Sari la conținut
Forum Roportal
mili

Spondiloza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

Am 38 ani, de curand mi-am facut o radiografie la coloana si mi sa-a spus ca am mici hernii intraspongioase la toate vertebrele :o: , discopatie lombara L3-S1.

La un test de rezonanta magnetica mi sa-a spus ca am spondiloza la L3-L5-S1, vreo doua te-uri si doua C-uri.

 

CE sa fac mai intai? In copilarie am avut o cifo scolioza pe care am tratat-o cu gimnastica medicala.

Mi-e frica sa abuzez de diclofenc sa piroxicam, de medicamente, in general.

Deocamdata imi pot desfasura activitatea (la calculator 8-10 ore :o: ), dar mai tarziu...

Sa incerc chiropractica?

 

Astept din tot sufletul un sfat!

Milena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caculatorul asta ne face mult rau la coloana. :o:

Si eu am o scolioza, o cifoza si mici hernii.

Am fost la gimnastica medicala si am facut tratament si pentru o scurta perioada m-am simtit mai bine.

Dar cand m-am lasat (din cauza sesiunii) au reaparut durerile.

 

Acum am inceput sa merg la innot si ma simt foarte bine.

Daca ai unde incearca sa mergi de 2-3 ori pe saptamana.

 

Daca iei Diclofenac sau Piroxicam pastile ar fi bine sa le inlocuiesti cu Cerebrex (din pacate mult mai scump dar cu mai putine efecte secundare). Diclofenc si Piroxicam afecteaza stomacul si poti face ulcer.

Poti folosi in schimb Diclofenc unguent.

 

In durerile reumatice Pracetamolul este de asemnea foarte bun. Poti face o cura 5 zile: 2 dimineata, 2 la pranz si 2 seara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot. Orice sfat imi da curaj. Am retinut cu cerebrex, o sa-i citesc instructiunile. Referitor la innot, cred ca ai dreptate, stau si dau in taste toata ziua, asta mi-e meseria, miscare, lipsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba cumva de Celebrex al firmei Pfizer? Exista un scandal referitor la acest medicament, favorizeaza risc de infarct, ca si Vioxx-ul.

 

Milena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba cumva de Celebrex al firmei Pfizer? Exista un scandal referitor la acest medicament, favorizeaza risc de infarct, ca si Vioxx-ul.

 

Milena

[snapbacca]28702[/snapbacca]

 

De Vioxx stiu ca a fost retras dar de Celebrex nu am auzit inca. Daca e cum spui tu inseamna ca urmeaza sa-la retraga si pe asta.

Totusi eu zic sa folosesti cu moderatie Diclofenac (pastile) deoarece si el are numeroase efecte adverse. Cel mai bine e sa incerci cu Diclofenac unguent pe zona dureroasa.

Iar innotul este aur, face mai bine decat toate medicamentele astea la un loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te referi la articolul din "Stiinta"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca terapia laser e mai buna pentru spondiloza decat orice alt medicament.

 

Si eu am un inceput de spondiloza cervicala (tot din cauza calculatorului) si ce-oi mai avea la coloana o sa aflu curand, insa peste vreo 5-6 saptamani o sa incep terapia cu laser despre care stiu ca da rezultate extraordinare in foarte multe afectiuni, nu are efecte secundare si chiar vindeca...Chiar in perioada asta fac laserterapie pentru niste dureri crunte in calcaiul stang care nu au trecut nici cu diclofenac, nici cu profenid gel, nici cu movalis, nici cu vreun alt antiinflamator si analgezic... insa in urma iradierii cu laser a calcaiului durerile au scazut cam 80 % in intensitate si am facut abia 4 sedinte din 10...Iar la o luna (prin aprilie) dupa ce termin cu calcaiul incep terapia si la coloana, la recomandarea medicului...Nu doare si nu te inteapa, iar efectele acestei terapii sunt de durata...

 

As scrie mai multe despre beneficiile si aplicatiile (si nu-sa putine) acestei terapii insa ma opresc aici ca sa nu plictisesc pe cineva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mili,

 

Se pot rezolva problemele pe care le ai si fara medicamente, in asa fel incat sa nu iti agresezi inutil organismul cu nu stiu cate "experimente tehnologice". Depinde foarte mult de diagnosticul corect si de analizele medicale recente, pentru a te vindeca 100 %.

 

Nu doresc sa fac o disertatie pe tema tratamentelor care nu sunt intotdeauna cele indicate, dar ar fi de preferat sa putem dicuta despre problema ta care poate avea o rezolvare fara urmari asupra organismului tau. De tine depinde. Daca vrei sa stii mai mult, poti suna la mama omida si iti voi sta la dispozitie cu informatii concrete.

 

Aceste mesaj este valabil si pentru Pisicuta, Raportal, si cine mai are probleme

Cu sinceritate,

 

SORIN ION

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sorin,

 

Terapia laser la care m-am referit eu sau "experimentul tehnologic" cum ii zici tu, e folosit in medicina clasica de mai bine de 20 de ani. Acest "experiment" a fost cercetat si comparat cu efectele si durabilitatea efectelor altor metode de tratament, astfel incat azi cu laserul se poate trata eficient pana si cancerul de piele in faze incipiente ce-i drept...Efecte secundare terapia laser nu are deloc. Eu am avut dureri groaznice in calcaiul stang, nici nu mai puteam sa merg, am luat medicamentele prescrise de doctor, as fi facut si gimnastica medicala, dar nu sunt exercitii special concepute pentru calcai, si dupa ce m-am documentat serios despre terapia laser am acceptat sa mi se faca si nu regret ca mi-am supus organismul la acest "experiment tehnologic" pentru ca numai dupa 5 sedinte de terapie din 10, calcaiul nu ma mai doare si te asigur ca in timpul sedintelor nu am simtit nici cea mai mica durere, nu am fost intepata, nu am fost anesteziata, nu am simtit absolut nimic insa durerile mele au trecut si nici nu au revenit...iar dupa tratament fii sigur ca durerile nu o sa revina...Si de aceea o sa fac si la coloana aceasta terapie. As face eu gimnastica medicala pentru coloana dar nu prea am timp iar la mine in oras nu stiu unde sa se faca asa ceva...iar de medicamente nici nu mai vreau sa aud, ma indop degeaba cu ele si pana sa isi faca efectul dorit mai distrug si altceva din organism cum ar fi stomacul, ficatul etc...Iar la tratamente naturiste sau de cele homeopate nici nu ma gandesc, nu am incredere in ele...

 

Nu apar laserul si nici nu incerc sa zic ca panaceu universal, asa cum spunii ca leacurile naturiste vindeca toate bolile, insa eu am simtit efectele laserterapiei si nu sunt deloc de neglijat in sensul bun al cuvantului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Pisicuta,

 

In principiu, tu ai perfecta dreptate. Numai tu stii cel mai bine cum te simti si ce efecte a avut laserul asupra organismului tau.

 

Stiu ca poti sa iti rezolvi astfel problemele, cu laserul, dar numai pentru o perioada limitata de timp.

 

Nu cunosc in totalitate care a fost diagnosticul si nici care au fost problemele tale colaterale, dar iti pot marturisi ca sunt enorm de multi oameni cu probleme foarte grave care nu au ales laserul, nu pentru ca nu ar fi avut efect ci pentru ca nu este de ajuns sa elimini efectul.

 

Conteaza foarte mult sa elimini cauza care determina efectul unor astfel de manifestari si iti spun mai mult ca sigur ca laserul a eliminat temporar numai efectul. Ma bucur nespus ca ti-ai rezolvat problemele, iar daca vei avea cumva curiozitatea as fi dispus sa iti expun si punctul meu de vedere vis-a-vis de programele de sanatate totalmente naturale !

 

Cu prietenie

 

 

 

Draga Sorin,

 

Terapia laser la care m-am referit eu sau "experimentul tehnologic" cum ii zici tu, e folosit in medicina clasica de mai bine de 20 de ani. Acest "experiment" a fost cercetat si comparat cu efectele si durabilitatea efectelor altor metode de tratament, astfel incat azi cu laserul se poate trata eficient pana si cancerul de piele in faze incipiente ce-i drept...Efecte secundare terapia laser nu are deloc. Eu am avut dureri groaznice in calcaiul stang, nici nu mai puteam sa merg, am luat medicamentele prescrise de doctor, as fi facut si gimnastica medicala, dar nu sunt exercitii special concepute pentru calcai, si dupa ce m-am documentat serios despre terapia laser am acceptat sa mi se faca si nu regret ca mi-am supus organismul la acest "experiment tehnologic" pentru ca numai dupa 5 sedinte de terapie din 10, calcaiul nu ma mai doare si te asigur ca in timpul sedintelor nu am simtit nici cea mai mica durere, nu am fost intepata, nu am fost anesteziata, nu am simtit absolut nimic insa durerile mele au trecut si nici nu au revenit...iar dupa tratament fii sigur ca durerile nu o sa revina...Si de aceea o sa fac si la coloana aceasta terapie. As face eu gimnastica medicala pentru coloana dar nu prea am timp iar la mine in oras nu stiu unde sa se faca asa ceva...iar de medicamente nici nu mai vreau sa aud, ma indop degeaba cu ele si pana sa isi faca efectul dorit mai distrug si altceva din organism cum ar fi stomacul, ficatul etc...Iar la tratamente naturiste sau de cele homeopate nici nu ma gandesc, nu am incredere in ele...

 

Nu apar laserul si nici nu incerc sa zic ca panaceu universal, asa cum spunii ca leacurile naturiste vindeca toate bolile, insa eu am simtit efectele laserterapiei si nu sunt deloc de neglijat in sensul bun al cuvantului.

[snapbacca]30104[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×