Sari la conținut
Forum Roportal
mili

Spondiloza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce de intebari... Ce de framantari...

Mai intai putintica gimnastica zisa suedeaza: rotiri de trunchi, aplecari in fata, inclinarea trunchiului stanga/dreapta, miscari ale gatului (inclinarea capului in fata cu barbia in piept si invers, miscari laterale cu urechea spre umar, rotirea capului stanga/dreapta). Toate astea fara a forta si fara miscari bruste! Ar mai fi niste exercitii de aliniere a coloanei, de exemplu: bratele orizontale, coatele la 90 grade, antebratele orizontale in fata si palmele fata in fata, umerii trasi in jos; bratele se rotesc in exterior in timp ce coatele se apropie de trunchi. Un alt "exercitiu" ar fi sa-ti imaginezi (atunci cand stai in picioare sau mergi) ca ai capul atarnat de o sfoara. Poti face exercitiile astea fara sa-ti distrugi stomacul. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea cand are dureri face asa: amesteca o cana de hrean ras si o cana de malai si pune intr-o bucata de material de bumbac. Unge pielea cu osanza de porc si apoi aseaza compresa. Tine 45 de minute si repeta cel putin 3 zile.Dupa asta se simte bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama mea cand are dureri face asa: amesteca o cana de hrean ras si o cana de malai si pune intr-o bucata de material de bumbac. Unge pielea cu osanza de porc si apoi aseaza compresa. Tine 45 de minute si repeta cel putin 3 zile.Dupa asta se simte bine

Iluzia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iti recomand breaza sau chiar un centru de tratament mai putin celebru.in special in ceea ce priveste probleme ale coloanei vertebrale cred ca medicina alternativa este mult mai indicata.

iata diagnosticul meu(merg la breaza p 19 iunie)

 

Modificari degenerative vertebro-discale D11-D12 cu ingustarea sptiului intervertebral si hernie intrasomatica fara compresiune durala sau radiculara.

 

Modificari de calibru la nivelul pachetului vascular (arterial si venos) intrarahidian extradural in segmentul dorsal cu traiecte sinuoase si dilatatii (diametre cuprinse intre 3-5 mm). Dilatatiile arteriale si venoase sunt preponderent situate pe peretele lateral drept si posterior in canalul rahidian cu amprentare durala si radiculara.

 

Post contrast nu se vizualizeaza in prezent modificari patologice de structura sau volum care sa capteze substanta paramagnetica, la nivelul canalului rahidian cervico-dorsal.

 

Imaginile pledeaza pentru MAV intrarahidiene in segmentul canalului rahidian dorsal.

 

si am numai 17 ani...

 

tot defect profesional... dar nu computerul e vinovat ci PIANUL.

 

fratilor... doare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa-mi spui si mie de un chiropractor in Romania oriunde? stii de asa ceva? merci

Chiropractica are un dezavantaj. Intinde ligamentele si creaza hipermobilitate articulara, ceea ce favorizeaza recidiva.

Metoda lui Dorn reduce manual subluxatiile de corp vertebral fara sa afecteze ligamentele.

 

www.herniededisc.de.vu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiropractica are un dezavantaj. Intinde ligamentele si creaza hipermobilitate articulara, ceea ce favorizeaza recidiva.

Metoda lui Dorn reduce manual subluxatiile de corp vertebral fara sa afecteze ligamentele.

 

www.herniededisc.de.vu

 

mai exact care este diferenta? eu am fost la un doctor care pur si simplu mi-a pocnit fiecare vertebra a coloanei, inclusiv bazinul si gatul...iar la final asa zisul os de la nivelul sprancenelor ( :yahoo: nici nu stiam ca exista un os acolo care pocneste!!)....ma rog..ideea e ca dupa m-am simtit excelent..insa dupa un timp am observat ca incepusera sa pocneasca oasele si acolo unde inainte nu pocneau..spre ex gatul,,si altele...si nu cred ca-i bine.

mai ales ca am reumatism inflamator ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, bunica mea are niste dureri cumplite pe picior datorate sacralizarii S1. Am inteles ca prin laser terapie se poate rezolva aceasta problema. Poti sa-mi spui si mie o clinica unde se face laserterapie? Si cam cat este pretul ( orientativ)? Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M am gindit sa impartasesc si eu experienta mea in ale spondilozei cervicale am 26 de ani si am fost diagnosticat cu spondiloza cervicala(pensari) C3-C4-C5.Simtomele au fost:dureri ale gitului (mai ales cind lasam capul pe spate)si a urmat ametelile care nu erau foarte puternice dar erau,si lipsa de concentrare. Am consultata un reumatolog care mi a sugerat fizioterapie(ultra scurte,diadinamice etc).M am perezentat la tratament in schimb medicul fizioterapeut a spus ca este bine sa incerc pentru inceput cu acupuntura si masaj medical.IN numai 2 sedinte de acupuntura si masaj medical mi-a disparut ameteala si totodata lipsa de concentrare.Medicamente clasice se mai pot lua dor citeva zile pina va prezenta ti la doctor ARLEVERT(pt ameteli)si ca antiinflamator FLAMEXIN(este cel mai bun dar repet doar citeva zile se ia creaza dependenta).

Atasez si radiografia precum si diagnosticul

post-42496-1151178690_thumb.jpg

post-42496-1151178717_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×