Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Scoala romanesca e invechita?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu vorbesc in primul rand de facultate dar se poate vorbi si de invatamantul romanesc in general.

Sunt mai multe aspecte care cred ca am putea sa le dezbatem:

- sunt multi profesori care sunt depasiti de timpurile in care traiesc si care predau inca materii invechite care nu ajuta la nimic;

- metodele sunt iarasi invechite: carti de grosimea dictionarului enciclopedic pe care oricum le vei uita dupa sesiune cand ar trebui in primul rand sa se puna accentul pe practica;

- a scazut nivelul de pregatire al elevilor prin infiintarea facultatilor particulare si a sectiilor cu plata (unde profesorii sunt mai indulgenti deoarece facultatea are nevoie de banii lor);

- mai nou vad ca sa-a redus numarul de ani astfel incat sa poata face toti facultatea si cat mai repede, ba chiar e la moda sa faci mai multe;

- ce sa mai vorbim de faptul ca unele examene se pot/trebuie platite (chiar am discutat cu un student strain care mi-a zis ca pe el facultatea la-a costat 100.000 Euro); nu spun ca in alte tari nu se pot cumpara examenele, presupun ca si la Oxford se pot dar acolo daca nu te duci cu un Ferrari ultimul tip nu se risca nimeni; la noi e de ajuns si o simpla atentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, diferentele dintre Romania si celelalte tari sunt destul de mari si destul de multe.. in al doilea rand, invatamantul romanesc are nevoie de o restructurare, atat la nivelul profesorilor cat si la nivelul programei... si mie mi se par ca suntem nevoiti uneori sa invatam/ studiem niste materii care nu-si au rostul... pe de alta parte, banii sa-au dat, se dau si se vor da intotdeauna pentru ca mereu vor exista oameni care sa considere ca banii pot cumpara totul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe de alta parte, banii sa-au dat, se dau si se vor da intotdeauna pentru ca mereu vor exista oameni care sa considere ca banii pot cumpara totul...

[snapbacca]28699[/snapbacca]

 

Si din pacate in Romania asa este.

Un exemplu in acest sens este cel care face facultatea fara sa aiba bacul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cunosc prea bine... Becali avea pretentii la presedentie desi nu avea BAC-ul... ce ma intriga si mai mult este ca facultatea cu pricina tine la imaginea ei in general... insa, sunt si exceptii... :blinca: :blinca: :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- a scazut nivelul de pregatire al elevilor prin infiintarea facultatilor particulare si a sectiilor cu plata (unde profesorii sunt mai indulgenti deoarece facultatea are nevoie de banii lor

 

 

 

- ce sa mai vorbim de faptul ca unele examene se pot/trebuie platite (chiar am discutat cu un student strain care mi-a zis ca pe el facultatea la-a costat 100.000 Euro); nu spun ca in alte tari nu se pot cumpara examenele, presupun ca si la Oxford se pot dar acolo daca nu te duci cu un Ferrari ultimul tip nu se risca nimeni; la noi e de ajuns si o simpla atentie.

 

 

 

 

 

eu as fi crezut ca cei care merg la facultatile particulare din RO, pot invata mai repede materiile si pot termina mai repede programul... si faptul ca platesti ptr. scoala nu sitam ca inseamna ca treci clasa... anyway.

 

 

in USA daca mergi la cele private, este mai mult ptr. prestigiul facultatii/universitatii si suna alfel cind ai terminat scoala, si de obicei sint mult mai stricte decit cele de stat, costa si mai mult si nu este acceptat oricine..... etc.,

 

Deci, de platit, scoala se plateste ori ca mergi la privat ori cele de stat, daca te califici sa primesti "ajutor de la guvern", "financial aid", numai cele de stat primesc asta.... si daca nu ai note bune peste 8 cred, iti suspenda ajutorul si trebuie sa mergi full time la facultate ca sa poti primi ajutorul de la guvern.(15 crediti) altfel platesti din buzunar scoala daca iti permiti ori iei un imprumut ptr. scoala....(ptr. rezident de stat este in jur de $ 275 pe credit, ceilalti mai mult, cu cit iei mai multi crediti scade costul pe credit)

 

Deci daca tu personal platesti, si nu o duci bine cu scoala, nu o sa treci in nici un caz, doar pierzi citeva sute de dolari, si cred ca nu poti relua aceesi clasa mai mult de 2 ori, te dau afara.... sint multi care astepta sa gaseasca un loc intr-o anumita clasa....

In America nu exista scoala gratuita.... decit cei care primesc ajutorul de la guvern in functie de venitul lor financiar.... pot spune ca nu platesc ptr. scoala... dar altfel o "facultate" te duce usor de la $25000 la $ 150000, depinde ptr. ce te duci.... te poate duce si mai mult.....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam zilele trecuta cu cineva si mie mi se pare ca pana la liceu inclusiv e mai bine sa faci scoala in Ro - pentru ca e suficienta practica incat sa te descurci in orice domeniu ai alege ulterior. FAcultatea si alte cursuri de specializare e mai bine sa le faci afara, pentru ca efectiv te specializezi pe ceva, nu iar teorii la nesfarsit.

Spun asta e ca eu am termiant toate studiile aici si nu pot sa imi dau prea mult cu parerea.

Si mai e ceva: in zilele noastre, internetul permite o informare destul de larga in orice domeniu, ramane intr-adevar problema aplicarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu sigur, din proprie experienta, ca invatamantul romanesc(si aici ma refer la gimnaziu, liceu) este oricum, numai invechit nu. o sa fie foarte "nasol" acum, cu noile restructurari...fiecare ministru vine si face din invatamant ce ghiveci vor muschii lui...dar in prezent scoala romaneasca inca se mai poate considera f buna. si se poate demonstra. stiu ca universitatile internationale din strainatate prefera absolventi ai scolilor din romania pentru ca majoritatea romanilor care se duc acolo sunt deasupra mediei.

in plus, stiu un fost coleg de generala care printr-a 7-a sa-a dus in Canada...aia de-acolo si-au facut cruce cand au vazut ce matematica stia...si in clasa noastra nu era considerat cine stie ce geniu...acolo la-au pus direct in clasa a 10-a si facea si ore in particular cu elevi mai mari decat el(era platit cu 8 dolari/ora... :spiteful: ).

 

cat despre facultati...nu pot sa ma exprim, fiind in necunostinta de cauza... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi chestie sa-a intamplat si la mine! Intr-a 7a a venit un pustan in clasa mea, dupa ce facuse clasele a 5-a si a 6-a in Italia si a trebuit sa reia toata materia din urma... era cam la nivelul unui copil de a 5-a... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai e invechita pentru ca a ramas inca la stadiul de teoretic. si ce e rau e ca nu se pune accent asa mare pe logica ci pe mare toceala.

dar nu e chiar asa invechita. ca sa-a mai schimbat totusi si sistemul si materia dar nu toate in bine :o: 8) . spre exemplu o parte din materia pe care o faceau parintii nostri in liceu e studiata in generala acum :spiteful: :crazy:

daca ne referim la invechit cu sensul de demodat pai nu cred asta. din contra scolile din romania sunt cu mult mai evoluate decat in alte tari(spania.italia).(vorbim totusi de sfera invatamantului si nu de viata personala a fiecaruia) 8) 8)

Editat de pufuletz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca scoala romaneasca este invechita este pentru.ca profesorii in varsta refuza sa iasa la pensie sau chiar pensionari fiind mai tin ore,in plus daca ne gandim la statutul profesorului din ziua de azi la ,,cat de bine e platit''.........Tinerii ,,fug'' de meseria de dascal din cauza salariului de mizerie,din cauza profesorilor in varsta care nu elibereaza posturile si mai sunt N motive.Credeti-ma ca mai sunt si profesori care stiu sa predea si cu metode noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×