Sari la conținut
Forum Roportal
mili

Spondiloza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o cunostinta care inainte sa se opereze de hernie de disc ii amortea coloana vertebrala.....nu mai planui ....DUTE cat mai repede ....nu te joci cu coloana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru raspuns...motivul pentru care am planuit..si nu m-am dus e ca sunt plecata din tara..si fara asigurare serioasa ma costa o avere...inca o saptamana si merg la doctor in tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spondiloza nu se vindeca.Se pot ameliora durerile si ametelile.O stiu din proprie experienta.O am de un an.Am fost la medic pentru ca aveam dificultati de concentrare si ameteli,mi-a dat gijngo biloba .Uneori am dureri la coloana tot datorita spondilozei.pentru dureri se dau inflamatoare.De pe net am vazut ca cel mai bine face tratamentul balnear.

SANATATE MAXIMA SI SA AUZIM DE BINE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

Am 38 ani, de curand mi-am facut o radiografie la coloana si mi sa-a spus ca am mici hernii intraspongioase la toate vertebrele  :soc: , discopatie lombara L3-S1.

La un test de rezonanta magnetica mi sa-a spus ca am spondiloza la L3-L5-S1, vreo doua te-uri si doua C-uri.

 

CE sa fac mai intai? In copilarie am avut o cifo scolioza pe care am tratat-o cu gimnastica medicala.

Mi-e frica sa abuzez de diclofenc sa piroxicam, de medicamente, in general.

Deocamdata imi pot desfasura activitatea (la calculator 8-10 ore :doh: ), dar mai tarziu...

Sa incerc chiropractica?

 

Astept din tot sufletul un sfat!

Milena

[snapbacca]28670[/snapbacca]

 

 

Buna, Milena!

De ce nu incerci si unguente din plante: de ex. lotiunea calmanta si relaxanta cu arnica si camfor (de la Elmiplant) sau crema cu Spirulina (de la Hofigal) sau in cazul unor dureri reumatice mari Viprosal (unguent cu venin de sarpe: Atentie! Dupa folosire se spala foarte bine mainile si NU se ating ochii!!!) sau Capsicam (din ardei iute), crema Boici.

Toate aceste remedii m-au ajutat mult in durerile de coloana. Si nu au efecte secundare ca medicamentele alopate.

Sper sa-ti fie de folos sfatul meu.

Multa sanatate!

Emi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi amortesc degetele de la mana dreapta din cauza spondilozei si nu stiu un remediu. Am facut diadinamice, ultrasunete, masaj si tot degeaba. Spuneti un remediu si va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant terapia prin laser a spondilozei.

 

Se pare ca si eu am asa ceva, si toate pastilele astea imi fac stomacul varza (mai am si un inceput de gastrita) si chiar trebuie sa fac ceva pentru ca de o luna incoace functionez la 10% capacitate.

 

Imi poti da mai multe informatii, te rog?

 

Multumesc

Moni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa iei pt stomac capsule de REDIGEST(de la firma Hofigal),sunt naturale .Si eu am gastrita,dar cu aceste pastile ma simt bine.Sunt mai bune decat omezul sau ranitidina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea problemelor de coloana se datoresc unor deplasari minore ale corpurilor vertebrale (subluxatii de corp vertebral).

Fara un tratament cauzal, de reducere a acestor subluxatii si restaurare a curburilor fiziologice ale coloanei, problemele nu pot fi rezolvate cu adevarat.

Tratamentul simptomatic cu antialgice, miorelaxante si antiinflamatoare, nu pot rezolva subluxatiile, blocajele si pozitiile vicioase ale vertebrelor sau coloanei.

Majoritatea acestor probleme pot fi rezolvate manual, fara medicamente sau operatie.

Metoda lui Dorn si Breuss, binecunoscuta in Germania, este una dintre cele mai simple si eficace metode de reducere a subluxatiilor de corp vertebral. www.dornmethode.com

 

La noi in tara aceasta metoda este folosita la Cabinetul MISMED din Baile Felix.

 

www.herniededisc.de.vu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma jeneaza zona din spate si cateodata gatul (cateodata ma doare la miscari brushte) . Din pct de vedere al durerii nu pot sa zic ca ma doare ceva continuu in mod special . Stau f. mult la calculator . De vreo 2 zile imi tziuie urechile ca naiba motiv pt care ma gandesc ca ar fi spondiloza ( sunete ca si cum ar veni din zona cefei) . Se poate trata ?Unde ? Spitalul de ortopedie foisor e bun ? Am mai citit si celalalt topic de pe acest forum despre spondiloza ?

Exista mai multe tipuri dpdv al gravitatii ? Sunt tipuri care se trateaza si altele care se trateaza f greu sau deloc ? Sper sa nu trebuiasca sa iau medicamente pt ca nu doresc sa-mi distrug stomacul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×