Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Scoala romanesca e invechita?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca scoala romaneasca este invechita este pentru.ca profesorii in varsta refuza sa iasa la pensie sau chiar pensionari fiind mai tin ore,in plus daca ne gandim la statutul profesorului din ziua de azi la ,,cat de bine e platit''.........Tinerii ,,fug'' de meseria de dascal din cauza salariului de mizerie,din cauza profesorilor in varsta care nu elibereaza posturile si mai sunt N motive.Credeti-ma ca mai sunt si profesori care stiu sa predea si cu metode noi.

[snapbacca]29559[/snapbacca]

 

pai asta e valabil aproape in toate domeniile :waccao: :waccao: .clar nu scoala e de vina ci Romania :pee :spiteful: .tinerii care vor sa munceasca intradevar nu "fug" ,doar ca nu au loc de munca liber din cauza celor care sunt trecuti de o anumita varsta si care inca se mai chinuie sa munceasca.se pare ca in romania nu e loc ptr toti.

nu varsta e de vina pentru ca scoala e demodata.spre exemplu am un profesor de istorie care mai are un an si iese la pensie si vreau sa spun ca datorita lui am inceput sa iubesc istoria :o: :crazy:

pe.sa.dar eu nu cred ca e invechita scoala romaneasca(cel putin elevii romani sunt mult mai evoluati intelectual decat altii din alte tari deci metodele noastre sunt mai eficiente).nu e scoala de vina e doar societatea in care traim :pee .aham...sa se nu se inteleaga gresit: nu am nica cu tara noastra, dulcea Romanie 8) . oricum mai avem mult sa evoluam din toate punctele de vedere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de invatamant romanesc este foarte ineficient, eu asta cred. Sa va zic si de ce: se bazeaza pe ideea ca e bine sa stii cate ceva din fiecare, desi exista licee de specialitate diferentele dintre ele sunt minore. Facultatile au mult prea putine ore de practica, astfel incat dupa terminarea studiilor studentul habar nu are cum sa aplice ce (se presupune ca) a invatat. Profesorii insisi recunosc ca predau materii care nu-i vor fi de folos pe viitor studentului si-la lasa sa copieze la examen. Iata timp si efort irosit de pomana.

Sistemul manualelor alternative (care este preluat de la spanioli) a fost abanfdonat demult in afara pentru ca nu era fiabil. Primele 2 saptamani de scoala profesorii se cearta care manual sa-la recomande. ca sa nu mai zic ca multe dintre ele sunt pline de ineptii si/sau contin informatii mai mult decat inutile.

Ministerul plateste prost profesorii, ei sa-au adaptat creeand noi specializari,ca sa aiba mai mult de munca, astfel ca sa-a ajuns ca A.sa.E.-ul sa aiba aproape 20 de specializari (desi nu este nici printre primele 500 facultati economice din lume). Oxford-ul are numai 3 specializari.

Inginer economist??? ce mai urmeaza? medic-astronom? :dee

Facultatile particulare sunt cea mai mare inselatorie dintre toate pentru ca profesorilor li se interzice (subtil) sa pice un procent mai mare de elevi. La Facultatea Romano-americana nu se pun absente, dar se incaseaza taxe peste taxe, iar elevii pot copia linistiti la examenele care oricum sunt mult mai usoare decat cer standardele. Vorba unuia de pe forum "Adi de la Valcea are mai multa facultate decat voi toti la un loc" :spiteful:

Invatamantul este o afacere, nu un sistem educational. Totusi se schimba incet, foaarte incet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sistemul de invatamant romanesc este foarte ineficient, eu asta cred. Sa va zic si de ce: se bazeaza pe ideea ca e bine sa stii cate ceva din fiecare, desi exista licee de specialitate diferentele dintre ele sunt minore.

[snapbacca]29635[/snapbacca]

aici ai dreptate!

am o cunostinta la un colegiu din america.si ei isi aleg cursurile dupa cum doresc si ce ii intereseaza intradevar. dar e foarte mare strictete(si in ceea ce priveste si absentele si esti si mult mai solicitat la cursurile pe care ti le-ai ales). nu e caiar asa cum vedem noi prin filme :spiteful: .are si partile lui bune si partile lui negative

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti pun o interebare:daca ai fi terminat o facultate si ai vrea sa profesezi,dar posturile de profesori titulari ar fi ocupate de persoane care au trecut cu mult varsta pensionarii ti-ar conveni?si colac peste pupaza multi dintre ei folosesc drept metode de predare invechite.Am fost si eu eleva si urmaream profa de botanica care avea manualul in fata si vedeam cum ne dicta cuv. cu cuv. de acolo.Nu neg cu siguranta sunt si profi in varsta care stiu sa predea.Ma bucur ca iubesti istoria,eu am terminat fac.de istorie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.tinerii care vor sa munceasca intradevar nu "fug" ,doar ca nu au loc de munca liber din cauza celor care sunt trecuti de o anumita varsta si care inca se mai chinuie sa munceasca.

[snapbacca]29625[/snapbacca]

pai prin ceea ce am scris iti dadeam drepatate avolina :pee .pai normal ca nu mi-ar conveni :) .dar :spiteful: si asta e o alta problema.

eu cred ca scoala nu e invechita ca sunt profesori "trecuti"(am destui profesori tineri care se bazeaza deasemenea pe toceala).din punctul meu de vedere e invechita pentru ca nu e bazata pe logica ci pe invatat ca "papagalul" :crazy: :o:

si mentalitate unor profesori e 8) :) .spre exemplu astazi la scoala profa mea de engleza(are in jur de 25 de ani) i-a spus unui coleg sa isi scoata cercelul din ureche pe motiv ca e lipsa de bun simt si ca la scoala nu se accepta asa.asta caiar mi sa-a parut 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spre exemplu astazi la scoala profa mea de engleza(are in jur de 25 de ani) i-a spus unui coleg sa isi scoata cercelul din ureche pe motiv ca e lipsa de bun simt si  ca la scoala nu se accepta asa.asta caiar mi sa-a parut  :spiteful:

[snapbacca]29719[/snapbacca]

 

yeah, right! invitati-o la o bere :drincas: si ii trece :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu profesoarele tinere, "incepatoare" este alta: le este greu sa decida ce atitudine sa ia fata de elevi, pentru ca acum este la moda sa-ti renegi profesorul, sa-la iei peste picior si sa-la tratezi cu spatele... poate ca ati observat asta, iar daca nu, fiti mai atenti sa vedeti... eu, una le respect pentru ca stiu cat de greu poate fi ... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema cu profesoarele tinere, "incepatoare" este alta: le este greu sa decida ce atitudine sa ia fata de elevi, pentru ca acum este la moda sa-ti renegi profesorul, sa-la iei peste picior si sa-la tratezi cu spatele... poate ca ati observat asta, iar daca nu, fiti mai atenti sa vedeti... eu, una le respect pentru ca stiu cat de greu poate fi ...  :spiteful:

[snapbacca]29820[/snapbacca]

 

Tare greu este sa predai in ziua de astazi!Asa cum tu le respecti pe profele ,,incepatoare''ar trebui sa le respecte toti!Pufulet spunea ca o profesoara de vreo 25 ani i-a cerut unui coleg sa-si scoata cercelul din ureche ca asta e lipsa de respect,dar probabil ca acel baiat a avut un comportament sa-i zicem de,,cartier''si atunci a ,,izbucnit''si ea!In ziua de azi e greu sa fi profesor sa ne gandim si la salariul de mizerie;la felul in care sunt tratati de elevi:daca vezi pe fetele elevilor plictiseala si mai fac si glume pe seama ta(imaginati-va ca sunteti de cealalta parte a catedrei)parca nici tie nu-ti vine sa faci o treaba buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La urma urmei si un profesor este om si rabdarea lui are limite, poate avea si el o slabiciune. Un "bobocel al catedrei" ar trece mult mai usor de primii ani daca si elevii ar fi cumsecade... nu trebuie sa avem pretentii exagerate... sa ne gandim mai intai la cum ne-am simti noi...;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca prim raspuns... pentru ca sunt in pana de timp, voi spune doar atat:

Nu e invechita, e plafonata.

Voi reveni cu argumente si detalii... personale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×