detin informatii care sa-i ajute in luarea unor decizii, si, cel mai grav multi sunt complexati si total debusolati riscind sa ingroase patura infractorilor, dezinvolti ei nici nu-si dau seama cind aluneca in afara legii...Naivi, isi determina parintii sa le plateasca cursuri de "modelling"care in multe cazuri este sursa de venituri pentru intreprinzatori fara scrupule, pot fi inselati usor, nu pot intreprinde nimic fiind total neajutorati iar tensiunea in familie creste din cauza problemelor inerente adolescentei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marcos are dreptate cand spune ca noi suntem mult peste alte tari.Pacat ca nu sa-a pastrat baza care era foarte buna.Am facut fizica,matematica,romana cu nepotii mei care sunt si la scoala generala si la liceu.La fizica cel putin am observat ca profesorii in mare predau tot dupa manualul vechi al lui Hristev pe care la-am tocit si eu si care e foarte bine structurat.In manualele noi au zapacit complet ordinea fenomenelor fizice.De exemplu la scoala le preda ceva in legatura cu vectorul dar nu le da o definitie sau ce caracteristici are un vector(directie,modul,sens) si ce inseamna fiecare in parte.E o varza si in manualele de literatura iar la mate li se predau notiuni pe care noi le faceam abia in liceu.Cum sa inteleaga? :crazy: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau daca dezamagesc mandria multora de aici dar in urma unui sondaj de curand facut tara noastra e printre ultimele din lume in ceea ce priveste cultura :tease:.si daca unii au prestanta buna la concursuri internationale nu putem sa ne agatam de ei si sa spunem"mama ce destepti suntem, hai sa fim mandri".

era absurd invatamantul cand era obligatoriu si atunci eu la-as fi numit ca "invechit" si totusi atunci eram noi cu mult peste alte tari cum spune si AnMar.

acum sunt prea putini care isi arata interesul fata de invatamant(si va spun concret caci mai sunt inca eleva). nu va ganditi ca totusi nu profesorii sunt de vina ci noi elevii. noi suntem cei care nu ne adaptam.am avut un profesor de romana extraordinar care incerca mereu sa creeze discutii cu clasa si nu sa tinem ore de romana -clasice-....dar se pare ca noi nu prea am vrut sa colaboram si nu am fost nici o clipa deschisi . si partea mai proasta e ca atunci cand era vorba de o teza sau lucrarea imediat se lua cartea de comentarii in mana si se tocea la greu.si e o chestie cam generala.

dar asa cum e si semnatura mea....a gresi e omeneste, a da vina pe altu e si mai omeneste.asa ca e si pentru mine mai comod, sa gasesc alte cauze....

PS. nu incerc sa atac pe nimeni, sincer!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×