Sari la conținut
Forum Roportal
utillizator_sters

Mai există dreptate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

expertiza tehnica nu poate lamuri ce poate lamuri expertiza criminalistica. Faptul ca expertul tehnic se hazardeaza in afirmatii si incadrari in articole de lege este o depasire a atributiilor.

Sub rezerva ca ce ai aratat este conform cu realitatea si nu un punct de vedere subiectiv asupra producerii accidentului pot sa spun ca In cazul tau este vorba despre urmatorul aspect: cine sau ce anume a declansat starea de pericol. Avand in vedere ca urmele de pneuri sunt pe partea ta si au fost lasate de masina care te-a impactat e clar ca anterior producerii coliziunii aceasta se afla pe sensul tau de deplasare. Reactia ta a fost fireasca, de autoaparare. Cat priveste vitezele nedumerirea ta provine din faptul ca acestea se aduna vectorial si nu aritmetic. Viteza pierduta prin deformari plastice remanante poate fi calculat[ prin masurarea profunzimii acestora si a distantei pe care au fost provocate. In cazul ambelor autovehicule (daca mai exista epavele), aceasta se poate rezolva (masuratoarea) cu ajutorul unui profilometru.

in ce stadiu se afla dosarul? e la politie, la parchet sau in faza de judecata? Indiferent de situatie poti cere expertiza criminalistica a accidentului rutier.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul tau este vorba despre urmatorul aspect: cine sau ce anume a declansat starea de pericol. Avand in vedere ca urmele de pneuri sunt pe partea ta si au fost lasate de masina care te-a impactat e clar ca anterior producerii coliziunii aceasta se afla pe sensul tau de deplasare. Reactia ta a fost fireasca, de autoaparare.

S-o crezi tu, justiţia nu funcţionează

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum la ce-mi trebuie?

Tipu` cu papucu`..se pare ca n-a reusit depasirea.

In cazul asta...la cat timp a trecut masina rosie inainte de-a intra asta cu Nova pe contra sens.

-si te rog sa-ti pastrezi cumpatu` Harald.

Daca vrei, discutam- daca nu, nu ma lua peste picior.

Ca nu cred ca-i cazu`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald, la chestia asta nu te pricepi, poate doar ai impresia ca te pricepi, asa ca abtine-te.... si asculta pe altii, nu tre baga ca induci oamenii in eroare. Daca ai carnet de conducere nu inseamna ca te pricepi, carnetul iti da drept doar de circulatie pe drumurile publice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Harald, la chestia asta nu te pricepi, poate doar ai impresia ca te pricepi, asa ca abtine-te.... si asculta pe altii, nu tre baga ca induci oamenii in eroare. Daca ai carnet de conducere nu inseamna ca te pricepi, carnetul iti da drept doar de circulatie pe drumurile publice.

:( Măcar din partea ta mă aşteptam la mai multă obiectivitate. Dar post-ul tău nu conţine nimic on-topic. Am comentat ceva despre ce aş fi făcut eu,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok. Deci masina rosie trece, zicem la 2-3-4 secunde(poate vorba ta la 0..ceva secunde)asta din Nova n-are nicio treaba cu ea:) o evita-adica ramane pe banda lui, da` vine papucu`. Pe care brusc i se pune pata si nu-l mai lasa sa treaca. Ii "taie" fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad cum se descurcau cei care fac comentarii acide in situatzia mea, cind vine unul oscilind pe drum ocupind tot sensul meu de mers si cu viteza peste 100km, am un martor care sustzine situatzia asta, in nici un caz nu a existat depasire, nu am putut evita cum trebe aciidentul ca m-am speriat ?, conduc de 8 ani cite 200- 250km la zi, credetzi ca ma sperie o situatzie normala de trafic ?, nu am mai vazut depasiri ?, daca era depasire si o situatzie de trafic obisnuta, ma descurcam, aveam timp de reactzie, cei care comenteaza acid ori nu sunt soferi ori nu au habar cit de cit de matematica, unde s-a ma vazut o masina sa aiba 15 metri de frina pe sensul meu in 4 secunde ?, expertiza care unii pe forum o sustin, e masluita, si nu eram pe sensul celalalt in impact poate eram cu roata din fatza pe contrasens, papucul cu viteza care o avea m-a aruncat, pe sensul celalalt.

 

cine avea viteza mai mare in impact ? eu sa-u papucul, masina mea a imprimat papucului o deplasare poscolizionala de ccirca 1,9 metri si papucul a deplasat masina mea cu circa 3,4 metri, datele exacte sunt mai sus pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok. Deci masina rosie trece, zicem la 2-3-4 secunde(poate vorba ta la 0..ceva secunde)asta din Nova n-are nicio treaba cu ea:) o evita-adica ramane pe banda lui, da` vine papucu`. Pe care brusc i se pune pata si nu-l mai lasa sa treaca. Ii "taie" fata.

Maşina roşie nu are nici o importanţă, fata nu a murit din cauza ei. Dacă ţii neapărat, poate maşina roşie era

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
manevra de evitare care este rezultatul instinctului de conservare ...

Maşina se conduce după regulament, nu după instinctul de conservare. Povestea cu instinctul de conservare spune-i-o unui prieten, care te va

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×